MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě http://www.mojebrisko.cz Magazín o těhotenství, mateřství Mon, 12 Aug 2019 11:29:17 +0000 cs-CZ hourly 1 24742408 Mateřství je pro ženu nelehkou zkouškou, terapeutka Pavla Štěpničková radí: Najděte sama sebe! http://www.mojebrisko.cz/materstvi-je-pro-zenu-nelehkou-zkouskou-terapeutka-pavla-stepnickova-radi-najdete-sama-sebe/6485 http://www.mojebrisko.cz/materstvi-je-pro-zenu-nelehkou-zkouskou-terapeutka-pavla-stepnickova-radi-najdete-sama-sebe/6485#respond Sun, 11 Aug 2019 19:48:21 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=6485 Období po narození dítěte je obecně považováno za jedno z nejšťastnějších v životě ženy, mateřská role za přirozený vrchol její životní kariéry. Právě tento léta udržovaný stereotyp brání mnoha ženám otevřeně přiznat, že na mateřské dovolené prožívají řadu negativních emocí. Frustraci, zklamání, nejistotu… S blížícím se návratem do pracovního procesu se přidávají obavy a pochybnosti o vlastních schopnostech. S těmito emocemi je předem dobré počítat a pracovat.

„Ze své dlouholeté terapeutické praxe vím, že dilema plynoucí z rozporu mezi očekáváním, že se stoprocentně oddá celodenní péči o dítě, a potřebou vlastní seberealizace s větší či menší intenzitou řeší každá žena, která zůstane na mateřské,“ potvrzuje zkušená osobní terapeutka Pavla Štěpničková. Bohužel, neradostnou situaci často zhoršuje i partner, který má tendenci práci, kterou žena doma každý den odvádí, podceňovat, stejně jako její špatné psychické rozpoložení. „Tlak ale může být na obou stranách. Poté, co žena zůstane doma s dítětem, je zodpovědnost za ekonomické zajištění rodiny na muži, což ne každý dobře přijímá,“ připomíná Pavla Štěpničková.

Existuje způsob, jak krizovým situacím tohoto druhu předejít? Pavla Štěpničková má jednoznačnou odpověď: Začít věřit v sebe. Ženám radí zbavit se pocitu, že nejsou dost dobré, vrátit se k sobě samým, k tomu, co je jim blízké. Ideální je, když se podaří najít způsob seberealizace, při kterém žena bude mít stále prostor pro rodinu a který navíc posílí rodinný rozpočet „Stane se to, čemu věříme, proto je tak důležité překonat strach a začít věřit v sebe,“ říká zkušená terapeutka a nabízí pomoc specifickou metodou – psychoterapií s relaxací v rytmu šamanského bubnu, která slouží k vyladění obou mozkových hemisfér. Jedině tak, jak říká, může člověk dosáhnout harmonie. Žijeme ve společnosti zaměřené na informace, analýzu, kontrolu, výkon, více zatěžujeme levou, „racionální“ hemisféru mozku. Jen stěží dokážeme uvolnit emoce, pocity ukryté v pravé hemisféře. „Pravidelný rytmus bubnu a zpěv dokáže harmonizovat levou a pravou mozkovou hemisféru a dostat se tak k důležitým informacím, k tomu potenciálu v našem mozku, který probouzí kreativitu, zvídavost, motivaci objevovat nové věci a odvahu uskutečnit svá přání,“ vysvětluje Pavla Štěpničková a dodává: „Důležité je začít s terapií včas. Nečekejte, že prvotní impuls ke změně vzejde od vašeho partnera. Nastolte změnu v sobě – on se začne měnit následně. Naučte se respektovat sama sebe, to je první krok.“

Terapeutickou praxi Pavla Štěpničková provozuje v Kosoři, nedaleko Prahy – Radotína. Psychoterapie s relaxací v rytmu šamanského bubnu začíná úvodním sezením, terapií rozhovorem s cílem ujasnit situaci, v jaké se klient nachází a především stanovit záměr, co si reálně přeje vnést do svého života. Následuje relaxace při poslechu pravidelného rytmu bubnu a zpěvu, ukotvení záměru prožitkem, obrazem a metaforou, otevření představ a kreativity.

Mgr. Pavla Štěpničková

Po studiích Pedagogické fakulty v Ostravě, obor jazyk český, hudební výchova a jazyk německý, se začala intenzivně vzdělávat v oboru psychoterapie. Absolvovala například terapeutický výcvik Poradenství a psychoterapie zaměřená na klienta, základní sebezkušenostní výcvik v dynamické psychoterapii ukončený zkouškou z obecné psychoterapie, cyklus seminářů FFSS EUROPE specializovaný na staré spirituální techniky léčby a tříletý nástavbový program šamanských technik ve Švýcarsku vedený Sandrou Ingerman. Má dlouholetou zkušenost s vedením relaxačních jazykových kurzů a seminářů zaměřených na osobnostní růst člověka formou aktivního nalézání jeho tvůrčích schopností. Pavla Štěpničková je aktivní hudebnicí, zpívá, skládá hudbu, hraje na klavír a akordeon, koncertuje.

