Posted on

Alergie

Věk: neomezeně
Když se dítě začne ošívat – může to být miminko i osmnáctiletý „chlap“ – buďte si jisti, že něco není, jak by mělo být. Čichalo dítě k nějaké květince, vyprali jste v novém, zaručeně hypoalergenním prášku? Dostalo k obědu lívance s úžasnou marmeládou? Jestliže vašeho potomka po některé z těchto změn popadla do svých spárů alergie, může mít na těle pár droboučkých pupínků, ale také rozsáhlé splývající fleky. Přidat se může i horečka. Alergie může vašeho kluka či holčičku přepadnout na pár hodin, ale také se ho jako klíště držet několik dní. Pomoci mohou protialergické léky, jako je Dithiaden, Claritine, Zyrtec. K lékaři zajděte, pokud vyrážku provázejí i jiné alergické projevy, a to ihned. Navštivte ho i v případě, že vyrážka nezmizí do tří dnů, nebo se prudce zhoršuje. 

Atopický ekzém

Věk: od 3 měsíců
Je to vskutku nevábný pohled, když se hedvábná pokožka tříměsíčního, ale klidně i staršího potomka změní místy v zarudlé, mokvající plochy pokryté žlutavými krustami, zejména na tvářičkách a ve vlasaté části hlavičky. Dítě jako by mělo tanec svatého Víta, tak moc ho postižená místa svědí. Horečka při atopickém ekzému běžná nebývá, ale připravte se na ni při komplikacích nebo bakteriální kontaminaci. K nebezpečí rozšíření na další části těla se přidávají nepříjemnosti v podobě bakteriálních či kvasinkových infekcí. Batolátkům a starším dětem se atopický ekzém většinou usadí na krku a v ohybových rýhách kloubů. Atopický ekzém je bohužel velmi vytrvalý. Některá robátka se ho zbaví do dvou, jiná do šesti let, další si ho ponesou celý život.

Při podezření na atopický ekzém zajděte k lékaři a domluvte se s ním na vyšetření na alergologii. Kromě léčby bude možná dítě muset dodržovat dietní režim – to v případě, že by mělo alergii na nějaké potraviny. A vy si připravte pevné nervy a hodně trpělivosti, abyste to věčné mazání a hlídání přežili ve zdraví (duševním). Soustavná péče je totiž naprosto nezbytná. Mokvavé plochy zklidňují obklady z Jarischova roztoku či z heřmánku nebo také mastičky, případně vám lékař předepíše antibiotika.

Borelióza

Věk: neomezeně, většinou ne kojenci
Miminko má vyhráno. Proč? Protože k němu se ta miniaturní ošklivá příšerka jen tak nedostane. Ale batolátka, která v trávě zkoumají kytičky, mají smůlu. A stejně tak starší děti. Pokud je maminka po návratu domů dobře neprohlédne a klíště nevyndá, může „stříknout“ do jejich krve nebezpečnou boreliózu. Klíště může ovšem dítě „poznamenat“ svým jedem, aniž by zůstalo přisáté. Prvním signálem boreliózy jsou skvrny – většinou ploché s různými odstíny červené, někdy s vybledlým středem, a především na končetinách. Dítě může mít také drobné uzlíky na uchu, prsou, šourku. Když mu dáte teploměr, naměříte i 38 stupňů.

Jestliže se nemoc neléčí, může zasáhnout nervovou či pohybovou soustavu. Inkubační doba se počítá na dny či týdny. K lékaři zajděte hned, jakmile zjistíte, že má dítě typické příznaky, ale pro jistotu i tehdy, když se vám něco nezdá. Ten doporučí vyšetření specifických protilátek z krve a nasadí antibiotika. Někdy je nutné neurologické vyšetření, nebo dokonce odebrání vzorku mozkomíšního moku.

Impetigo

Věk: kojenci,batolata, méně předškoláci
Odřelo si kolínko, rozškrábalo si pupínek v místě, kde ho štípl komár? To děti přece dělají. Možná vás ani nenapadne, že si může špinavými prstíky zavléct do ranky infekci. Získají-li vládu stafylokoky, puchýřky se naplní tekutinou, praskají a pokrývají se krustou medové barvy. Je-li viníkem streptokok, mohou chybět puchýřky, ale tvoří se krusty. Impetigo se může rozšířit i na jiné části těla, „označkovat“ může – není-li léčeno antibiotiky – celou rodinu. Je velmi nakažlivé, zejména při kontaktu dětí nebo špatné hygieně. Horečka běžná nebývá, zato zduří lymfatické uzliny blízko původního ložiska. Ložiska mohou splývat.

Impetigo začíná mnohdy v obličeji či vláskách a trvá několik dní. Základem je čistota. Postižené místo nechte na vzduchu, neobvazujte ho ani nezalepujte. Malé plochy po dohodě s lékařem ošetřete antibiotikovou mastí. Je-li hodně „rozjeté“, předepíše vám asi pediatr „normální“ antibiotika. Lékaře vyhledejte při prvních příznacích. Nedovolte dítku, aby si hrálo s ostatními, neposílejte je do školky, ani do školy. Vyrážka je velmi nakažlivá! Zklidňující efekt mají obklady z heřmánku, výborný je Jarischův roztok. Mastičky (např. Framykoin) předepíše pediatr.

Kopřivka

Věk: neomezeně
Je tak běžná, že už ji skoro nikdo nebere vážně. Dítě má pupínky, ty časem zmizí… Kopřivková vyrážka je rudá, vyvýšená, s bledým středem. Většinou hodně svědí, rozeseta může být po tělíčku, nebo jen na určitých místech. Po vyrážce je kůže „chvíli“ namodralá. Objevit se může po požití některých potravin, po lécích (penicilin), po poštípání hmyzem i jako reakce na chlad. Trvat může pár hodin i několik týdnů. Výjimkou není lehce zvýšená teplota. Svědivou vyrážku ochlazujte studeným obkladem, dítěti dejte antialergický lék, Fenistil gel zevně. Lékaře kontaktujte (nebo volejte záchranku), objeví-li se porucha dýchání, chrapot, bolesti hlavy, u kojenců zvracení, slinění nebo dítě odmítá jídlo.

Zdroj www.i-tatinek.cz

Leave a Reply