MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě http://www.mojebrisko.cz Magazín o těhotenství, mateřství Wed, 12 Sep 2018 13:00:05 +0000 cs-CZ hourly 1 24742408 4 věci, které jste nevěděli o kyselině listové http://www.mojebrisko.cz/4-veci-ktere-jste-nevedeli-o-kyseline-listove/9604 http://www.mojebrisko.cz/4-veci-ktere-jste-nevedeli-o-kyseline-listove/9604#respond Tue, 11 Sep 2018 10:25:29 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=9604 listova-zelenina-femibionKyselina listová je pro zdraví důležitá a zcela výsadní postavení má pak v období, kdy se snažíte otěhotnět a donosit zdravé miminko. V těhotenství může nedostatek kyseliny listové, respektive její přeměněné formy tzv. folátů, znamenat komplikace v podobě zvýšeného rizika vrozených vývojových vad miminka, předčasného porodu či potratu. Věděli jste o ní tyto 4 věci?

Citlivý vitamín

Vitamin B, pod který kyselina listová spadá, je velmi choulostivý. Špatně snáší vysoké teploty při kuchyňské úpravě jídel. Vařením, pečením nebo dušením můžete zničit až 90 % vitaminu. Zeleninu bohatou na kyselinu listovou, jako špenát, brokolice, růžičková kapusta nebo chřest není vhodné skladovat a nechávat na vzduchu a světle. Pokud ji chcete porcovat, raději ji namísto krájení nožem trhejte, protože je citlivá v kontaktu s některými kovy.

Účinná je až přeměněná

Kyselina listová je jako taková bezvýznamná. Teprve až přeměněná forma (tzv. foláty) je pro organismus biologicky využitelná a nezbytná. Spouštěcím mechanismem látkové přeměny kyseliny listové je enzym MTHFR. Celý proces probíhá v játrech. Hlavním místem působení folátů jsou pak tkáně, kde probíhá buněčné dělení. Optimálně by měla žena zajistit denní příjem kyseliny listové v množství 0,2 mg. V době snažení o miminko a v těhotenství by ženy měly příjem kyseliny listové zdvoj- až ztrojnásobit.

Každá druhá žena jí neumí zpracovat

Každá druhá žena je postižena genetickou vadou a neumí kyselinu listovou zpracovat. Tento zdravotní problém se nazývá MTHFR mutace. V čem je problém? Vzniká postižený, teplotně nestabilní enzym MTHFR, jehož činnost je značně omezená. Často tedy není schopný z přijímané kyseliny listové vytvořit dostatečné množství folátů, a to ani nadměrnou konzumací potravin bohatých na kyselinu listovou. Existuje však látka zvaná Metafolin (5-methyl-tetrahydrofolát), ve formě doplňků stravy, která dysfunkční enzym obejde a organismu dodá potřebné aktivní foláty.

Snižuje předčasný porod až o 70 %

Své unikátní postavení mají foláty v období snažení o miminko a těhotenství. Je prokázáno, že užívá-li žena kyselinu listovou více jak rok před otěhotněním a pokračuje v něm i během těhotenství, znatelně snižuje pravděpodobnost předčasného porodu, a to až o 70 %. Foláty mají na svědomí i zdravý vývoj a růst miminka během celého těhotenství, a to tím, že ovlivňují prokrvení placenty. Jejich dostatečnou hladinou snížíte výskyt vývojových vad, jako jsou rozštěpy páteře či patra, nebo vývojové vady močových a pohlavních orgánů.

]]>
http://www.mojebrisko.cz/4-veci-ktere-jste-nevedeli-o-kyseline-listove/9604/feed 0 9604
Přání k narození miminka – „neutrální“ – 5. část http://www.mojebrisko.cz/prani-k-narozeni-miminka-neutralni-5-cast/5997 http://www.mojebrisko.cz/prani-k-narozeni-miminka-neutralni-5-cast/5997#respond Sat, 25 Aug 2018 06:20:56 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=5997 Tatínku a maminko, pro Vaše krásné miminko, jak sudička tři přání přináším zdraví, radost a štěstí mu věštím. Ať celá Vaše rodina na tento vzácný den vzpomíná. Přišel na svět človíček maličký, rozžehnul ve Vás lásky jiskřičky.

Tatínku, maminko, přejeme Vám vřele, ať se Vaše miminko na celý svět směje.

Upřímný polibek, začíná pohádka a končí úsměvem malého děťátka. To není pohádka, to je život sám, ať jednou štěstí přinese Vám.

Už se to rozkřiklo, už se slaví, dej Pán Bůh děťátku štěstí, zdraví. Dej, ať se miminku pěkně spinká, opatruj maminku i tatínka! Všechno nejlepší k narození človíčka přeje…

Vítáme Tě na světě! Ať všechny Tvé kroky provází hřejivé sluníčko, a když by přeci jen na nebi mráček objevil se, ať maminky a tatínka náruč rychle zažene ho! Šťastnou a radostnou cestu životem přeje…

Vítám Tě na svět drobečku náš malý, sudičky ať pro Tebe mají život krásný jako malovaný džbánek a v něm plno radovánek. Všechno nejlepší k narození miminka přeje…

Vraz, vráno k nám, já ráda kolíbám, máme plínku i peřinku, zlatý povijan. Milý úsměv na tvářičce, rodičům mnoho lásky a všem touhu žít pro druhého. Vše nejlepší k narození …

Všechno nejlepší k narození človíčka přeje…

Všichni mají své malé radosti – teď už opravdu VŠICHNI! Gratulujeme, maminko a tatínku!