]]>
http://www.mojebrisko.cz/materstvi-je-pro-zenu-nelehkou-zkouskou-terapeutka-pavla-stepnickova-radi-najdete-sama-sebe/6485/feed 0 6485
Jak vyzrát na poporodní kila? http://www.mojebrisko.cz/jak-vyzrat-na-poporodni-kila/9563 http://www.mojebrisko.cz/jak-vyzrat-na-poporodni-kila/9563#respond Thu, 01 Aug 2019 01:14:50 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=9563 siluetadoletaPro naprostou většinu maminek znamená těhotenství a následné narození miminka i nějaké to kilo navíc. Kromě krásného pokladu v kočárku jim proto zůstane i nepříjemná pneumatika na břiše, které se těžko zbavují. Ve hře totiž není jenom těhotenské pojídání, ale také hormony. A ty s námi někdy dokážou pěkně zacvičit. Jak na ně vyzrát?

Nabraných kilogramů se v porodnici nezbavíte

Většinou v průběhu těhotenství budoucí maminka přibere cca deset kilogramů. I když se cca 3-4 kil „zbaví“ v porodnici v podobě miminka, zbylou část si odnáší do dalšího života. Má tedy minimálně šest kilo navíc, a to už se samozřejmě projevuje. Některé maminky dokonce přiberou i 20 kilogramů. Hormony jsou totiž během těhotenství v nejvyšším stupni své aktivity. Mávnout nad poporodními kily nelze, protože pokud to uděláte, jste na cestě směrem k nadváze. Jak se tedy s poporodními kily zdárně poprat?

Dieta těsně po porodu je hazard

Rozhodně nenasazujte nějaké drastické diety těsně po porodu a během kojení. Ošklivě by se to nevyplatilo nejenom vám, ale zejména vašemu miminku. Jestliže totiž začnete hubnout, omezíte živiny pro svého potomka, který je nutně potřebuje. To se pak obrátí proti vám. Váš nedostatečně nasycený potomek bude mít špatnou náladu, často bude plakat, zkrátka mu něco bude chybět. Navíc při odbourávání vašich tukových buněk se škodlivé látky, které se vážou na tuk, budou dostávat do mateřského mléka. Budete jimi proto nechtěně zásobovat i svoje miminko. Ani vy ale nebudete při hubnutí krátce po porodu v pohodě. Snaha zhubnout se na vás podepíše ve formě nervozity. Navíc poporodní kila vám nezůstávají pro nic za nic. Při tvorbě mateřského mléka a kojení spálíte poměrně dost kalorií a tuto energii je třeba někde brát. Proto držet dietu těsně po porodu je nesmysl a hazard se zdravím svým i svého potomka.

Kila odbourávejte postupně

Pokud plně kojíte, měly byste hubnutí ještě odložit, alespoň to doporučují odborníci. Ostatně už samotným kojením shazujete, podle odhadů necelý kilogram měsíčně. Pokud už chcete s hubnutím začít ještě během kojení, neměly byste se do toho pustit dříve, než druhý měsíc po porodu. I pak byste si měly dávat velký pozor a pečlivě si hlídat složení stravy, aby v ní nechyběla žádná z pro tělo nezbytných látek. Důležitý je hlavně obsah minerálů a vápníku. Musíte jíst stravu s dostatečným obsahem kyseliny listové, železa, zinku, mědi a nezapomínat vitamín D. Také pít tři litry tekutin a vyvarovat se nápojů s vysokým obsahem sodíku a vyhnout se kofeinu. Naprostou samozřejmostí je vynechání alkoholu. Také by příjem potravy neměl poklesnout pod hranici 7000 kJ. Hubněte pomalu a postupně, nezkoušejte žádné zázračné prostředky na rychlé hubnutí, které opět nejsou ničím jiným, než hazardem s vaším zdravím.

Ideální je, pokud konzultujete shazování poporodních kil s odborníkem. Máte tak zajištěno, že neublížíte sobě ani svému dítěti. Obrátit se můžete na nutriční specialisty z http://www.siluetadoleta.cz.

Alespoň jedno odpoledne cvičte

Přehánět byste to neměly s fyzickou zátěží. Rozhodně tedy ještě nepřipadá v úvahu, že byste se měly vracet ke sportovním aktivitám, které jste provozovaly před těhotenstvím. Pokud budete unavená, a mateřství samozřejmě přináší spoustu nových povinností, které pro vás budou alespoň zpočátku určitě velmi vyčerpávající, snažte se nezajídat únavu a následný stres jídlem. To by samozřejmě mělo nepříznivý vliv na vaši postavu. Končíte-li s kojením, vyhraďte si ale jedno odpoledne sama pro sebe. Je-li to alespoň trochu možné, sežeňte si hlídání a zkuste cvičit. Můžete se při cvičení setkávat s maminkami, které mají podobné problémy jako vy. Také se snaží více či méně úspěšně zhubnout nabraná poporodní kila. Pocit, že v tom nejste samy, vám může hodně pomoci. Společně sdílená zkušenost je důležitá.

