Posted on

Jde o techniku péče o miminko, která se zakládá na okamžitém rozvoji komunikace, díky kterému miminko nenosí plenky. Říkáte si, to není možné, vždyť se všude dočítám, že si miminko není vyprazdňování vědomo?

Například v Číně nebo Japonsku jsou plenky velice novou pomůckou ve výchově dítěte, nebo například všechny děti tzv. “třetího světa” jsou přirozeně bezplenkové. I v Evropě si to už mnoho rodičů vyzkoušelo, a to i u nás. To jen informace a povědomí o tomto tématu se šíří pomalu.

Z toho jasně vyplývá, že už novorozenec si svého vylučování vědom je a moc rád tuto potřebu vykoná v jiné poloze, než-li v leže, a mimo plenku. Zdravotní sestry pracující na novorozeneckém oddělení (s donošenými i nedonošenými miminky) mohou potvrdit, že i miminko, které je na světě teprve pár hodin, ví, co to je vylučování, stejně jako ví, co je to hlad a potřeba kontaktu.

Není zbytečné  na vylučování u miminka myslet

Zbytečné to určitě není. Na všechny ostatní potřeby dítěte (teplo, hlad, žízeň, pocit bezpečí a kontaktu)  reagujeme  a také je bez váhání plníme. Proč neplnit tedy  i tuto potřebu. Je úplně stejná jako ostatní, pouze ji pořád odsouváme do pozadí.

U této metody jde o komunikaci. Ano, komunikaci s miminkem. Velkou roli zde hraje pozorování, určitě i intuice a spojení se svým dítětem. Smyslem nemusí být ihned miminko bez plenek a utrápení rodiče. Komunikace se musí rozvíjet, pozorování je stále přesnější a i intuice a propojení mezi vámi a vaším dítětem bude sílit. Zároveň vám tato technika ušetří hodně trápení s učením na nočník, protože u dítěte, u kterého se uspokojuje i tato potřeba, se brzy vyvine i touha po tom jít se vyčůrat samo. U dítěte, které dva roky kakalo a čůralo do plenky, bývá velice těžké naučit ho, že už je velké na to, aby toto provádělo do plenky, a že se od něj očekává něco jiného. Navíc tato změna probíhá zrovna v době, kdy se dítě musí učit hodně věcí najednou. Hodně z toho, co se mu tolik líbilo, už není jako například kojení. Celkově to pro něj nebývá lehká doba.

Obavy rodičů

Mnoho rodičů má obavy z toho, že to zabere moc času a že už ani takhle si neumí péči o miminko představit. Svléknutí kalhotek nebo minimálních plenek určitě moc času neubere. Snad jen to pozorování a učení se navázat komunikaci s miminkem může nějaký čas zabrat. Komunikace ale není nikdy zbytečná, a proto to nepovažujte za ztrátu času nebo zbytečnost. Navíc první týdny života miminka by měly být věnovány jen a jen jemu. Pozorování, jestli má miminko hlad nebo potřebuje na záchod, je jen o tom, čeho si rodiče všímají a chtějí všímat.

Bezplenková metoda

Než přejdeme k BKM v praxi, povíme si něco o moderních papírových plenkách. Ano, jsou skvělým pomocníkem v uspěchané době, ale existuje i několik znepokojujících faktů, které se za tu krátkou dobu používání papírových plen zjistily.

Jak tedy BKM vypadá v praxi a jak začít?

Základem je nebýt nervozní. Nejistota maminky se přenáší i na miminko. Spolehněte se na své instinkty, čurání funguje stejně jako kojení. Když si věříte a najdete polohu, která vám oběma vyhovuje, půjde to hladce. Stejně jako u kojení si zvolte prostředí klidné a intimní, bez rušivých vlivů. Když se miminko začne probouzet, s citem ho uchopíme a sundáme plenu. Je  důležité proto minimální oblečení, abychom s ním nemuseli moc manipulovat a podržíme ho nad miskou v klíně.

Poloha: Klasická, v náruči maminky, miminko lze uklidnit i kojením.

Nádoba:
Velice se osvědčil nočníček mající široký okraj, díky kterému jej lze velice stabilně umístit mezi stehny, hladké okraje, které miminko netlačí, průměr akorát na novorozenecký zadeček, nehrozí tedy počurání maminky. Pokud nočník studí (po probuzení, v zimě), doporučuje se použít flaušový návlek (rolák, límec).

Úspěšnost:
Novorozenec hodně spinká, máte tedy velkou šanci na úspěch. Nechytnete-li nějaké čurání, vůbec se nedivte. Moč je sterilní, zbytek lze umýt či vyprat. Prostě jen vyměníte špinavou plenu. Nehodami se tedy nenechte odradit, i padesátiprocentní úspěšnost je báječná.

Intervaly:
Pravděpodobně bude váše miminko za pět (deset) minut muset znovu čurat. Pokud je vzhůru, intervaly se pohybují okolo 20 minut, většinou proběhne vylučování během kojení či brzy po něm. Intervaly se s věkem a se zvětšujícím se močovým měchýřem budou prodlužovat. Většinou musí miminka  po probuzení čurat. Pak také po kojení nebo během něj. Vyprazdňování močového měchýře je dopoledne intenzivnější než odpoledne, během spánku pak skoro minimální.

Jestli si ještě pořád myslíte, že signály nepoznáte, pak věřte, že zaručeně poznáte. Když se pokusíte podržet ho nad nočníkem a ono se prohne do luku, určitě nemusí. Věřte i intuici. Pokud vás zničeho nic napadne, že by miminko mělo jít na záchod, vezměte ho. Nic tím nezkazíte.

Zdroj:

kniha – Ingrid Bauerová, Bez plenky (vydal Kosmas 2009)

2 Replies to “Bezplenková komunikační metoda”

  1. Používám BKM jako takový doplněk k látkovkám. Díky tomu skoro neznám pokakanou plínku a vůbec neznám opruzený zadeček. Trénovala jsem s dcerkou, nyní se synkem již od třetího dne.
    PS: Ideální je naučit na nějaký signál, třeba zvuk slovo. A je hozké sledovat, když ž´řeknu “čurůůů”, jak syn vskutku zatlači. 🙂

    1. Danka, to je super. Jen tak dál. Ať se vám daří. Napište nám zážitky ze svého mateřství, klidně i bezplenkovou metodu vemte z jiného konce, podělte se s námi o zážitky, získáte za to i bodíky.

Leave a Reply