MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě http://www.mojebrisko.cz Magazín o těhotenství, mateřství Ne, 13 Lis 2016 00:55:47 +0000 cs-CZ hourly 1 24742408 20 zvířat v 1000 tečkách http://www.mojebrisko.cz/20-zvirat-v-1000-teckach/10197 http://www.mojebrisko.cz/20-zvirat-v-1000-teckach/10197#respond Sun, 13 Nov 2016 00:55:47 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=10197 20-zvirat-v-1000-teckachSvětoznámý grafik Thomas Pavitte přináší dalších 20 obrazů, které si s trochou trpělivosti sami vytvoříte pomocí jediné spojité čáry. Publikace 20 zvířat v 1000 tečkách vám přinese hodiny zábavy a odpočinku, po nichž vám zbude spousta krásných obrazů. Stránky jsou totiž u hřbetu knihy perforované, takže si výsledek vašeho snažení můžete z knihy jednoduše vytrhnout, zarámovat a vystavit.

UVNITŘ NALEZNETE OBRAZY TĚCHTO ZVÍŘAT: KOČKA, KŮŇ, KROKODÝL, PES, DELFÍN, SLON, LIŠKA, ŽÁBA, ŽIRAFA, ŠIMPANZ, KOALA, PANDA, PAPOUŠEK, PÁV, PRASE, KRÁLÍCI, LENOCHOD, HAD, TYGR a ŽELVA!
THOMAS PAVITTE je grafický designér z Nového Zélandu, který před nedávnem začal zkoumat možnosti netradičních uměleckých a designérských směrů. Je například autorem nejsložitější spojovačky všech dob obsahující 6239 teček, jejichž propojením lze za nejméně devět hodin pečlivé práce vytvořit obraz Mony Lisy. Je také autorem populární publikace se spojovačkami: 20 portrétů v 1000 tečkách a dalších.

K zakoupení zde: www.albatrosmedia.cz

]]>
http://www.mojebrisko.cz/20-zvirat-v-1000-teckach/10197/feed 0 10197
SexyMamas: Matky matkám http://www.mojebrisko.cz/sexymamas-matky-matkam/10194 http://www.mojebrisko.cz/sexymamas-matky-matkam/10194#respond Thu, 10 Nov 2016 16:55:18 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=10194 sexymamas-matky-matkamTři oblíbené blogerky SexyMamas sepsaly své zkušenosti, užitečné rady a tipy pro všechny ženy, které si chtějí užít mateřství (a nezbláznit se).

„Jsme tři. Jsme matky. A stále jsme to MY! Kromě péče o děti (které milujeme), se chceme starat také o sebe, o partnera, o své koníčky a zájmy (které taky milujeme). Ukážeme ti, že to jde i bez výčitek svědomí!“

Ať se na miminko teprve chystáš, anebo už mámou jsi, tohle je knížka přesně pro tebe! (Anebo dárek pro tvoji těhotnou kamarádku.)

Co díky knížce zjistíš?

 • že je opravdu hodně důležité věnovat se dětem
 • že je stejně tak důležité věnovat se sobě, partnerovi, koníčkům, přátelům a snům
 • že opravdový život začíná po porodu
 • že tvůj partner je hoden tvojí lásky, přestože neumí zapnout pračku
 • že ani delší cestování s dětmi nemusí být noční můra
 • a že TY jsi pro svoje dítě ta NEJLEPŠÍ MÁMA!

A dál?
Těhotenství, kojení, cvičení, nošení dětí, dudlíky, první krůčky a první botičky, tátové, babičky, výlety… prostě mateřství a všechno, co k němu patří a z čeho není třeba mít stres.

SEXY v našem pojetí
neznamená nosit boty na jehlách a dokonalý make-up čtyřiadvacet hodin denně sedm dní v týdnu. Sexy je podle nás sebevědomá žena-matka, která si chce svůj mateřský život užít, a ne ho jen přežít. Nečeká celý den na to, až se její partner vrátí z práce a zbytečně se nehroutí z pohledu na koš plný prádla. A přestože tráví celé dny v teplákách a teniskách, může být zatraceně SEXY!