Život kolem nás je plný zázraků… Někdy bere, někdy dává, stále se mění. Váš život už nikdy nebude stejný jako předtím. Bude bohatší a radostnější a drobečka, který ho svým smíchem, pláčem a štěbetáním zaplnilo. Blahopřejeme!

Foto: Andrea Bátovská

 

]]>
http://www.mojebrisko.cz/prani-k-narozeni-miminka-neutralni-5-cast/5997/feed 0 5997
Těhotná na dovolenou? Samozřejmě, ale… http://www.mojebrisko.cz/tehotna-na-dovolenou-samozrejme-ale/10526 http://www.mojebrisko.cz/tehotna-na-dovolenou-samozrejme-ale/10526#respond Sat, 18 Aug 2018 15:47:59 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=10526 Léto je tady! Ve městě je dusno, prach a horko k nevydržení a chce se vám jet někam do zeleně nebo k moři. Partner také nechce trávit dovolenou doma, možná už dokonce stahuje mapy andských států nebo shání víza do Vietnamu. Jenže letos bude pár věcí jinak. Čekáte miminko.

I když těhotenství není nemoc a cítíte se dobře, přesto asi tušíte, že nebudete moci jet kamkoli a provozovat bez omezení jakékoliv aktivity. Jste-li ale zdravá, nemusíte trávit dovolenou doma na balkoně. Přečtěte si jednoduchá doporučení čeho se na cestách vyvarovat a nebojte se, i po vyloučení všech rizikových aktivit zbývá ještě obrovská spousta možností jak a kam cestovat, abyste si s partnerem tu poslední dovolenou ve dvou užili.

Jak dovolenou načasovat

Ideální je, máte-li možnost dovolenou plánovat. Rovnou si řekněme, že je pro ni nejvhodnější období druhý trimestr. Začátek těhotenství bývá spojený s nevolnostmi, které by vám pravděpodobně nedovolily prožít volné dny v dostatečné pohodě. K tomu přičtěme, že do tohoto období spadá statisticky nejvyšší počet nutných návštěv lékaře.

Konec těhotenství je zase spojen s nepohodlím plynoucím z rostoucího bříška a také je třeba mít na paměti, že kdykoli po 36. týdnu může zcela přirozeně nastat porod. Navíc cestování v pokročilém stádiu těhotenství moc nepřejí ani pojišťovny a aerolinky, jak se dočtete dále.

 

Do svých plánů zasvěťte i lékaře

Váš gynekolog se zřejmě při kontrole před létem zeptá sám, kam máte o prázdninách namířeno. Přiznejte po pravdě, co byste ráda absolvovala a ptejte se, zda vaše plány schvaluje. Velmi záleží na tom, zda vaše těhotenství probíhá normálně, či zda je rizikové a i v případě zdravých žen hraje roli, na které období těhotenství dovolená zrovna připadne. Nechte si od lékaře poradit, jaké aktivity pro vás jsou vhodné a jaké nikoliv a jeho názor v každém případě respektujte. Je-li vaše těhotenství rizikové, pravděpodobně vám bude cestování rozmlouvat. Není důvod být z toho příliš smutná. Za pár týdnů se ve vašem životě všechno změní a už teď přece zakládáte na to, aby to byla změna šťastná a k lepšímu.

 

Důležité je pojištění

Před jakoukoliv cestou do zahraničí uzavřete cestovní pojištění pro těhotné. Běžně se vztahuje na ženy v nerizikovém těhotenství do 24. ev. 26. týdne, u Kooperativy dokonce do 30. týdne těhotenství, resp. do 10 týdnů před předpokládaným termínem porodu. Znamená to, že vám budou hrazeny případné náklady na lékařské ošetření při nečekaných komplikacích, při nichž budete v ohrožení vy, nebo nenarozené miminko.

 

Cestování autem nebo vlakem

A teď už vlastní cesta. Během ní bude velmi důležité vaše pohodlí. Cesta autem má tu výhodu, že je možné kdykoli zastavit a krátce se protáhnout na čerstvém vzduchu, případně odskočit na toaletu. Není totiž žádoucí zanedbat pitný režim, mohlo by to způsobit zpomalení placentárního oběhu. Je vhodné rozšířit výbavu o speciální těhotenský pás do auta, jehož funkcí je udržet spodní popruh pod bříškem za každých okolností. Z crashtestů totiž plyne, že spodní popruh se při nárazu vždy posune směrem nahoru a to pro vás není bezpečné.

Krátké procházky a protažení nejsou problém ani ve vlaku, kde jsou širší uličky a jízda je hladká a plynulá.

 

A co letadlo? Je to bezpečné?

Letadlem na dovolenou pochopitelně také můžete. Pro zdravou ženu je to zcela bezpečné, i když je létání spojené s řadou pověr. Přečtěte si, jak se věci doopravdy mají. Pro hladký průběh letu stačí dodržet pár jednoduchých zásad.

