Posted on

Alergie jako poslání
Pro mne byl význam slova „alergie“ do nedávna naprosto abstraktní a na lidi postižené alergiemi jsem pohlížela poněkud s despektem. Ovšem jen do té doby, než se mi narodil syn s atopickým ekzémem a spoustou alergií na potraviny a vnější prostředí.
Být maminkou zdravého miminka je školou života, ale péče o jakkoliv nemocné dítě se dá popsat jen těžko. Byla jsem naprosto zaskočena přístupem a laksností pediatra. Veškeré informace jsem jen velice obtížně získávala většinou až ve chvíli, kdy nás synův vážný akutní stav donutil k hospitalizaci.
A když už jsem se naučila se synovou nemocí trochu bojovat,  začala jsem si ve svém okolí všímat dalších a dalších maminek v podobných nesnázích se svými dětmi. Uvědomila jsem si, že to neuvěřitelné množství informací, které jsem nashromáždila, je neustále aktuální pro maminky a jejich alergické děti, ale i pro ženy, které svá miminka teprve čekají. Rozhodla jsem se ucelit svou pokladnici vědomostí laktačním kurzem a stala jsem se laktační poradkyní a členkou laktační ligy, jejíž semináře, které pravidelně navštěvuji, se stále častěji týkají právě alergií.

A i Vám teď předkládám pár základních rad, jak postupovat, týká-li se toto rozsáhlé téma i Vaší rodiny:

Probiotika
Základem boje ale i prevencí alergií a jejích projevů je dostatečně vybudovaná a neustále pěstovaná mikroflóra tenkého střeva konzumací přátelských pre a probiotických bakterií. Bohužel, při dnešních stravovacích návycích není zdaleka dostatečná pouhá konzumace mléčných výrobků, ale je nutné i zavedení probiotických doplňků stravy. V České Republice se již začíná s celoplošným zaváděním probiotik do stravy těhotných žen jako prevence potratů a předčasných porodů. Pro ženu kojící jsou pak probiotika prevencí kvasinkových a plísňových onemocnění, na která jsou kojící ženy velice náchylné. Probiotická kultura však přechází i do mateřského mléka a stává se jednou z jeho nejdůležitějších součástí. Správné a včasné budování mikroflóry tenkého střeva kojenců hraje zásadní roli v boji proti alergiím a v budování ideální funkce imunity organizmu. Podávání probiotik přímo kojencům je také možné. Dokonce velice vhodné u dětí předčasně narozených, porozených operativním porodem, či dětem alergických rodičů.

Alergenová dieta není prevencí!
Jídelníček těhotné nebo kojící ženy musí být pestrý a žádný z alergenů by v něm neměl chybět – samozřejmě, pokud žena již na některou potravinu není sama alergická. Velice zjednodušeně řečeno platí, že to, co v jídelníčku těhotné ženy a následně kojící matky chybí, zvýší riziko alergie na danou potravinu v pozdějším věku dítěte. Pokud dítě nemůže být kojeno, pak náhražka mateřského mléka musí být plnohodnotná. Preventivní podávání na příklad hypoalergeních mlék může vést k alergii na bílkovinu kravského mléka (AKM). Mléka s takto upravenou mléčnou bílkovinou by se měla podávat pouze dětem nekojeným s již prokázanou AKM.

Podobná souvztažnost platí i na příklad pro kontakt se zvířaty a pyly. Preventivní vyhýbání se pobytu v takto „alergenovém“ prostředí nemusí zdaleka sloužit jako prevence, spíše naopak.

Atopický ekzém
Atopické projevy na kůži jsou důsledkem přecitlivělé reakce imunitního systému. Atopický ekzém tudíž není pouze záležitost kožní, ale celého organismu. Zjednodušeně řečeno, podobné projevy viditelné na kůži se nacházejí i na střevních stěnách pacienta. Proto je nutné vedle návštěv kožního lékaře také pravidelně navštěvovat ordinaci alergologickou a neustále sledovat vývoj alergie na příklad v různých ročních obdobích, či obdobích vývoje dětského organismu. Zpravidla je nutné dle zjištěných druhů alergií dodržovat opatření chránících a ošetřujících kůži, tak i opatření dietická v kombinaci s pobytem v prostředích prostých alergenů, jako jsou na příklad horské nebo přímořské oblasti.

Návštěva odborníka
Nespoléhejte se na přístup pediatra, pokud máte podezření na alergické projevy u svého dítěte. Jen velice výjimečně Vám obvodní dětský lékař doporučí návštěvu u specialisty. Pokud máte pochybnosti s přístupem lékaře a s výsledky jeho vyšetření, nechte si je potvrdit na více místech. Pro celkové zjištění diagnózy bych doporučila ta nejspecializovanější centra ve větších městech a následné běžné kontroly pak v místě bydliště.

Nebojte se alternativy
Velice vhodnou podporou klasické medikace je rozhodně alternativní medicína, kterou i sami odborní lékaři často doporučují vyhledávat.
Na klasické bylinky však, zvláště v případě alergie, raději zapomeňte. Nevýhodou přímého užívání bylin je nesnadné odměření dávky a z byliny se velice snadno může stát nepřítel. Avšak homeopatie, která pracuje pouze s různě ředěnou účinnou látkou z byliny, může naopak působit jako skutečný zázrak. Homeopatické přípravky jsou běžně k dostání v lékárnách. Dbejte ale na to, abyste vždy jejich užití konzultovali s vyškoleným homeopatem! Homeopatická ředění a dávkování se pacientovy „šijí přímo na míru“ jeho akutního stavu, takže to, co na příklad funguje na sennou rýmu jednoho člověka, nemusí zdaleka zafungovat na podrážděné oči druhého..

Naprostým hitem zdravého životního stylu a přírodní medicíny jsou fytofarmaka, což jsou byliny průmyslově zpracovány do sirupů, tablet nebo mastí tak, aby jejich dávkování a aplikace byli jednoduché a bez nemožnosti předávkování. Opět je však na místě konzultovat užití fytofarmak s odborníkem, než si pro ně zajdete do lékárny.

Autor příspěvku:

Jana Kučvová, laktační poradkyně – matka

www.poradkyne-mamka-jana.iprostor.cz,

email: poradkyne.mamka.jana@email.cz

Leave a Reply