K zakoupení zde: www.albatrosmedia.cz

]]>
http://www.mojebrisko.cz/sexymamas-matky-matkam/10194/feed 0 10194
Hygiena při kojení http://www.mojebrisko.cz/hygiena/757 http://www.mojebrisko.cz/hygiena/757#respond Mon, 07 Nov 2016 11:22:48 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=757 Když držíte v náručí několikadenní miminko, máte pocit, že těch bacilů všude okolo je nepřiměřeně mnoho a snažíte se jejich množství eliminovat co nejvíce. Někdy vlastně až příliš. Ale přiměřená hygiena je obzvláště při kojení velmi nutná, neboť prs se dostává dítěti až do pusinky. Postačí, když se budete jednou denně sprchovat a bradavky udržovat v suchu. Před každým kojením si pečlivě umyjte ruce, ale prsa nechte být. Pravidelně dle potřeby měňte vložky do podprsenky. Především v prvních týdnech budete mít vyšší spotřebu, protože mléko vytéká samovolně a vložka je tedy brzy mokrá.

Na dvorci prsou jsou malé hrbolky, nazývají se Montgomeryho žlázky, které produkují tekutinu obsahující látky přirozeně dezinfikující prs. Nadměrným omýváním prsou byste funkci těchto žlázek zbytečně omezovali.

]]>
http://www.mojebrisko.cz/hygiena/757/feed 0 757
Výbavička do porodnice http://www.mojebrisko.cz/vybavicka-do-porodnice/809 http://www.mojebrisko.cz/vybavicka-do-porodnice/809#respond Tue, 01 Nov 2016 19:27:30 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=809 Jste již v termínu a chystáte se do porodnice? Jistě přemýšlíte co vše si vzít sebou  a na co nezapomenout. Myslet musíme hlavně na to, že do porodnice jedeme sami, ale domů už dva a tak nesmíme zapomenout na výbavičku pro miminko. Zde je seznam věciček, které jsou potřeba.

Co si vzít do nemocnice – občanský průkaz nebo jiný průkaz totožnosti (cestovní pas), průkaz pojištěnce nebo průkaz evropského pojištění, Malou částku peněz, hodinky, brýle, léky (které pravidelně užíváte), pyžamo, župan, ponožky a spodní prádlo, kapesníky, základní hygienické potřeby (kartáček, pastu, ručník, mýdlo, toaletní papír), časopis, případně doporučení k hospitalizaci.

Rodičky navíc – těhotenský průkaz, oddací list v originále nebo ověřenou kopii, svobodné matky  rodný list, přiznání o otcovství potvrzené matrikou, rozvedené maminky rodné listy obou rodičů a přiznání o otovství, jméno a adresu dětského lékaře, kde bude dítě registrováno.

Potřeby pro maminku – 2x mateřská podprsenka a absorpční vložky, hygienické kalhotky (nejlépe sí’tované), Noční košile alespoň 2, ručník, osuška, toaletní potřeby, omyvatelné boty (i pro rodinného příslušníka u porodu), v případně zájmu hudbu a vonné ojele pro aromaterapii, neperlivou vodu, vlastní hygienické vložky (pro užívání již od 2 dne po porodu).

Výbavička pro miminko – jednorázové pleny, bodýčko, dupačky, bavlněné tričko a kalhoty, čepičku, ponožky,deku,teplý kabátek a deku (v zimě), froté žínky, vatové tyčinky, vlhčené ubrousky, dětskou kosmetiku (šampon, krém, pudr, mýdlo), kojeneckou láhev.

