Posted on

Dříve se často stávalo, že k otěhot­nění docházelo “jaksi omylem”. Ještě v nedávno nebylo samozřejmostí, aby šestnáctiletá dívka navštívila gynekologickou ordinaci a požádala o hormonální antikoncepci. Ostatně, pravděpodobně by ji ani nedostala  a tak bylo celkem normální, že “děti měly děti”. Věk rodičů byl proto  nízký a osmnáctileté maminky a otcové nebyli ničím výjimečným.

Dnes je naštěstí vše jinak. Je jiná  doba a věková hranice rodičů se posunula směrem nahoru. Většina lidí si dnes narození svého potomka plánuje a již jen málokdo se vrhá do rodinného života stylem  nějak bylo, nějak bude. Partneři se na příchod svého dítěte pečlivě připravují a k početí svého dítěte přistupují zodpovědněji. Pokud se partneři rozhodnou, že budou mít děťátko, měli by s přípravami začít přibližně tři měsíce před plánovaným početím.

Žena, která chce otěhotnět, by se měla zaměřit na vyváženou stravu, jíst dostatek vitamínů a živin. Měla by se pokusit alespoň přiblížit běžně doporučované tělesné hmotnosti.

Proč jsou všechny tyto přípravy tak důležité?

Vývoj dítěte bývá nejvíce negativně ovlivňován během prvních týdnů po početí, zejména v době, kdy žena ještě mnohdy netuší, že je těhotná. Proto by se měla budoucí maminka udržovat v kondici, zdravě jíst a vyvarovat se alkoholu, kouření a jiných drog.Plánování těhotenství je ideální dobou k posouzení životního stylu, k odstranění či omezení nezdravých návyků. Zároveň je optimální dobou k případným změnám, protože měnit každodenní návyky až v těhotenství je obtížné a často bývá i pozdě.

Leave a Reply