]]>
http://www.mojebrisko.cz/jak-vyzrat-na-poporodni-kila/9563/feed 0 9563
Císařský řez http://www.mojebrisko.cz/cisarzky-rez/1426 http://www.mojebrisko.cz/cisarzky-rez/1426#respond Mon, 29 Jul 2019 06:26:13 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=1426 Císařský řez se většinou doporučuje, když je žena nějak vážně nemocná. třeba mě lékař stanovil už tedˇkom císařský řez a říkal, že jinak to v žádném případě nepůjde. Vůbec nemám ponětí co to přesně obnáší nebo spíš neměla až jsem procházela internet a našla tam pár článku a informací k císařskému řezu.

Oznámil vám lékař na poslední prohlídce v poradně, že budete s velkou pravděpodobností rodit „císařem“, a vy se operace bojíte? Nebo byste naopak daly nevím co za to, abyste se vyhnuly přirozenému porodu a mohly porodit „bezbolestně“ a rychle? Pozor, porod císařským řezem má svá rizika!

Pokud je již předem jasné, že existuje důvod, který porod přirozenou cestou vylučuje, lékař vám doporučí porod císařským řezem. „Mojí mamince se její dcera nechtěla na konci těhotenství otočit hlavičkou dolů. Stále byla otočena koncem pánevním a můj porodník mi tehdy doporučil porod císařem. Hodně  to řešila – všemožně, i pomocí různých alternativním metod a cvičení  se snažila, aby se miminko otočilo, ale marně. Strašně moc  chtěla porodit přirozeně,“ a zárovenˇbylo hrozné vidět maminku jak se trápí při tom. „Nakonec vlastne mamka byla  ráda, že  rodila císařem, navíc plánovaným. Věděla  dopředu, kdy porodí, mohla si vše včas nachystat a také dodnes neví, co to jsou porodní kontrakce.“

Existuje velké množství důvodů, z nichž lékař přistoupí k císařskému řezu. Jde například o nesoulad mezi velikostí plodu a pánve, nesprávnou polohu miminka (jako u mojí mamky), v některých případech vícečetného těhotenství, onemocnění dítěte nebo ženy… Obecně jde o případy, u kterých je tento způsob porodu v současné době prokazatelně výhodnější z hlediska zdraví budoucí maminky a novorozence. tohle jsem se dozvěděla z internetu a hlavně od mamky a i svého gynekologa, když jsem s ním o tom dizkutovala…

]]>
http://www.mojebrisko.cz/cisarzky-rez/1426/feed 0 1426
Cviky nohou http://www.mojebrisko.cz/cviky-nohou/1433 http://www.mojebrisko.cz/cviky-nohou/1433#respond Sun, 28 Jul 2019 19:42:03 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=1433 Jsou velmi důležité jak pro těhotnou, tak pro matku po porodu. Zvýšená váha v těhotenství způsobuje často pokles nožní klenby, sklon k ploché noze. Ani po porodu není toto nebezpečí zažehnáno. Často se zvyšuje tím, že tělesné tkáně a tím i vazy na noze jsou zesláblé a přitom tělesná váha po porodu často stoupá. Také je riziko zhoršení křečových žil. Proto je vhodné cvičení. Dopřejte nohám také odpočinek. Správný odpočinek není postoj s rozkročenýma nohama špičky od sebe. Tak se naopak klenba ještě více prolamuje. Odpočíváme opačně chodidla rovnoběžně, 5 až 10 cm od sebe. Při tom ještě přeneseme váhu těl na zevní hranu nohy vnitřní hranu pokrčíme, jako bychom chtěly nohou něco ze země sebrat, uchopit. Prsty přitom nesmíme krčit, ohýbat, mají zůstat rovné, bez křečovitého napětí. Dopřejte také nohou několik chvilek v sedě. Opřete nohy o hřbetní plochy prstů. Tím se chodidlo prohne dovnitř a klenba se prohlubuje a to nejen podélná, ale i příčná klenba nohy.

]]>
http://www.mojebrisko.cz/cviky-nohou/1433/feed 0 1433
TOP 10 největších chyb s látkovými plenkami http://www.mojebrisko.cz/top-10-nejvetsich-chyb-s-latkovymi-plenkami/7860 http://www.mojebrisko.cz/top-10-nejvetsich-chyb-s-latkovymi-plenkami/7860#respond Sat, 20 Jul 2019 21:04:47 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=7860 Zemanta Related Posts ThumbnailPodcenění celkového počtu potřebných plenek

Dostatek plen je základ pohodlného látkování. My, na Látkovky.cz, obecně doporučujeme určit počet plen podle intervalu praní – který je obecně 2 dny. Tj. pleny na ty 2 dny (1 prací cyklus) + 1 den na schnutí plen + 5 přebalení jako rezerva. Počet plen se bude lišit u novorozence a u batolete – u novorozence počítejte s přebalováním klidně 10x za den. U batolete, které čurá už v delších intervalech, je potřeba počítat s cca 5-7 přebaleními za den. To znamená, že pro čerstvé miminko potřebujeme alespoň 35 ks plen. U batolete pak 20-25 plen.
Dostatek čistých plen je základ přebalovací pohody každé látkující rodiny.