Sami letečtí přepravci mají definovaná pravidla pro cestování nastávajících maminek. Nebývá problém s létáním do cca 35. týdne těhotenství (u vícečetného těhotenství do 28. týdne), přičemž letecká společnost může požadovat písemné svolení lékaře s letem, nebo těhotenský průkaz. Každá letecká společnost má toto ošetřeno ve svých přepravních podmínkách a ty se mohou vzájemně lišit, určitě se s nimi seznamte s předstihem.

 

Už při odbavení procházíme magnetometrickou kontrolou, které se některé maminky obávají. To je ale zbytečné, kontrola matku ani plod neovlivní.

Při dlouhém sezení bez pohybu může hrozit žilní trombóza. V kabině letadla je totiž udržován nižší tlak vzduchu, než je na zemi, s tím je spojeno menší množství kyslíku ve vzduchu a vzduch je také sušší. Vlivem těchto okolností dochází k rozšíření žilních průsvitů a zpomalení krevního oběhu v řečišti. Nemusíte se bát, všechny parametry jsou pro matku i plod bezpečné, jen je potřeba se z preventivních důvodů co 20 minut krátce projít a protáhnout. Vyberte si proto sedadlo do uličky, máte-li tu možnost.

Ze stejných důvodů si na cestu přibalte i stahovací punčochy.

Ženám, které měly žilní potíže už před otěhotněním, nebo berou léky působící proti krevní srážlivosti, může lékař před dlouhým letem (delším než 4 hodiny) preventivně předepsat tzv. nízkomolekulární heparin, ten neprostupuje placentou a je tedy naprosto bezpečný.

 

Jak vybrat destinaci

K tomu nejdůležitějšímu se dostáváme až na konci: kam můžete bez starostí a kam byste jezdit neměla?

I když jste třeba sportovkyně zvyklá zkoumat bílá místa v mapách, teď bude pro vás vhodnější volit místa spíše v civilizaci, na dojezd od lékařského zařízení. I mimo Evropu je takových resortů s dostupnou péčí na vysoké úrovni celá řada, například v Thajsku, Dominikánské republice, nebo v tolik módní Dubaji.

Vždy se předem informujte, jaká je aktuální epidemiologická situace v daném místě. Lékaři důrazně varují před cestami do zemí, kde hrozí onemocnění žloutenkou, malárií a žlutou zimnicí, protože očkování proti těmto nemocem se v těhotenství nedoporučuje. Výjimkou by snad mohlo být jen pokud cestujete často a máte proto imunitu z předchozí doby.

V těhotenství není vhodný ani pobyt ve vysokých nadmořských výškách nad 2500 m.

 

Hraje roli i aktuální počasí. Vyhněte se raději přílišnému horku, přehřátí organismu by mohlo být nebezpečné. Na slunci používejte krémy s vysokým UV faktorem, těhotenská pleť má totiž sklony k tvorbě tzv. chloasma, pigmentových skvrn.

A na okraj: dobrou službu udělá vhodný oděv. Klobouk s širokou krempou chrání před sluncem, dlouhé nohavice a rukávy před komáry.

 

Doporučené aktivity

Nejlépe vám budou dělat dlouhé procházky na čerstvém vzduchu, plavání v čisté vodě spojené eventuelně se šnorchlováním. Co se sportů týče, osvědčené jsou jóga nebo pilates.

A nemějte strach, že byste snad jako sportovkyně vyšla z formy na vždycky. Za pár měsíců vezmete batole do nosítka a žádné překážky už vašemu dobrodružství v cestě stát nebudou. Mimochodem víte, že můžete mít cestovní pojištění pro děti do 6 let zdarma?

]]>
http://www.mojebrisko.cz/tehotna-na-dovolenou-samozrejme-ale/10526/feed 0 10526
Melouny Bouquet – Vyzkoušejte melounové menu http://www.mojebrisko.cz/melouny-bouquet-vyzkousejte-melounove-menu/9524 http://www.mojebrisko.cz/melouny-bouquet-vyzkousejte-melounove-menu/9524#respond Tue, 05 Jun 2018 18:36:07 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=9524 WOd předkrmu po dezert a drink

Melouny neodmyslitelně patří k létu. Obsahují více než 90 % vody, která je nezbytná při hydratování organismu. Velkou výhodou je jejich nízká energetická hodnota a nulový obsah tuku, proto jsou skvělé také při redukčních dietách. A forem, jak zařadit meloun do svého jídelníčku, je celá řada. Luxusní je samotný – studený, sladký a šťavnatý. Jeho typická chuť se ale hodí k mnoha dalším surovinám. Můžete si tak sestavit celé menu z melounů! A začít můžete hned předkrmem.

recept_meloun_s_parmskou_sunkouNa meloun s parmskou šunkou si nachystejte:

 • 4 plátky parmské šunky
 • čerstvě mletý pepř
 • parmazán na ozdobu
 • čtvrtku bezpeckového melounu BOUQUET

Meloun s parmskou šunkou je klasický předkrm, jehož největší síla je v jeho jednoduchosti a kombinaci kvalitních surovin. Meloun rozkrojte na 4 klínky a z každého opatrně odkrojte slupku. Každý klínek melounu obtočte plátkem šunky a položte na servírovací talíř. Porce před podáváním posypte čerstvě namletým pepřem a ozdobte hoblinkami parmazánu. Chutný předkrm je hotový!

