Posted on

Není prý krásnější pohled než na miminko, jež má obličejík zabořený do maminčina prsu a spokojeně pije… Většina maminek si tyto okamžiky opravdu užívá. Říkají, že kojení není taková pohoda, jak nám všichni vyprávěli, ale prostě a obyčejně bolí. A ještě na jednu věc si některé z nich stěžují. Když se konečně odhodlají konzultovat svůj problém s lékařem, ten nebere jejich stesky vážně. To se nedá nic dělat, musí se to vydržet, říká prý. Je opravdu třeba obrnit se trpělivostí a snažit se bolest překonat?

Jak vás to bolí. Pro odhalení příčiny je důležité zjistit, ve které fázi kojení matka bolest pociťuje, zda na začátku kojení, v průběhu kojení či po ukončení kojení a jaký je charakter bolesti, jak dlouho bolest trvá. Bolest může být ostrá, píchavá, umístěná v hloubce prsu, vystřelující do zad.
Kvasinková infekce. Další příčinou bolestivého kojení může být  kvasinková infekce prsou, která se projevuje zarudnutím dvorce, někdy pálením a svěděním. Aplikace protiplísňové masti na dvorec, úleva od bolesti a vymizení bolesti většinou tuto diagnózu potvrdí. Někdy se kvasinkové onemocnění neprojevuje zarudnutím, ale pícháním nejen v prsech, ale také mezi lopatkami. Objeví-li se křeč v průběhu kojení, může maminka po kojení odsát prs odsávačkou, křeč povolí. Totéž platí pro křeč, která se objeví mezi kojením. Matka může dítě kojit častěji a odsávačkou natáhnout křečovitě stažený vývod. Křeč vývodu obyčejně mizí kolem 3. měsíce po porodu. I silný vypuzovací reflex může být bolestivý. Jeho intenzita naštěstí časem slábne. Pomoci mohou různé relaxační techniky.

Za problémy může chlad. Méně známý je pro maminky pravděpodobně syndrom bělavé bradavky. Za ten může přechodné porušení krevního oběhu k bradavce, které je způsobeno stažením cév. Spouštěcím mechanizmem je velmi často chlad. Bolest je velmi intenzivní, vystřelující do zadní části prsu a může trvat i hodiny po ukončení kojení. Často tyto ženy udávají, že nesnesou tlak podprsenky či oděvu na bradavku. Většině maminek s tímto problémem pomohly teplé, suché či vlhké obklady, je však nutné vyzkoušet, co bude více vyhovovat. Dále užívání tablet vápníku, hořčíku a ibuprofenu proti bolesti. V mnoha případech tato opatření stačí, aby příznaky během několika týdnů vymizely. U jiných však dojde jen k dočasné úlevě a bolest se vrací při ochlazení bradavky. Většina žen se syndromem bělavé bradavky udává, že se příznaky zlepšují či zcela vymizí při teplejším počasí. Ženy s tímto problémem často trpí migrénami či zvýšenou citlivostí na chlad.

Poraďte se s odborníky. Některé děti mají vrozeně silný stisk dásní, který může způsobit poruchu krevního toku k bradavce. Nevíte-li si rady, obraťte se na svého lékaře nebo na laktační poradce. Jejich seznam najdete na www.kojeni.cz

Zdroj
Časopis – Betynka (7/2006)

Leave a Reply