Extrémní posedlost desinfekcí plenek

Vyvářku plen máme v českých zemích stále ještě hluboko pod kůží – a je to také nejčastější důvod poškození plen, s kterým se setkáváme. Pokud nemůžete vyvářce vnitřně odolat, zvolte si klasické bílé čtverce, tak jako Vaše matky. Nebo vícevrstevné bavlněné pleny, ty to také ještě přežijí bez ztráty kytičky. Moderní látkové pleny (s všitými gumičkami, suchými zipy apod.) potřebují přiměřenou péči – to znamená praní na 40-60 oC, což z bakteriologického hlediska je pro normální domácnost dostačující. Materiály látkových plenek přinášejí mnoho benefitů, ale ty můžete využívat jen tehdy, když se postaráte o plenky tak, jak doporučuje výrobce.

Plenky musí být sněhobílé

Někdo trpí, když má plenky flekaté. Mnoho látkujících maminek (dámy prominou, ale dosud jsem se nesetkala s látkujícím otcem, který by řešil flekaté plínky) se snaží po každém použití z plenek odstraňovat fleky pomocí různých odstraňovačů skvrn – a tím si často plenky odepíšou rychleji, než při normální péči. V našich luzích a hájích jsou nejčastějšími viníky zničených gumiček v kalhotkových plenách vanish a savo perex (a již zmíněná vyvářka). Tato bělidla plenku vybělí, ale taky způsobí, že se brzo rozpadne (protože ji pereme mnohem častěji, než běžné oblečení, pamatujte!) a gumičky zpuchří. Agresivní chemikálie mohou zůstat v látce a způsobit podráždění kůže dítěte.
Soutěž „bílá plenka“ už se dnes nepořádá, nebojte. A navíc – jak plenu perete často a pořád dokola, staré skvrny postupně samy, bez vašeho speciálního přičinění, praním mizí. V létě tomu můžete napomoci sušením na sluníčku. Přes zimu to prostě neřešte. Nakonec, je to jenom plínka, ne?

Není prášek jako prášek

Ne každý prací prášek, ve kterém pereme, je vhodný pro plenky. I když prádlo takto vyprané normálně kůži miminka nedráždí, v plence to může být příčina opruzenin a vyrážek. Proč? Protože v látce zůstávají zbytky pracího prášku, parfémů, optických zjasňovačů, enzymů, bělidel a dalších chemikálií, které se začnou uvolňovat, jakmile do látky dítko načurá a látka zvlhne. Začnou se uvolňovat všechny zbytky chemických látek z pracího prášku a mohou působit přímo na pokožku. Proto přemýšlejte o tom, v čem perete – čím jednodušší složení, tím lepší pro pokožku. Já mám osvědčenou kombinaci perkarbonát + taed. Populární je také mýdlový sliz jako tekutý prací prostředek (nastrouhané prací mýdlo + soda na praní > pozor, nevhodné na plenky z polyesteru!). Do posledního máchání se často doporučuje přidávat ocet (do přihrádky pro aviváž), protože ocet neutralizuje zbytky mýdla a pracích prostředků (+ zjasňuje barvy). Pozor – někteří výrobci all-in-one plenek ocet kvůli PUL vrstvě nedoporučují. Ocet působí i jako změkčovač – aviváži se vyhněte, časem by se taky vaše plenky mohly stát až vodoodpudivé.

Přebalování v příliš dlouhých intervalech

Průměrná papírová plena může pojmout až 8-10 vyčurání, než vyčerpá svoji kapacitu a MUSÍ být vyměněna (pomineme-li hygienickou stránku). Látková plena tolik nepojme a je potřeba na to myslet – když nepřebalíte látkovou plenu včas, proteče a provlhne na oblečení.
Pro dětskou pokožku je – bez ohledu na typ plenek – vhodné přebalování po 2-3 hodinách. I server pampers.com doporučuje u novorozenců 10 přebalení za den.
Na dotaz, jak často dítě přebalovat, je nejlepší odpověď: kdykoli je plena mokrá, přebalte. Je snadné zkontrolovat plenku sáhnutím prstem jen bokem kolem nožek – a když zjistíte, že je plena mokrá, cosi pravěkého ve vás vám nedá jinak, než přebalit do čisté plenky (u papírové pleny poznáte její použitost tak, že na dotek přes plenku cítíte gel – jak cítíte gel, už bylo do plenky načuráno).

U svých dětí jsem pozorovala, že dopoledne po noci čuraly velmi hojně a často (klidně co 30 minut) a odpolední vylučovací interval byl klidně čtyřnásobný. Nebojte se přebalovat dítě podle potřeby, látkové plenky Vám tu možnost servírují na stříbrném podnosu.