Ideálně následuje hlavní chod, kde bude meloun zastoupen jako ne úplně typická příloha.

recept_veprovy_steak_s_melounemNa vepřový steak s melounem budete potřebovat:

 • 600 g vepřové krkovice
 • bezpeckový meloun BOUQUET
 • olivový olej
 • sůl, celý zelený pepř

Maso propláchněte pod proudem studené vody a osušte. Nakrájejte na plátky, posolte a obalte v podrceném zeleném pepři. Na pánvi rozehřejte olej a steaky osmažte z obou stran. Hotové steaky podávejte s kousky bezpeckového melounu BOUQUET. Máte jiný oblíbený recept na steak nebo upřednostňujete kuřecí či hovězí? Vyzkoušejte meloun jako přílohu i k dalším masům.

Když sestavujete menu ze sladkého melounu, byla by škoda vynechat dezert. Melounové lívancové sendviče ocení nejen děti, ale i dospělí. Lívance se zmrzlinou a šlehačkou jsou klasika, kterou meloun změní v trendy dezert. Základní recept obsahuje:
recept_livance_s_melounem

 • 8 lívanců
 • šálek smetanové zmrzliny
 • borůvky
 • 6 plátků melounu BOUQUET bez pecek – 1,5-2cm silných, zbavených přebytečné šťávy

Naneseme stejnoměrně smetanovou zmrzlinu na každý lívanec. Položíme 2 z nich zmrzlinou nahoru na servírovací talíř. Plátek melounu dáme na každý zmrzlinový lívanec, takto střídáme, dokud nebudeme mít sendvič složený ze 4 lívanců a tří kusů melounu. Na horní lívanec přidáme lžičkou zmrzlinu a ozdobíme borůvkami. Ihned servírujeme nebo přikryjeme a zchladíme v mrazničce do doby, než budeme servírovat.

Pořádáte-li nějakou letní party, určitě by na ní neměl chybět osvěžující drink. Ledové čaje a citronády jsou klasika. Buďte originální a připravte melounovo-zázvorový fizz! Na výrobu asi osmi porcí si nachystejte:
recept_melounovo-zazvorovy_fizz

 • 1,5 kg bezpeckového melounu BOUQUET, oloupaného
 • 90 g čerstvého zázvoru, oloupaného a jemně nastrouhaného
 • šťávu ze 2–3 citronů
 • šťávu ze 2–3 limetek
 • 100 g krupicového cukru
 • lístky máty a plátky pomeranče i s kůrou k podávání

Přes jemné sítko vymačkejte z nastrouhaného zázvoru co nejvíc šťávy. Spolu se šťávou z obou citrusů a cukrem ji vlijte do kastrůlku s nepřilnavým povrchem. Na mírném ohni tekutinu zahřívejte, dokud se cukr nerozpustí. Zvyšte plamen a přiveďte k varu. Odstavte, nechte zchladnout a přelijte do servírovací mísy.  V kuchyňském robotu rozmixujte melounovou dužninu. To půjde snadno, protože melouny BOUQUET jsou bezpeckové. Rozmixovanou dužinu vlijte do mísy k citrusovo-zázvorovému základu. Přidejte kostky ledu, promíchejte a ozdobte lístky máty a pomerančovou kůrou.

melouny_bouquet_4 Melouny BOUQUET jsou vždy sladké, šťavnaté a bez pecek, proto je jejich příprava snadná. Jsou k dostání v Kauflandu, Globusu a maloprodejnách po celé republice. Cena se pohybuje od 34 Kč/kg na začátku sezony do 12 Kč/kg ke konci sezony.

Melouny Bouquet dováží do České republiky společnost Anecoop, která je španělským lídrem v exportu čerstvého ovoce a zeleniny. Firma spolupracuje s více než 150 000 farmáři, jejichž produkty vyváží do více než 60 zemí světa. Celý systém pěstování a distribuce je chráněn ochrannou známkou Naturane s přísnými předpisy pro integrovanou výrobu a spolupráci s partnerskými zemědělci.

Více informací najdete na www.nejlepsimelouny.cz nebo na facebooku www.facebook.com/BOUQUETovoce.W

]]>
http://www.mojebrisko.cz/melouny-bouquet-vyzkousejte-melounove-menu/9524/feed 0 9524
OPRUZENINY http://www.mojebrisko.cz/opruzeniny-2/9535 http://www.mojebrisko.cz/opruzeniny-2/9535#respond Fri, 25 May 2018 09:17:39 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=9535 rybilka_neoOpruzeniny jsou velmi častým problémem ve věku kojenců a batolat, který řeší maminky a někdy i dětský praktický lékař ve své ordinaci. Jde o místní postižení kůže. Prostý zánět, který vzniká třením dvou kožních řas o sebe nebo třením kůže o prádlo, se typicky projevuje plošným zarudnutím. Postižené místo svědí a je bolestivé. V některých případech může dokonce ložisko zmokvat, případně se může infikovat. Vznik opruzeniny podporuje macerování kůže potem, močí nebo stolicí. Nejčastějšími místy, která opruzeniny postihují, jsou u kojenců a batolat zadeček a jeho bezprostřední okolí, kožní rýha mezi hýžděmi a oblast třísel.

