diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Cestování v těhotenství

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Cestování patří neodmyslitelně k našemu běžnému životu. Cestujeme do práce, na nákup, za zábavou. Jen malá část z nás má možnost tyto cesty absolvovat pěšky či na kole. Na začátku těhotenství je řada žen, které trpí nevolností, zvracením, zvýšenou únavou. Cestovat je proto pro ně velice nepříjemné. Žena by se především měla cítit příjemně a pohodlně. Dlouhé cestování, v horku, s velkými otřesy, mohou způsobit zdravotní komplikace.

Plánujete – li delší pracovní cestu nebo dovolenou, poraďte se se svým gynekologem, který vás vyšetří a cestu vám doporučí nebo ne. Není třeba se obávat a pro jistotu odmítat veškeré cestování.  

Těhotná žena potřebuje v průběhu celého těhotenství kontakt s lidmi a cestovat. Není totiž prokázáno, že by cestování vyvolalo potrat nebo předčasný porod.

Co je třeba před cestou zvážit?

 1. jaká je pokročilost vašeho těhotenství

 2. váš aktuální zdravotní stav

 3. druh dopravního prostředku, který volíte

 4. cíl cesty – vzdálenost, klima, časový posun

Cestovat můžete autem, autobusem, vlakem, letadlem či lodí.

Cestování autem

Cesta na kratší vzdálenosti by neměla škodit. V prvním trimestru vám bude možná nepříjemné usedat do auta, ať už za volant nebo jako spolujezdec. Nepříjemné pocity, pocity na zvracení mohou vaši cestu znepříjemňovat. Výhodou oproti cestování autobusem je možnost zastavit a nachýchat se čerstvého vzduchu, doplnit tekutiny, najíst se, zajít si na toaletu.

V těhotenství auto řídit můžete, ale je nutné dodržovat několik zásad. Vaše reakce jsou určitě zpomalené, nevolnost, nebo jiné zdravotní potíže mohou ovlivnit vaše pohotovostní reakce. Případná autonehoda by ohrozila nejen vaše zdraví, ale zdraví nenarozeného děťátka. Uvažujte zodpovědně, jde o zdraví vašeho dítěte. Jezděte opatrně. Zvětšující se bříško vám může řízení auta znesnadňovat. Při řízení je nutné užívat pásy. Ty vás ale stoprocentně neochrání proti nárazu těhotného bříška na volant.

Cestování autobusem, vlakem

Jedná se často využívané dopravní prostředky. Ve vlaku je riziko otřesu menší, máte více prostoru a můžete se zajít projít, použít toaletu, což v autobuse není běžné. Pijte dostatek tekutin, dlouhé stání nebo sezení způsobuje těžké nohy, proto se snažte stání i chůzi střídat. Hýbejte dolními končetinami, propínejte v kolenou. Těhotné ženy mají často křečové žíly.

Cestování letadlem

V letadle skutečně existují rizika spojená se změnou tlaku v kabině. Hrozí zde předčasný odtok plodové vody. Je nutné být opatrná a před cestou letadlem zvážit váš aktuální zdravotní stav. Některé letecké společnosti budou od vás požadovat vyjádření lékaře.

Je nutné během cesty několikrát vstát, projít se, zacvičit si dolními končetinami, skrčovat a natahovat plosky nohou.

Řada leteckých společností nedovoluje ženám cestovat po 35.týdnu těhotenství.

Cestování lodí

Při cestování lodí vám také hrozí určitá rizika. Při bouřlivém počasí jsou to otřesy, nedostupná lékařská péče v případě komplikací, pocity na zvracení. Ale ani cesta lodí není na kratší vzdálenosti zakázaná.

Mějte na paměti, ať už cestujete kamkoliv, vždy mějte při sobě těhotenskou průkazku. V případě nehody, či akutního stavu bude okolí známo v jakém týdnu těhotenství se nacházíte, jaká je vaše zdravotní anamnéza, zda netrpíte některým chronickým onemocněním. Dostatek informací zjednoduší a urychlí pomoc, kterou vám okolí poskytne.

Přeji Vám všem šťastnou cestu.

 

Zdroj:

Chmel R.: Průvodce těhotenstvím, Grada, Praha 2004

Mikulandová M.: Těhotenství a porod, Computer Press, Brno 2004

foto: www.freepik.com

 

Přečtěte si také:

 • Jsem těhotná. Jak sem mám chovat?Jsem těhotná. Jak sem mám chovat? Těhotenství představuje pro každou ženu řadu změn, které ne každá vnímáme stejně. Není to nemoc, ale pouze jiný stav. Možná už dlouho se s partnerem snažíte počít miminko a konečně se Vám […]
 • Těhotenství s epilepsiíTěhotenství s epilepsií Epilepsie je nejstarší známá neurologická choroba. První zmínku o ní můžeme najít v Chammurapiho babylonském zákoníku a již kolem roku 400 před naším letopočtem pojednává ve svém spisu […]
 • Těhotenství s Leidenskou mutacíTěhotenství s Leidenskou mutací Co je to vlastně Leidenská mutace? Jedná se o poruchu krevní srážlivosti. Na rozdíl od známější hemofilie nezpůsobuje zvýšenou krvácivost, ale naopak zvyšuje  možnost vzniku krevních […]
 • Tělesné i duševní změny v těhotenstvíTělesné i duševní změny v těhotenství Těhotenství patří mezi nejkrásnější období v životě ženy. Musíme si ale uvědomit, aby mohlo miminko vzniknout, růst a vyvíjet se, vyžaduje to řadu změn fyzických i psychických. U některých […]
 • Co může poškodit zdravý vývoj ploduCo může poškodit zdravý vývoj plodu Kouření cigaret Cigaretový kouř obsahuje množství chemických látek, které poškozují lidské zdraví. Škodlivé látky procházejí do krve těhotné ženy i plodu. Rodí se pak novorozenci […]
 • Jsem podruhé těhotná. Je to stejné nebo naopak jiné?  Jsem podruhé těhotná. Je to stejné nebo naopak jiné? Bylo vaše první těhotenství pohodové nebo jste si naopak užila mnoho komplikací? Těhotenství představuje stejný sled událostí, od pozitivního testu, prvního ultrazvuku, prvních pobybů […]

Napsat komentář

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.