]]>
http://www.mojebrisko.cz/vybavicka-do-porodnice/809/feed 0 809
Exém aneb jak ulehčit kůžičce http://www.mojebrisko.cz/exem-aneb-jak-ulehcit-kuzicce/844 http://www.mojebrisko.cz/exem-aneb-jak-ulehcit-kuzicce/844#respond Fri, 21 Oct 2016 05:37:05 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=844 Mezi jednu z nejhorších věcí patří, když našemu miminku něco schází a my mu nemůžeme pomoci. V dnešní době je exém velmi rozšířenou záležitostí. Jakmile se něco takového přihodí, okamžitě běžíme k pánům doktorům a ti nám ochotně předepisují mastičky, čajíky nebo nějaké jiné kouzelné medicínky. Málo kdo však ví, že těmto problémům můžeme účinně předcházet, nebo je výrazně zlepšit sami. Exém je výraz toho, že v tělíčku není vše v pořádku a snaží se „vyčistit“, nebo je kůžička podrážděná. Aby se tělíčko našeho drobečka nemuselo zatěžovat čištěním, stačí, když si maminka bude pečlivě vybírat, co jí a tedy i to, co miminku přechází do mlíčka. Strava obsahující co nejméně éček a naopak co nejvíce čerstvého ovoce a zeleniny (nikoliv však třeba citrusy a jiné kyselé či projímavé plody) první příčinu značně eliminuje. Ideální je poradit se s dobrým výživovým poradcem – nesahejte však po žádných preparátech, pouze si nechte poradit s úpravou jídelníčku. Druhé příčině se nelze divit, když vezmeme v úvahu, že většina maminek pere v chemických pracích prostředcích. I když si myslíme, že pro miminko děláme to nejlepší, když kupujeme jemné prací prášky a aviváže sensitiv, přesto můžeme udělat pro jemnou nejen dětskou kůžičku více. Použitím ekologických pracích prášků můžeme prát bez chemie, bez aviváže a navíc ušetřit. Aviváž je totiž nutné použít proto, abychom změkčili prádlo, které „ztvrdlo“ působením chemického pracího prášku. Po použití ekologického pracího prášku je prádlo měkké bez aviváže a navíc nedráždí pokožku děťátka. Na našem trhu existuje mnoho prostředků, které si můžeme vybrat, tekuté ekologické prací prášky bývají o něco málo dražší, než ty „chemické“, jejich použití je však nenáročné a velmi pohodlné, tak proč si pro zdraví našeho miminka trošku nepřiplatit. Na druhou stranu můžeme sáhnout po variantě, která značně ulehčí peněžence i oproti „chemickým“ práškům či gelům, je naprosto přírodní, takže nezatěžuje výrobou životní prostředí, ale její použití není tak pohodlné. Touto variantou jsou mýdlové ořechy, které v sobě obsahují přírodní saponin. Nebojte se hledat nové varianty a místo po farmacii sáhněte po přírodě.

]]>
http://www.mojebrisko.cz/exem-aneb-jak-ulehcit-kuzicce/844/feed 0 844
Těhotenství s Crohnovou chorobou! http://www.mojebrisko.cz/tehotenstvi-s-crohnovou-chorobou/848 http://www.mojebrisko.cz/tehotenstvi-s-crohnovou-chorobou/848#respond Fri, 21 Oct 2016 05:33:15 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=848 Co je Crohnova nemoc? Projevuje se pozvolnou změnou zdravotního stavu a může připomínat zánět slepého střeva. Při Crohnově chorobě se střídají období relapsu a remisí. U každého jedince je vývoj nemoci proměnlivý.

Deset procent mladých párů se v současnosti setkává s problémem otěhotnění. Gynekologové léčí neplodnost žen a mohou dojít k závěru, že srůsty a adheze v dutině břišní způsobené střevními záněty jsou příčinou neschopnosti otěhotnět. Na vině je právě Crohnova choroba. Střevní záněty vytvářejí v dutině břišní terén, který je pro snadné početí komplikovaný. Pokud nemocná otěhotní, zvyšuje se u ní riziko mimoděložního těhotenství. Žena je pak ohrožena na životě. Pacientka s Crohnovou nemocí by v ideálním případě měla otěhotnět v období, kdy je její nemoc stabilizovaná.

Relaps – nastává tehdy, když je člověk znovu zasažen stavem, který jej již v minulosti zasáhl.

Remise –  je návrat k původnímu fungování pacienta před vypuknutím nemoci.Jedná se vlastně o dosažení bezpříznakového období. Předpokládá se, že nemoc je stále přítomna, ale bez zjevných příznaků. Pokud je remise spontánní, znamená to, že k vymizení příznaků došlo bez specifické léčby (např. bez užití léků).

Adheze – označuje přilnavost materiálů.

]]>
http://www.mojebrisko.cz/tehotenstvi-s-crohnovou-chorobou/848/feed 0 848
Tohle je pletení http://www.mojebrisko.cz/tohle-je-pleteni/10183 http://www.mojebrisko.cz/tohle-je-pleteni/10183#respond Thu, 13 Oct 2016 13:06:45 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=10183 tohle-je-pleteniJste z pletení a všech návodů na hladce-obrace celá popletená? Sáhněte po této knize. Na jejích stránkách se dozvíte vše, co by začínající pletařka měla znát. Od úplných základů, jakým je výběr jehlic, přízí a pomůcek, se postupně dostanete k první upletené šále a naučíte se i to, jak uplést copánek nebo jak zkrotit ponožkové jehlice. 10 podrobných návodů na 10 moderních a užitečných výrobků vás provede základy s lehkostí, vtipem a porozuměním pro začátečnické nezdary.