Jak vyplývá z výše řečeného, vznik opruzenin podporuje teplé počasí, kdy se děťátko hodně potí, menší frekvence výměny plenek nebo horší hygiena dítěte.

V případě, že se opruzenina objeví, v dětské medicíně je taktéž dlouho znám blahodárný účinek mastí obsahujících rybí tuk. Jedna z jeho hlavních složek, vitamín D, se podílí na regeneraci kůže a podkoží a podporuje granulaci tkáně (sled buněčných pochodů, které vedou k zacelení poškozené tkáně). Jeho další složka, vitamín E, se uplatňuje při regeneraci jednotlivých vrstev kůže.

Doporučujeme dětskou mast RYBILKA® NEO, která má vylepšené složení o mandlový olej.

RYBILKA® NEO obsahuje rybí olej, mandlový olej, oxid zinečnatý a D-panthenol.

K čemu jsou jaké složky?

 • Rybí olej (4%): Obsahuje zejména acylglyceroly nasycených a nenasycených mast. kyselin, dále vitamíny a organicky vázaný jód a brom.
 • Mandlový olej (14%): Olej ze sladkých mandlí. Obsahuje zejména glyceridy mastných kyselin a také vitamín A, B1, B2, B6, E. Má ochranný účinek před vysycháním, působí jako změkčovadlo.
 • Oxid zinečnatý (10%): Je velmi jemný prášek, dobře absorbující oleje i vodu. Působí dezinfekčně.
 • D-panthenol (5%): se v buňkách mění na kyselinu pantotenovou-vitamin B5. B5 zajišťuje optimální hydrataci kůže, podporuje produkci kolagenových a elastanových vláken, čímž udržuje kůži pružnou a zdravou.

Více na www.rybilkaneo.cz

NADÝMÁNÍ

Bolení bříška, pláč či neklid jsou častými příznaky nadměrného nahromadění plynů ve střevě – nadýmání. Tyto obtíže se nejčastěji projevují u kojenců do třetího až pátého měsíce věku, především u chlapců. Způsobit je může nedostatečné odříhnutí po skončení kojení, stejně tak jako nevhodná skladba stravy maminky. Zde se doporučuje i z preventivních důvodů pokud možno vynechávat veškeré potraviny, které mohou nadýmání vyvolávat – především luštěniny, zelí a kapustu. Pokud již k rozvoji nadýmání dojde, je vhodné postupovat následovně.

Dětští lékaři doporučují k úlevě od nadýmání mechanickou masáž bříška dítěte spojenou s užitím látek, které uvolňují svalové napětí v trávicím traktu, usnadňují tak volný odchod plynů a mají tak zklidňující efekt. Mezi osvědčené přírodní látky s takovými účinky patří např. heřmánek, máta, fenykl nebo anýz. Přípravky určené pro pomoc od nadýmání cestou aplikace na kůži spojenou s masáží najdeme ve dvou formách – gel a emulgel. S ohledem na význam jemné masáže bříška a zároveň účinné vstřebávání přípravku je výhodnější užívat emulgely. Účinné vstřebávání je u nich spojeno s výrazně vyšší stabilitou na kůži, která umožňuje mnohem delší masírování.

Položte tedy své děťátko na rovnou podložku, obnažte mu bříško a naneste mu na ně definovanou dávku přípravku. Jemnými, krouživými pohyby po dobu několika minut vtírejte konečky prstů přípravek do kůže na bříšku miminka. Tím mu zároveň bříško masírujte a úleva by se měla dostavit v řádu desítek minut.

Doporučujeme emulgel PUPÍK®.

pupik

Je to bylinkový emulgel s vysokým obsahem vonných silic. Při nadýmání se aplikujte na bříško v okolí pupíku a lehkým krouživým pohybem masíruje. Jemná masáž břišní stěny přináší úlevu při potížích vyvolaných nadýmáním.

Složení emulgelu PUPÍK®: Chamomilla recutita (Heřmánek pravý), Mentha piperitam (Citronová máta), Carbomer, Foeniculum vulgare (Fenykl obecný), Pimpinella anisum (Anýz vonný) + ostatní pomocné látky.

Více na: www.rybilkaneo.cz

]]>
http://www.mojebrisko.cz/opruzeniny-2/9535/feed 0 9535
Abeceda vitamínů pro těhotné v jednom písmenu http://www.mojebrisko.cz/abeceda-vitaminu-pro-tehotne-v-jednom-pismenu/9884 http://www.mojebrisko.cz/abeceda-vitaminu-pro-tehotne-v-jednom-pismenu/9884#respond Sun, 20 May 2018 19:59:12 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=9884 Úsloví, že v těhotenství se má jíst za dva, není zase tak pravdivé. Daleko více záleží na skladbě stravy, kde hrají klíčovou roli vitamíny, které se postarají o správný vývoj miminka a zdraví maminky. Mezi ty nejzásadnější patří tzv. B – komplex, tedy souhrnné označení pro vitamíny skupiny B. Jsou rozpustné ve vodě, a nezbytné pro správné fungování metabolismu. Pojďme se na ně podívat blíže.