Praní jednou za týden

Je chyba prodlužovat prací interval nad 2 dny – pokud venku nemrzne. Pokud mrzne a skladujete pleny venku, klidně perte jednou za týden. Dlouhé intervaly praní zvyšují potřebu počtu plen a dostáváte se pak do tlaku s nedostatkem čistých plen. Navíc, plenky po 24 hodinách v koši na pleny začínají zapáchat, protože dochází k rozkladu močoviny. Potom vám bude trvat déle, než se Vám podaří plenky opravdu vyprat a vyčistit – při nedostatečném vyprání zvyšujete riziko podráždění kůže zbytkovým amoniakem (poznáte pachovou zkouškou u vyprané pleny). Riziko je zejména u větších dětí – u novorozenců jsem se s pachem amoniaku nesetkala (pokud normálně tekutiny příjmají a vydávají). Nebojte se plenky samostatně vymáchat a pak přidat do pračky další světlé prádlo a spustit kompletní prací cyklus.

OneSize neznamená, že jednovelikostní plenka padne každému a vydrží věky

Jednovelikostní plenky jsou velmi ekonomické a populární. Ale často má zákazník vůči nim příliš velká očekávání – jednovelikostní plenka je používána mnohem intenzivněji a tak dojde k jejímu rychlejšímu opotřebení, nebo k opotřebení některých částí (ohrožené jsou suché zipy a gumičky). Některá miminka se rodí hodně drobná a nějakou dobu jim trvá, než dorostou i do jednovelikostních plen (většinou začínají váhový rozsah na 3-4 kg). A některá batolátka jsou zase hodně velká a silná a z jednovelikostních plenek vyrostou dříve, než plně ovládnou udržování vylučovací hygieny (většinou se udává horní rozsah 15-16 kg, ale podle našich zkušeností záleží víc, než na kilech na tělesné stavbě dítěte).

Neuvážené používání krému na opruzeniny

Ne všechny krémy jsou vhodné a bezpečné v kombinaci s látkovými plenami. Krémy na opruzeniny mohou způsobit protékání Vašich plen, protože látku ucpou, naimpregnují. Vhodné, a k látkovým plenám přátelské, jsou přírodní oleje – olivový, mandlový, kokosový apod. U většiny krému, které obsahují zinek (Weleda, Sudocrem apod.), používejte separační plenu, abyste látku plenky ochránili před usazením krému ve vláknu (u stay-dry materiálů v podstatě nevratně bez speciálního zásahu). Vyhněte se, pokud možno, Rybilce – tu bych se já osobně odvážila používat jen se čtvercovými nebo vícevrstevnými plenkami, které se pak dají protočit na vyvářku, aby se Rybilka odstranila z látky. Shrnuto: pokud mažete něčím jiným, než čistým nerafinovaným olejem, použijte separační plenu pro ochranu vlákna látkové plenky.

Nákup celé výbavičky od jedné značky bez vyzkoušení

Doporučujeme kombinovat výbavičku a nakoupit základ a následně podle toho, jak se co osvědčí v praxi, dokupovat. Zejména, pokud kupujete plenky ještě pro nenarozené miminko – nikdy předem nevíte, jaký prototyp bude právě ten váš. Jestli buclatý čurací přeborník, nebo dlouhá žížalka – to vše může ovlivnit výběr plenky. Vylučování se ustaluje zhruba koncem šestinedělí – to už tak nějak tušíte, co Vaše děťátko bude potřebovat, jestli je spíš barokního typu či žížalovitého, jak často kaká a jak moc čurá. A taky, co vyhovuje Vám, jakožto pečovatelům. Důležité pravidlo, které platí i plenek: často se látkující rodiče nechají zlákat nízkou cenou neznačkových AIO plenek z Číny – platí ale „laciné dvakrát placené“. Kromě minimální možnosti reklamace je ohrožená nepromokavá vrstva, často jsou tyto plenky dovolené prát na max. 30-40oC. U látkových plen se vyplatí jít nejen po ceně – ale i po značce, která garantuje určitou životnost a kvalitu.

Nepoužívání separaček je chyba

A to v případě velké nadílky – u čurání toz hlediska pleny nevadí. Z pleny je třeba stolici vždy odstranit, než plenku dáte do kýble k praní. Separačka Vám toto ulehčí na maximum – jen ji vezmete a spláchnete (nebo vyhodíte jako papírovou plenu). Pokud nepoužijete separačku, hovínko z plenky odmáchejte klasicky v umyvadle či bidetové sprchy do toalety – ani „míchaná vajíčka“ nepatří do pračky. Dobrým pomocníkem je stěrka na těsto pro tyto účely pořízená – tou elegantně a čistě setřete exkrementy přímo do toalety. Pevné části stolice do pračky nepatří – zvyšujete riziko zanešení odpadu. Pokud k plenám přídáváte i další prádlo, použijte napřed samostatně na pleny jen cyklus Máchání. Pak přidejte prádlo a spusťte prací cyklus. Máte tak záruku, že perete plenky a prádlo v opravdu čisté vodě. Z bakteriologických důvodů rovněž nedoporučujeme také skladovat použité pleny přímo v pračce až do samotného praní.

