Posted on

Epiziotomie je chirurgický nástřih hráze, provedný při porodu z důvodu toho, aby se rozšířily porodní cesty.

Studie však v posledních letech ukazují, že epiziotomie není v určitých případech pro rodičku i dítě nutná.

Proč se vlastně dělá nástřih?

Hlavička v 2. době porodní rozpíná a vždy více či méně traumatizuje pochvu a její okolí, zejména velice složitou vrstvu svalstva dna a hráze. Pokud hlavička dlouho tlačí na tyto struktury, zhoršuje se jejich prokrvení. Málo prokrvené tkáně jsou náchylnější k roztržení i k tvorbě hematomů – krevních výronů.

Jsou ženy, které se nástřihu hráze brání. Následky roztrženého konečníku či velké potrhání dalších měkkých tkání, může vést do budoucna k situaci, kdy žena neudrží stolici. Porodník má za úkol chránit hráz jako celek a nejen kůži. Hlavička dítěte by neměla dlouho překonávat odpor hráze.

Nástřih ano, či ne?

Nástřih by neměl být prováděn rutinně, ale vždy podle situace, kdy jsou známky porušeného zdraví miminka, dlouhý porod, tím pádem je vhodnější nástřih udělat. Jako ženy byste měla dát svůj souhlas. Lékař by měl zhodnotit, zda je v té chvíli třeba nástřih provést a vás o tom informovat.

Když se rozhodne rodička pro porod do vody a splňujete veškerá kritéria pro takový způsob porodu, epiziotomie se v tomto případě provádí pouze vyjímečně.

Sama mám za sebou dva porody, spontánně. Při prvním byl nástřih hráze proveden, při druhém ne. Nástřih hráze i porodní poranění se mě v obou případech hojily dobře, pomáhala mě chladnější sprcha a dostatek pohybu. Sezení bylo po prvním porodu bolestivější, po druhém porodu, kdy nástřih nebyl proveden jsem se hojila skvěle a v podstatě měsíc po porodu jsem se cítila bezvadně a neměla ani pocit, že jsem vlastně rodila. V obou těhotenstvích mě hrozil předčasný porod, takže jsem masáž hráze neprováděla.

Nebojte se zeptat svého lékaře, jaký on má názor na epiziotomii a zda ji lze předejít. Lékař vám může doporučit masáž hráze.

Některé těhotné ženy provádějí během posledních týdnů těhotenství tzv. masáž hráze. Snaží se tím postupně uvolnit a roztáhnout oblast poševního východu, aby tak zabránily případným porodním poraněním. K masáži se používají speciální oleje a je vždy nutné dodržovat přísnou hygienu, aby nedošlo k možnému přenosu infekce z konečníku do pochvy. Vzhledem k tomu, že ale jen těžko můžeme srovnávat porody žen, které masáž prováděly, s těmi, které ji neprováděly, nelze s jistotou říct, že je to opatření vždy účinné.

Zapamatujte si, které polohy vyrovnávají tlak na hráz při tlačení. Jsou to polohy vestoje, v dřepu a ve zcela vzpřímeném sedu. Umožní hlavičce dítěte vyvinout rovnoměrný tlak a zároveň zabrání tomu, aby se na hráz vyvíjel nadměrný tlak. Také je nutné při porodu spolupracovat a poslouchat rady porodní asistentky i lékaře. Uvolněná a spolupracující rodička je úspěchem pohodového porodu. Takže milé nastávající maminky, dobrou náladu a pozitivní myšlení si vezměte s sebou na porodní sál. Určitá míra obav je také na místě. To k tomu prostě patří. Odměnou vám bude vytoužené miminko.

Zdroj:

Pařízek A.: Kniha o těhotenství a dítěti, Galén, Praha 2009, čtvrté vydání

Weissová, R. E.: Těhotenství krok za krokem, Fortuna Libri, Praha 2010

http://www.mimi-klub.cz

 

Leave a Reply