 • Eva: Dobrý den, pletu velice krátce a moc se mi líbí, jak vysvětlujete copánek.
 • Barbora V.: Upletla jsem podle Vás svou první fusekli. 🙂 Děkuji za návod. Je krásně přehledný a srozumitelný.
 • Marie B.: Děkuji za super návod, moc hezké zpracování i postup.
 • Katy: Jupíííí, mám ho! Vypadá super! Děkuji za návod.
 • Endýs: Já jsem se naučila štrikovat u návodu Jak na jednoduchou šálu.

K zakoupení zde: www.cpress.cz

]]>
http://www.mojebrisko.cz/tohle-je-pleteni/10183/feed 0 10183
Vydejte se s LEGO DUPLO za dobrodružstvím na staveniště! http://www.mojebrisko.cz/vydejte-se-s-lego-duplo-za-dobrodruzstvim-na-staveniste/10174 http://www.mojebrisko.cz/vydejte-se-s-lego-duplo-za-dobrodruzstvim-na-staveniste/10174#respond Wed, 28 Sep 2016 20:24:20 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=10174 lego-duplo-10813-foto

Na stavbě

Pšššt! Slyšíte ten zvuk? To se na staveništi určitě děje něco úžasného. Zatím je to místo plné prachu a sutě. To se ale brzy změní díky strojům, které právě dorazily na místo! Je toho třeba tolik udělat, než bude město stát! Ukažte svým dětem prostředí rušné stavby. Vytvářejte spolu příběhy a dejte se do práce s novou sadou stavebnic LEGO® DUPLO® s tématem staveniště. Je to záruka zábavy na celé odpoledne a zároveň prostředek, jak lépe pochopit složitý svět, který děti obklopuje.

Příběh každého města začíná na staveništi. Nejdřív tam není nic, jen prázdný pozemek. Aby prostředí ožilo, musí se do toho vložit váš malý stavitel. Pomozte dětem, aby si vytvořily svůj malý svět od základů a porozuměly tak těžké práci dělníků. Může operovat s lehce sestavitelnými stroji, které jsou schopné se pohybovat po staveništi a usnadní mu tak práci. Buldozer, nákladní auto, bagr, nakladač, jeřáb… Děti si budou užívat kopání a odhazování hlíny celý den, a to v pohodlí domova.

Děti okolo 2 let začínají objevovat okolní svět a snaží se mu porozumět. Prostřednictvím hry může dítě rozvíjet sociální a kognitivní schopnosti, získávat nové zkušenosti a objevovat fantastická a dosud nepoznaná prostředí. Stavebnice LEGO® DUPLO® jsou neomezeným zdrojem zábavy a velkolepé inspirace.

Užijte si legraci s oboustranným nakládáním

Už se váš malý stavitel nebo stavitelka nemůže dočkat, až vyrobí základy novému městu? LEGO® DUPLO® Nakladač je pro to naprosto dokonalým pomocníkem. Velká flexibilní rypadla v přední i zadní části nakladače zaměstnají ruce i těch nejmenších dětí. Díky jejich snadnému ovládání je vytahování kostek s červíky nebo motivem lebky hračka. A stavba města může začít!

Zvládneme i ten nejnáročnější terén

Se setem LEGO® DUPLO® Pásový bagr a náklaďák pronikne vaše dítě hluboko do světa stavění. A to doslova. Do terénu se děti vydají vybavené pásovým bagrem s rypadlem a náklaďákem se sklápěcí funkcí. Hlínu tedy nejdříve vyhrabou a pak odvezou pryč. Pomozte jim naložit co nejvíce kostek. Jednoduchá konstrukce je ideální pro ty nejmenší. Ti hrou s velkými kostkami rozvíjejí jemnou motoriku i logické uvažování. K ruce jim budou i dva pracovníci stavby, kteří jsou součástí balení stavebnice.