Příspěvek čerpán z webu: http://www.latkovky.cz

]]>
http://www.mojebrisko.cz/top-10-nejvetsich-chyb-s-latkovymi-plenkami/7860/feed 0 7860
Snažíme se o miminko. Zn. marně! http://www.mojebrisko.cz/snazime-se-o-miminko-zn-marne/7488 http://www.mojebrisko.cz/snazime-se-o-miminko-zn-marne/7488#respond Tue, 25 Jun 2019 16:28:23 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=7488 par s tehotenskym testemVětšina žen se instinktivně obává, že až přijde ten správný čas na založení rodiny, tak přijít do jiného stavu nebude taková hračka jako za časů našich prarodičů. Nejedna z nás slyšela od svých babiček průpovídku: Jóó, to tenkrát stačilo, abych prošla okolo dědových trenek na prádelní šňůře a byla jsem v tom. Smutnou pravdou je, že úspěšně počít a donosit miminko bez zdravotních komplikací, stojí v dnešní době stále více úsilí.

Samovolný potrat je spojen s vyšším věkem žen

Počet samovolných potratů zůstává vysoký, aktuální statistiky hovoří o 13 516 případech jen v minulém roce. Na toto číslo je potřeba se dívat v závislosti na rostoucím počtu chtěných a plánovaných těhotenství a zároveň na pokračujícím trendu odkládání těhotenství do pozdějšího věku. Většina gynekologů se shoduje na tom, že právě vyšší věk zvyšuje riziko samovolného potratu. Z celkového počtu žen, které postihl v roce 2012 samovolný potrat, přišlo o miminko do konce 8. týdne 62 % žen a v rozmezí od 9. do 16. týdne se s ním muselo vyrovnat 34,5 % žen. Samovolné potraty se v první řadě týkají bezdětných žen, ale nevyhnuly se ani ženám, které již jednoho potomka mají.

Interrupce ze zdravotních důvodů

Nejen samovolné potraty, ale i přerušení těhotenství ze zdravotních důvodů je nepřítelem všech nastávajících maminek. Do konce 8. týdne těhotenství bylo v loňském roce ze zdravotních důvodů provedeno téměř 60 % interrupcí, více než čtvrtina (28,4 %) pak mezi 9. a 16. týdnem a 12,1 % mezi 17. až 28. týdnem. Čísla do jisté míry odpovídají termínům výkonů prenatální diagnostiky. Nejprve ultrazvukovému vyšetření na výskyt vrozených vad a poté screeningu plodové vody, který se provádí v 16. týdnu.

Prevencí proti nepřízni osudu

Statistiky ukazují, že u 25-60 % potratů se vyskytují chromozomální abnormality a mimo jiné se předpokládá souvislost s hladinou folátů. Ty také mají stěžejní vliv na vývojové vady. Právě foláty, tedy kvalitativně hodnotnější a z biologického hlediska aktivnější přeměněná kyselina listová, stojí za zdravým vývojem a růstem miminka. „V prvním trimestru foláty minimalizujete rozštěp páteře či rizikovou fázi uzavírání neurální trubice, která je spjatá s vývinem mozku a lebeční kosti. Ve druhém trimestru foláty ovlivňují správné utváření pohlavních a močových orgánů a v závěru těhotenství jsou důležité pro prokrvení placenty, porodní váhu novorozence a minimalizaci rizika předčasného porodu,“ říká MUDr. Michal Koucký, Ph.D. z oddělení rizikového a patologického těhotenství Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK v Praze.

Pomocník jménem Metafolin

Jedná se o stabilní vápenatou formu biologicky aktivního folátu, tedy formy, která se v těle přímo vyskytuje. Je to již hotový metabolit, proto ji tělo nemusí nijak dále přeměňovat a přímo ji využije pro dělení buněk. Pomocí Metafolinu můžete obejít i genetický problém se zpracováním kyseliny listové, kterým trpí každá druhá žena. Látku má patentovanou farmaceutická společnost Merck, která se výzkumu folátů věnuje přes padesát let a jako jediná ji nabízí na českém trhu v doplňcích stravy Femibion 800 a Femibion 400. „Účinek Metafolinu není na rozdíl od kyseliny listové závislý na aktivitě MTHFR enzymu a tudíž nevyžaduje metabolickou přeměnu. Navíc jeho užívání dosáhnete vyšší hladiny v červených krvinkách než kyselinou listovou v základní formě. Je tedy i optimálním řešením pro zmírnění důsledků genetické poruchy,“ uzavírá MUDr. Michal Koucký, Ph.D.