Vitamín B1

Neboli také thiamin. Slouží k udržení dobré funkce nervového systému, duševní rovnováhy a pomáhá od únavy. Jeho nedostatek hrozí ve chvíli, kdy ve stravě převažuje bílé pečivo bohaté na sacharidy. To je dáno tím, že je zrno zbaveno vrchní slupky, která obsahuje zdraví prospěšné vitamíny, mezi nimi právě B1. Najdeme ho tedy právě v neloupaných obilovinách a výrobcích z nich, oříšcích, bramborách a v luštěninách. Pozor, jeho nadměrný příjem může způsobit nedostatek ostatních vitamínů skupiny B, proto bychom měli dbát na komplexní přísun vitamínů z řady B.

Vitamín B2

Je to takový vitamín krásy a vitality, který asi znáte pod názvem riboflavin. Ten je důležitý pro dobrý stav kůže, očí, funkce srdce a dalších orgánů. Působí protizánětlivě. Jelikož má významný vliv na metabolismus cukrů, tuků a aminokyselin, ovlivňuje celkovou energetickou přeměnu v organismu. Jeho nedostatek se může projevit drobnými trhlinkami u koutků úst, zhoršeným stavem kůže nebo nadměrně mastícími se vlasy. Na vitamín B2 jsou bohaté ryby, hovězí maso, vejce, ale také kakao či mléčné výrobky.

Vitamín B6

Odborně zvaný pyridoxin. Má příznivý vliv na metabolismus bílkovin, podílí se na dělení buněk, krvetvorbě a normální funkci nervového a imunitního systému. Pro těhotné je jeho největším benefitem fakt, že dokáže snižovat ranní nevolnost a zvracení. Jeho doplnění v kombinaci s hořčíkem pomáhá od oteklých nohou a křečí, se kterými se těhotné ženy v těhotenství potýkají. Potřebnou dávku, která by se u těhotných měla pohybovat okolo 2,2 mg, si zajistíte konzumací ryb, banánů, avokáda nebo třeba květáku.

Vitamín B9

Pokud bychom měli najít klíčový vitamín v těhotenství, tak je to právě B9, který budete znát pod názvem kyselina listová. Foláty (metabolizovaná kyselina listová) ovlivňují dostatečné prokrvení placenty a tím i výživu plodu a jsou stěžejním faktorem, který snižuje výskyt vývojových vad. Mají významný vliv i na úspěšnost početí a podstatně snižují riziko předčasného porodu. Problémem je, že 50 % žen nedokáže kyselinu listovou z potravin využít a zpracovat. Z tohoto důvodu se porozhlédněte po doplňcích stravy Femibion s aktivním folátem Metafolinem, který dodá tělu kyselinu listovou ve formě, jenž tělo plně využije.

Vitamín B12

Náš přehled uzavírá B12 (kobalamin), který hraje významnou roli při tvorbě DNA a RNA (genetického materiálu v buňkách) a krvetvorbě. Bez jeho přispění jsou červené krvinky příliš veliké a nedokážou správně plnit svou funkci tj. předávat kyslík buňkám. Co sníst, abyste tělu a miminku pomohli? Především živočišné produkty jako jsou maso, vejce, mléko a mléčné výrobky. Vegetariáni ho najdou v mořských řasách.

 

Proč kombinovat vitamíny z potravy s doplňky stravy

Bez jakékoliv pochybnosti je vyvážená a pestrá strava základem příjmu vitamínů. Je však za potřebí si uvědomit, že těhotenství s sebou přináší zvýšené nároky na příjem určitých vitamínů (u některých až trojnásobně). Například pro denní příjem folátů (kyselina listová) byste musely sníst 5 hlávek zelí. Do toho započítejme další faktory, jako vyrovnanost dávek vitamínů, jejich citlivost na světlo a teplo, kdy můžeme cenné látky při kuchyňské úpravě zničit, nebo zdravotní omezení, kdy tělo neumí vitamíny zpracovat a vyjde nám z toho, že doplňky stravy mají ve výživě těhotných nezastupitelné místo.

]]>
http://www.mojebrisko.cz/abeceda-vitaminu-pro-tehotne-v-jednom-pismenu/9884/feed 0 9884
Citlivě na jemnou pokožku kojenců http://www.mojebrisko.cz/citlive-na-jemnou-pokozku-kojencu/9467 http://www.mojebrisko.cz/citlive-na-jemnou-pokozku-kojencu/9467#comments Sat, 14 Apr 2018 09:47:59 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=9467 dite_na_louce

I v dospělosti se řada z nás potýká s různými typy ekzému a kožních komplikací, dětská pokožka je ještě mnohem citlivější a nepříjemnosti mohou způsobit i malá podráždění. Proto vyžaduje pokožka našich nejmenších citlivou péči. Máme pro vás několik rad, na co si dát obzvlášť pozor.

Kůže je největším orgánem našeho těla, slouží jako jeho ochrana před vnějším prostředím a infekcemi. Dětskou pokožku tvoří zejména lipidy, ty jsou obzvlášť důležité pro bariérovou funkci pokožky a její hydratační rovnováhu. Hydrolipidová vrstva však má jinou strukturu než u dospělých, navíc je dětská kůže 5x tenčí než “dospělácká” a všechny její funkce a vlastnosti nejsou dostatečně vyvinuty. Aby bylo vaše děťátko spokojené, mělo by mít zdravou a hydratovanou pokožku, nejdůležitější je zejména prevence.

pece_o_diteJak u malých dětí předejít kožním potížím?