Na velkém staveništi stále vznikají nové příběhy

Dětská fantazie a nekonečné plány potřebují velký prostor. Sáhněte tedy po stavebnici LEGO® DUPLO® Velké staveniště. Děti budou nadšeny velikostí stavebnice – obsahuje buldozer, sklápěčku a pohyblivý jeřáb. Nejdřív musí pásovým buldozerem vyčistit místo, na které se chystá z náklaďáku vyklopit nový materiál určený na stavbu. Pak drapákem a upravitelným ramenem zdvihne do výšky cihly, bez kterých by mrakodrap nepostavilo. LEGO® DUPLO® Velké staveniště taky představuje skvělou příležitost poučit děti o bezpečnosti. Nasaďte společně třem pomocníkům helmy ještě předtím, než začnou pracovat.

Kostky LEGO® DUPLO® jsou dvakrát tak velké oproti klasickým LEGO kostičkám. Právě proto dobře padnou do malých dětských ruček. A protože za jediný možný způsob hry pokládáme bezpečné hraní, splňují všechny stavebnice LEGO DUPLO nejpřísnější normy kvality a bezpečnosti.

Chcete vidět celé portfolio LEGO® DUPLO®? Navštivte www.DUPLOsvet.cz.

]]>
http://www.mojebrisko.cz/vydejte-se-s-lego-duplo-za-dobrodruzstvim-na-staveniste/10174/feed 0 10174
Vlastnosti dětského těla a pozdní příprava http://www.mojebrisko.cz/vlastnosti-detskeho-tela-a-pozdni-priprava/1273 http://www.mojebrisko.cz/vlastnosti-detskeho-tela-a-pozdni-priprava/1273#respond Thu, 22 Sep 2016 06:05:04 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=1273 Prokrvení kůže dítěte je větší než u dospělého člověka, ale spíše to vede k tomu, že dítě mnoho tepla neudrží nebo ho ztrácí. V příliš teplém prostředí, když je dítě zabalené do neprodyšné peřinky, se přehřívá a zase ve studeném prostředí, například při svlékání se rychle ochladí. Takovéhle změny novorozeněti vůbec nesvědčí a může to vést k nachlazení či nemocem. Musíte mít to nejnutnější, aby se dítě nenastudilo-košilky, kabátky, čepičky, vlněné kabátky s vlněnými čepičkami, dupačky, povlaky na zavinovačku, flanelovou kojeneckou přikrývku. To je asi těch pár nejdůležitějších věcí. Předtím než dítě budete do těchto věcí dítě oblékat, tak byste měli všechno vyprat. V žádném případě nepereme v pračce, ale v ruce. Voda má mít maximálně 90-100 °C. Nejméně pětkrát vymácháme a vyžehlíme. Tam, kam budete prádlo dávat, tak poličky nebo zásuvky vydrhneme a pokryjeme omyvatelným papírem nebo něčím jiným. Pozdní příprava spočívá v tom, že je to vlastně zabalení tašky do porodnice. Většinou si budoucí maminky berou rady od svých maminek či babiček.

]]>
http://www.mojebrisko.cz/vlastnosti-detskeho-tela-a-pozdni-priprava/1273/feed 0 1273
Těhotenství a muž (otec) http://www.mojebrisko.cz/tehotenstvi-a-muz-otec/1280 http://www.mojebrisko.cz/tehotenstvi-a-muz-otec/1280#respond Tue, 20 Sep 2016 06:27:15 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=1280 Stále více mužů chce být svým dětem láskyplným průvodcem a současně partnerem v rozhovoru. Od začátku se snaží budovat k dítěti intenzivní vztah a ten pak aktivně utvářet. Není to vždy lehké, ale je to úžasně obohacující.

Otcům nebyla dlouhou dobu ve výzkumu rodiny a ve vývojové psychologii věnována dostatečná pozornost. Otec byl prostě živitel rodiny a dost. Zdálo se, že vztah otec – dítě nestojí za řeč, natož za cíl výzkumu. Jak jsou otcové pro rodinu důležití i mimo její materiální zajištění, je objektem studií teprve asi 25 let. Výsledky jsou více než překvapivé. Souhrnem je možno říci: děti otce potřebují ke svému optimálnímu rozvoji – otce, kteří s nimi navážou úzký citový vztah co nejdříve.

Když se o dítě starají oba rodiče, je nuceno od počátku žít se dvěma různými lidmi – a rovněž procházet dvěma odlišnými modely péče i stanovování hranic. (G,KpT)

]]>
http://www.mojebrisko.cz/tehotenstvi-a-muz-otec/1280/feed 0 1280