Kam za informacemi

Pro partnerské páry, které se zajímají o asistovanou reprodukci, je určena akce FOR FERTILITY 2013. Komplexní celodenní seminář zaměřený na asistovanou reprodukci a léčbu neplodnosti proběhne v sobotu 15. června 2013 na brněnském výstavišti. Mimořádným hostem bude profesor Ladislav Pilka, který přivedl na svět první miminko v ČR prostřednictvím umělého oplodnění. O odborné informace se podělí přední odborníci z oblasti reprodukční medicíny a gynekologie. Detailní program a seznam přednášejících naleznete na www.forfertility.com

]]>
http://www.mojebrisko.cz/snazime-se-o-miminko-zn-marne/7488/feed 0 7488
Pochutnejte si v těhotenství na sýrech http://www.mojebrisko.cz/pochutnejte-si-v-tehotenstvi-na-syrech/9514 http://www.mojebrisko.cz/pochutnejte-si-v-tehotenstvi-na-syrech/9514#respond Wed, 19 Jun 2019 17:02:37 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=9514 Jaroměřický Fénix

Jaroměřický Fénix

Pochutnejte si v těhotenství na sýrech z Jaroměřické mlékárny
– vaše děti budou mít zdravé zuby

Chutě těhotných není snadné uspokojit, Jaroměřická mlékárna si na to však troufá. Její nabídka je opravdu široká. Navíc jsou její produkty vyrobeny výhradně z prvotřídních domácích surovin a nenajdete v nich žádné konzervanty, sladidla ani jiná nežádoucí éčka. Více na www.mlekarna.cz. Kvalita výrobků Jaroměřické mlékárny zaručuje naprosté bezpečí jak pro budoucí maminky, tak pro jejich miminka. V těhotenství by si ženy měly užívat především sýrů. Podle vědeckých výzkumů totiž velmi pozitivně působí na vývoj a mineralizaci zoubků, které se u plodu zakládají už v děloze.

Široká nabídka sýrů

Mezi výrobky Jaroměřické mlékárny najdete bohatou nabídku sýrů eidamského typu. S třicetiprocentním eidamem se jako budoucí maminky nemusíte bát, že přiberete víc než je nutné. Uzený eidam vás potěší svou nevšední chutí a Zámecký sýr si zamilujete pro jeho luxusní aroma. Jaroměřický mix, sýrové kostičky obalené v různých druzích koření, můžete s klidným svědomím zobat na párty a vyzrálý Archivní sýr si dopřát při zvláštních příležitostech, stejně jako v paprikovém nebo česnekovém koření obalený sýr Kastelán. Těhotným je možné doporučit i opravdovou delikatesu z Jaroměřic – smetanový sýr Fénix. Ten se hodí jak k namazání na chleba tak na výrobu nejrůznějších dezertů či ke zjemnění pečeného masa. Naopak nevhodné jsou plísňové sýry, které podporují rozvoj kvasinek a mykóz v organismu – v portfoliu Jaroměřické mlékárny je však nenajdete.

To nejlepší pro vás i pro miminko

Mléčné výrobky jsou důležitou součástí jídelníčku každé nastávající maminky. „Strava těhotných má velký vliv na zdraví jejich miminka. Výživa matky během těhotenství např. ovlivňuje vývoj a mineralizaci zubů u plodu a může mít vliv na náchylnost zubního kazu u dětí,“ objasňuje nám PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D. v rámci kampaně na podporu mléka a mléčných výrobků Bílé plus. „Je vědecky prokázáno, že dostatečný příjem sýrů a mléčných výrobků v těhotenství snižuje riziko vzniku zubního kazu u dětí.“
Kampaň Bílé plus je projektem Agrární komory ČR. Spolupráce odborníků zaměřujících se na výzkum mléka a výživových poradců přináší podporu mléčným výrobkům a vysvětluje jejich důležitost pro zdravý vývoj lidského organismu.

Kvalita bez chemie a „éček“

Všechno, co v těhotenství jíme, vyživuje také naše miminko. Je tedy dobré se vyvarovat všech nebezpečných látek a chemii, které zbytečně zatěžují lidský organismus – a pro organismus miminka to platí dvojnásob. Ne nadarmo se říká, že bychom měli vědět, co jíme. S Jaroměřickou mlékárnou máte jistotu, že žádné chemie ani „éček“ se nedočkáte.

Nabídka sýrů Jaroměřické mlékárny

  • Fénix, 180 g, doporučená cena: 31,90 Kč
  • Zámecký 45% plátkový sýr, 100 g, doporučená cena: 27,90 Kč
  • Uzený Eidam 45% plátkový sýr, 100 g, doporučená cena: 26,90 Kč
  • Eidam 45% plátky, 100 g, doporučená cena: 26,90 Kč
  • Eidam 30% plátkový sýr, 100 g, doporučená cena: 21,90 Kč
  • Jaroměřický MIX, 300 g, doporučená cena: 59,90 Kč
  • Jaroměřický Kastelán s paprikovým kořením, 200 g, doporučená cena: 49,90 Kč
  • Jaroměřický Kastelán s česnekovým kořením, 200 g, doporučená cena: 49,90 Kč
  • Jaroměřický archivní sýr, 200 g, doporučená cena: 49,90 Kč
]]>
http://www.mojebrisko.cz/pochutnejte-si-v-tehotenstvi-na-syrech/9514/feed 0 9514
Moje děti, tvoje děti, naše šťastná rodina http://www.mojebrisko.cz/moje-deti-tvoje-deti-nase-stastna-rodina/10581 http://www.mojebrisko.cz/moje-deti-tvoje-deti-nase-stastna-rodina/10581#respond Thu, 13 Jun 2019 07:26:48 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=10581  

Ústřední pozornost knížky je věnovaná tzv. komponovaným rodinám (těm, které se poskládaly z částí rodin předchozích), je však o nás všech. Je totiž o základních principech vztahů, lidskosti a cestě, která nakonec nemusí být tak těžká – když jí porozumíte. A která vede nejen k pochopení vztahových zákonitostí, ale hlavně k pochopení sebe sama.

