Posted on

Tak si někdy říkám, jestli není přemíra informací dostupných na internetu někdy na škodu. Odkud jinak by se vzala touha některých nastávajících maminek rodit raději císařským řezem, aniž by to bylo z medicínského hlediska nutné? Když se totiž těhotná žena občas začte do diskusí o porodech už porodivších matek na některém z mnoha internetových portálů zaměřených na rodičovství, může nabýt dojem, že porod dítěte je vlastně něco příšerného jen pro otrlé, na co se nevzpomíná v dobrém. A pokud se jí pod ruku ještě navíc připlete i videozáznam z cizího porodu, dílo zkázy je dokonáno. Věřím totiž, že všechno toto může mít za následek vystrašenou těhotnou ženu, jejíž jediným přáním bude rodit císařským řezem pod celkovou narkózou.

Asi ve svých šestnácti letech jsem zhlédla film Věry Chytilové Hra o jablko a také jsem dospěla k přesvědčení, že rodit já raději snad nikdy v životě nebudu. Po osmi letech od tohoto kulturního zážitku jsem se sama ocitla v porodnici, přetrpěla si porodní bolesti a na svět přivedla svoje první dítě. A věřte nebo ne, dodnes patří onen téměř letní den k mým nejkrásnějším. A to jsem měla porod uměle vyvolávaný!

Nevím, do jaké míry si ženy, lačnící po císařském řezu, uvědomují, že se ve skutečnosti jedná o operaci dutiny břišní a z ní plynoucí mnohá rizika. Pravda je, pokud žena absolvuje porod sekcí v celkové narkóze, tak opravdu porodí bezbolestně. O to horší je pak ale procitnutí. Víte, milé maminky, že bez utišujících léků či injekcí byste bolestí tzv. málem lezly po zdi? O své čerstvě narozené dítě se většinou nebudete starat ihned po porodu. K péči ho dostanete, až sama budete schopná vstát z postele, což nemusí být dříve než následující den od operace, ne-li později. Pokud budete mít po císařském řezu v břiše zavedený drén, počítejte s tím, že jeho vytažení nepatří mezi úkony, které byste si s chutí zopakovala. Při porodu sekcí stráví žena většinou více dnů v nemocnici oproti přirozenému porodu vaginálnímu a její pobyt se může ještě protáhnout, např. když se jí zanítí šitá rána. A tak bych mohla pokračovat výčtem dalších komplikací, které mohou císařský řez doprovázet, ať je to krvácení, embolie, poškození močového měchýře a další.

Chci tímto svým článkem poukázat na to, že císařský řez není v žádném případě banální operací, jak si mnohé ženy mylně myslí.

Leave a Reply