 • Praní prádla – používejte jemné prací prostředky i aviváže, enzymy a umělá barviva mohou vyvolat podráždění. Důkladně tedy studujte složení výrobků a perte minimálně na 60 stupňů, abyste prádlo zbavili veškerých bakterií.
 • Vhodná kosmetika – používejte kosmetiku speciálně určenou pro dětskou pokožku, její složení se liší od kosmetiky pro dospělé. Jako prevence proti alergiím a ekzémům je vhodné pokožku pravidelně hydratovat krémem nebo mlékem, v zimním období je vhodnější používat prostředky na mastnější bázi. Tradicemi a lety ověřený heřmánek může pomoci na řadu kožních neduhů. Například obklady z heřmánkového nálevu pomáhají na opruzeniny, éterický olej z heřmánku – azulen – má zklidňující hojivý a antiseptický účinek, najdete ho například v dětském zásypu AVIRIL, který přináší úlevu vysušené a svědivé pokožce a zabraňuje opruzení a zarudnutí.
 • Koupání – pokud se rozhodnete koupat dítě každý den, není třeba pokaždé používat šampon a mýdlo, které mohou dětskou pokožku zbytečně vysušovat. Do koupele můžete přidat olej a po koupeli použít některé z řady pečujících dětských mlék a krémů. Naše babičky k tomuto účelu používaly nesolené sádlo, některé maminky se k němu kloní i dnes, hodí se zejména na velmi suchá a praskající místa na pokožce.
 • Vhodná strava – zdravá kůže je dobrým indikátorem vyváženosti stravy. Pokud pokožce schází pružnost, je suchá a podrážděná, může to značit nedostatek minerálů a vitamínů.
 • Ne vlně a syntetickým vláknům – mezi časté alergeny patří v dětském věku roztoči, prach, ale také vlna a syntetické materiály. Syntetická vlákna mohou u dětí vyvolávat nejen nepříjemné pocity jako svědění a kousání, ale také alergie nebo plísně, proto je raději nahraďte bavlnou.
 • Pozor na sluníčko – také tvorba pigmentu melaninu není u dětí dostatečná, proto je třeba na sluníčku pokožku chránit krémem s vysokým ochranným faktorem. Čím je dítě mladší, tím je jeho pokožka na UV záření citlivější.
]]>
http://www.mojebrisko.cz/citlive-na-jemnou-pokozku-kojencu/9467/feed 1 9467
Kojení předčasňátek http://www.mojebrisko.cz/kojeni-predcasnatek/9430 http://www.mojebrisko.cz/kojeni-predcasnatek/9430#respond Sat, 07 Apr 2018 19:41:07 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=9430 Kojení předčasně narozených dětí, tedy miminek, která se narodila dříve než ve 38. týdnu těhotenství, je snad ještě přínosnější než kojení dětí donošených. Nedonošená miminka dokonce lépe koordinují sání a dýchání při kojení, než při sání z láhve. Kojení je pro ně i méně namáhavé, než sání z láhve. Miminka pouze reagují na tok mléka, pokud je pomalý (při nízké tvorbě mateřského mléka, špatném přisátí), často usínají, pokud je rychlý (při dostatečné tvorbě mateřského mléka, správném asymetrickém přisátí, používání techniky stlačování prsu), dítě pije, dokud není syté.

Nastartování laktace velmi pomáhá kontakt miminka a maminky kůži na kůži,bonding pomocí tzv. klokánkování. V co nejvyšší míře fyzického kontaktu s miminkem by měla být maminka podporována od první chvíle, kdy je to možné. Odstříkávat nebo výkonnou odsávačkou mléka odsávát mateřské mléko obvykle jde nejlépe, pokud maminka na miminko vidí, např. sedí u inkubátoru. Maminka by neměla po porodu váhat s kontaktováním kvalitně vyškolené a zkušené laktační poradkyně. Kojit předčasně narozené dítě je možné ihned, jak o kojení projeví zájem, obvykle od věku odpovídajícího 27. až 30. týdnu těhotenství, když má dítě vyvinutý sací reflex, před tím je dítě vyživováno intravenózně (do žíly) či krmeno sondou do žaludku.

Pokud je sací reflex nevyvinutý nebo oslabený, nedoporučuje se, stejně jako u všech ostatních dětí a ze stejných důvodů, krmení z láhve. Všechny náhrady bradavky (láhev, kloboučky, dudlík) kazí techniku kojení – ohrožují u dítěte správné přisátí a efektivní sání, mohou snižovat laktaci a způsobit bojkot kojení (předčasné odstavení), používaní kloboučků s sebou nese riziko poranění bradavek, vzniku bakteriální nebo kvasinkové infekce a mizí výhody sání přímo z prsu (např. tvorba mateřského mléka na míru dítěti), dudlík v puse dítěte může maskovat první signály hladu (dítě se uspokojí dudáním naprázdno), technika sání z láhve je jiná než z prsu a navíc z ní mléko teče rychleji. Pro podávání dokrmu, ať již odstříkaným nebo odsávačkou mléka odsátým mateřským mlékem nebo umělým mlékem, existují mnohem vhodnější způsoby, jako je použití suplementoru – laktační pomůcky přímo na prsu, není-li k dispozici nebo pokud se miminko nepřisává, pak krmení z pohárku, přinejhorším z injekční stříkačky s cévkou přes prst.