Přinášíme vám laskavého a praktického průvodce, který vás provede vztahy a komunikací v tzv. komponovaných rodinách – v těch, které jsou poskládané z částí rodin předchozích. Na skutečných příbězích z odborné poradenské praxe vám autorky ukážou řešení každodenních rodinných situací.

V jednotlivých kapitolách se kniha věnuje otázkám společného soužití a výchovy dětí. Dozvíte se:

– jak se s partnerem můžete navzájem podpořit;

– jak se vyrovnat s manipulací ze strany expartnerů;

– jak se naučit nedělit na moje, tvoje, naše;

– jak se vyhnout upřednostňování dětí z původní rodiny;

– jak najít opravdovost citu k nevlastním dětem;

– jak se vypořádat s osamoceností v roli nevlastního rodiče;

– co ovlivňuje sourozenecký vztah.

Objevíte kouzlo pro vytváření harmonické rodiny. Naučíte sebe i celou zdánlivě nesourodou skupinku nevlastních i vlastních sourozenců, tatínků, maminek, bývalých partnerů a prarodičů, jak spolu vycházet. Zvládnete pestré a složité vztahy ve své velké rodině a poskytnete dětem zdravý model pro život. Kniha pojmenovává tabu ve společnosti, a přináší tak čtenáři úlevu, inspiraci a nové možnosti.

Moje děti, tvoje děti, naše šťastná rodina
Kateřina Novotná, Iva Kyselá
200 stran, 249 Kč

Knihu zakoupíte na www.grada.cz

]]>
http://www.mojebrisko.cz/moje-deti-tvoje-deti-nase-stastna-rodina/10581/feed 0 10581
Jídelníček kojenců a malých dětí http://www.mojebrisko.cz/jidelnicek-kojencu-a-malych-deti/10578 http://www.mojebrisko.cz/jidelnicek-kojencu-a-malych-deti/10578#respond Thu, 13 Jun 2019 07:10:07 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=10578

Kniha, podle které lze opravdu zdravě vařit pro nejmenší děti! Zkušený pediatr a autor řady publikací o péči o malé děti poskytuje důležitá, a především praktická doporučení pro přípravu racionální dětské stravy. Nechybí bohatý receptář pokrmů.

 

Vyhledávaná příručka o výživě malých dětí vychází již ve čtvrtém vydání. Najdete v ní pravidla zdravé dětské stravy, receptář jídel pro kojence a batolata, informace o kojení, praktické pediatrické rady, jídelníček pro obézní děti, originální recepty vegetariánských jídel a nejnovější poznatky o potravinových alergiích. Jistě také oceníte, že autor přistupuje k problematice výživy prakticky a s nadhledem.

Jídelníček kojenců a malých dětí
Martin Gregora, Dana Zákostelecká
216 stran, 239 Kč

Knihu zakoupíte na www.grada.cz

]]>
http://www.mojebrisko.cz/jidelnicek-kojencu-a-malych-deti/10578/feed 0 10578
Přírodou i velkoměstem v pohodlí a s pocitem luxusu http://www.mojebrisko.cz/prirodou-i-velkomestem-v-pohodli-a-s-pocitem-luxusu/9505 http://www.mojebrisko.cz/prirodou-i-velkomestem-v-pohodli-a-s-pocitem-luxusu/9505#respond Sun, 09 Jun 2019 16:34:06 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=9505 teva_capri_2014Jsou věci, do kterých se vyplatí investovat, a boty TEVA k nim určitě patří. Novinka sezóny, dámský model TEVA Capri, vás okouzlí na první pohled. Je vyrobena z prémiové kůže a vyniká nápaditými detaily, které umocní váš sexy look.

Sedí jako ulité

Varianta na klínku vám pomůže vykouzlit svůdnou postavu a zároveň vám dopřeje pohodlí po celý den. Aby vám nožka v sandálkách neklouzala, je v místě klenby chodidla umístěný malý polštářek. Boty na nohách výborně sedí a to především díky důmyslné konstrukci a pásku se zapínám na suchý zip. Model TEVA Capri je k dostání ve dvou barvách: středně hnědá a velmi tmavě hnědá. Obě vám budou slušet zvláště na zlatavě opálené kůži.

Jak být sexy a neuklouznout

Stabilitu boty TEVA Capri, a to jak za sucha, tak i v dešti, zajišťuje podrážka ze speciálního materiálu Durabrasion Rubber. TEVA zkrátka nezapře svou více než 25letou zkušenost s výrobou špičkové outdoorové obuvi. Za ta léta si však vybudovala i cit pro nadčasovou módu a top fashion doplňky.

 

Více na www.tevacz.cz

]]>
http://www.mojebrisko.cz/prirodou-i-velkomestem-v-pohodli-a-s-pocitem-luxusu/9505/feed 0 9505