Posted on

Ve dvou měsících miminko začíná ovládat svaly hlavy a krku, procvičuje si zdvihání a držení hlavičky.

Pokud dítěti dáte blízko nějakou hračku, snaží se ji již samo uchopit. Dokonce dokáže hračku na chvíli v ruce udržet. Na konečcích prstů a kolem úst se totiž nacházejí  citlivá nervová zakončení a právě ruce používá dítě k objevování nových věcí.

Miminko už v tomto období  vnímá váš úsměv, sleduje očima předměty, které se pohybují kolem obličeje,  umí se soustředit na detaily, prohlížet si tváře a předměty. Když se na něco dívá a soustředí se, je těžké odpoutat jeho pozornost. 

Již upřednostňuje rytmické zvuky, které mu připadají  známé a uklidňující (vysavač, fén, pračka, rádio..). Otáčí se za hlasy lidí a poslouchá je. Hlavně váš hlas bude pro něho velice uklidňující. Mluvte zcela přirozeně, aby o Váš hlas neztratilo dítě zájem .

Nyní si již začnou spojovat pachy s určitými věcmi (vůně jídla znamená, že bude jíst, vůně vody, že se bude koupat a potom spinkat, atd.). Jestliže jsou některé pachy dítěti nepříjemné, odvrátí od nich hlavičku.

V tomto období dítě vydává jednoduché zvuky, pomocí nichž se snaží komunikovat. Dítě se v podstatě učí mluvit tak, že poslouchá, jak mluvíte na něj. Proto s ním co nejvíce komunikujte, aby se naučilo mluvit.

Pláč je v tomto věku jediný prostředek, jak je dítě schopno Vám sdělit, že něco potřebuje. Například že má hlad, že potřebuje přebalit nebo se chce pomazlit. Některé děti skoro nepláčou, jiné zase mohou plakat dlouho bez určitého důvodu.

Kolem osmého týdne provede Váš dětský lékař preventivní prohlídku, aby odhalil možné zdravotní problémy, nebo problémy ve vývoji dítěte. Tyto prohlídky jsou v našem státě povinné, jsou velice důležité, protože mohou objevit často skryté a závažné problémy již v počátečním stádiu.

Třetí měsíc života

Leave a Reply