kojeni_predcasnatek

Mateřské mléko a jeho význam pro předčasně narozené děti

Výzkumy ukázaly, že mateřské mléko chrání (nejen) nedonošence např. před celkovou infekcí organismu (sepsí), zánětem střeva, průjmům, infekcím dýchacích cest, močové soustavy a středního ucha, snižuje pravděpodobnost náhlého úmrtí dítěte v průběhu prvního roku, snižuje riziko cukrovky, nádorů, obezity a kardiovaskulárních chorob a prospívá rozvoji mozku a kostí dítěte, pomáhá dítěti zvládat bolest při nemoci či zranění. Navíc obsahuje gastrointestinální růstové faktory, které výrazným způsobem ovlivňují zrání nezralé střevní sliznice u nedonošence a tím i to, aby střevo miminka bylo funkční, správně probíhalo trávení a efektivně se z mléka vstřebávaly živiny.

I mléko matek předčasně narozených dětí je obvykle dokonale uzpůsobené potřebám dítěte, obsahuje více bílkovin a více imunologicky aktivních látek. Ne všechny předčasně narozené kojené děti musí být dokrmovány fortifikátory (vyráběnými z kravského mléka), je třeba důkladně zvážit veškeré možné přínosy a rizika fortifikace a pokud je k ní přistoupeno, nepodávat fortifikátor lahví, ale pouze suplementorem, případně z pohárku.

Osobní zkušenosti a příběhy maminek z Modrého koníka

Použité zdroje:
* http://www.modrykonik.cz/kojeni-predcasne-narozenych-deti/

]]>
http://www.mojebrisko.cz/kojeni-predcasnatek/9430/feed 0 9430
Přítelkyně http://www.mojebrisko.cz/pritelkyne/10492 http://www.mojebrisko.cz/pritelkyne/10492#respond Sun, 18 Mar 2018 21:37:57 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=10492 Návykový psychothriller odhaluje napjatý vztah mezi matkou, synem a jeho přítelkyní
Laura má zdánlivě všechno, co si může přát. Úspěšnou kariéru, bohatého manžela a pohledného syna Daniela. Ten se jednoho dne seznámí s Cherry a bezhlavě se do ní zamiluje. Objevila se tahle okouzlující dívka v Danielově životě náhodou? Jaká tajemství skrývá? Aby Laura ochránila svůj vztah se synem, uchýlí se k nestoudné lži, která bude mít pro všechny nedozírné následky.

K zakoupení zde: www.albatrosmedia.cz

]]>
http://www.mojebrisko.cz/pritelkyne/10492/feed 0 10492
Když dítě onemocní http://www.mojebrisko.cz/kdyz-dite-onemocni/245 http://www.mojebrisko.cz/kdyz-dite-onemocni/245#comments Mon, 12 Mar 2018 20:29:08 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=245 Pro pomoc při rozhodování, kdy pozorovat a vyčkávat a kdy již zavolat lékaře.

Novopečení rodiče se neustále obávají, jak zvládnou nemoc dítěte. Jak poznají, že miminko je doopravdy nemocné?

Udržovat co nejlepší zdravotní stav dítěte budete společně s dětským lékařem. Nezapomínejte, lékaři rádi pomohou. Proto neváhejte a v případě jakýchkoli obav vyhledejte odbornou radu nebo pomoc.

Naštěstí, pokud věnujete trochu času seznámením se s příznaky nemocí u dětí, získáte mnohem větší sebedůvěru, až nemoc přijde. Přehled příznaků vám pomůže rozhodnout se, kdy ještě pozorovat a vyčkávat a kdy již zavolat lékaře.

Udržovat co nejlepší zdravotní stav dítěte budete společně s dětským lékařem. Nezapomínejte, lékaři rádi pomohou. Proto neváhejte a v případě jakýchkoli obav vyhledejte odbornou radu nebo pomoc.

Kdy volat lékaře a konzultovat příznaky nemoci vašeho děťátka:

 • Co: Připravte si podrobný popis příznaků u nemluvněte.
 • Jak dlouho: Nahlaste, jak dlouho už jsou tyto příznaky patrné.
 • Voláte-li až po několika hodinách, budete muset sdělit lékaři více informací. Sdělte věk dítěte a popište všechny předchozí stavy nebo zdravotní potíže.
 • Zůstaňte klidní a buďte maximálně konkrétní
 • Lékař chce zpravidla vědět, zda má dítě zvýšenou teplotu, jak vysokou a jak dlouho je zvýšená. Než zavoláte, změřte mu teplotu, pokud nejde o skutečně akutní stav.

U malých kojenců, zvláště ve věku do 3 měsíců, se volá lékař v případě trochu jiných příznaků než u starších miminek a batolat. Proto zde uvádíme dvě následující kategorie: Příznaky onemocnění u velmi malých kojenců a příznaky onemocnění u kojenců a batolat.

]]>
http://www.mojebrisko.cz/kdyz-dite-onemocni/245/feed 1 245