MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě http://www.mojebrisko.cz Magazín o těhotenství, mateřství Thu, 13 Oct 2016 13:06:45 +0000 cs-CZ hourly 1 24742408 Tohle je pletení http://www.mojebrisko.cz/tohle-je-pleteni/10183 http://www.mojebrisko.cz/tohle-je-pleteni/10183#respond Thu, 13 Oct 2016 13:06:45 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=10183 tohle-je-pleteniJste z pletení a všech návodů na hladce-obrace celá popletená? Sáhněte po této knize. Na jejích stránkách se dozvíte vše, co by začínající pletařka měla znát. Od úplných základů, jakým je výběr jehlic, přízí a pomůcek, se postupně dostanete k první upletené šále a naučíte se i to, jak uplést copánek nebo jak zkrotit ponožkové jehlice. 10 podrobných návodů na 10 moderních a užitečných výrobků vás provede základy s lehkostí, vtipem a porozuměním pro začátečnické nezdary.

  • Eva: Dobrý den, pletu velice krátce a moc se mi líbí, jak vysvětlujete copánek.
  • Barbora V.: Upletla jsem podle Vás svou první fusekli. 🙂 Děkuji za návod. Je krásně přehledný a srozumitelný.
  • Marie B.: Děkuji za super návod, moc hezké zpracování i postup.
  • Katy: Jupíííí, mám ho! Vypadá super! Děkuji za návod.
  • Endýs: Já jsem se naučila štrikovat u návodu Jak na jednoduchou šálu.

K zakoupení zde: www.cpress.cz

]]>
http://www.mojebrisko.cz/tohle-je-pleteni/10183/feed 0 10183
Vydejte se s LEGO DUPLO za dobrodružstvím na staveniště! http://www.mojebrisko.cz/vydejte-se-s-lego-duplo-za-dobrodruzstvim-na-staveniste/10174 http://www.mojebrisko.cz/vydejte-se-s-lego-duplo-za-dobrodruzstvim-na-staveniste/10174#respond Wed, 28 Sep 2016 20:24:20 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=10174 lego-duplo-10813-foto

Na stavbě

Pšššt! Slyšíte ten zvuk? To se na staveništi určitě děje něco úžasného. Zatím je to místo plné prachu a sutě. To se ale brzy změní díky strojům, které právě dorazily na místo! Je toho třeba tolik udělat, než bude město stát! Ukažte svým dětem prostředí rušné stavby. Vytvářejte spolu příběhy a dejte se do práce s novou sadou stavebnic LEGO® DUPLO® s tématem staveniště. Je to záruka zábavy na celé odpoledne a zároveň prostředek, jak lépe pochopit složitý svět, který děti obklopuje.

Příběh každého města začíná na staveništi. Nejdřív tam není nic, jen prázdný pozemek. Aby prostředí ožilo, musí se do toho vložit váš malý stavitel. Pomozte dětem, aby si vytvořily svůj malý svět od základů a porozuměly tak těžké práci dělníků. Může operovat s lehce sestavitelnými stroji, které jsou schopné se pohybovat po staveništi a usnadní mu tak práci. Buldozer, nákladní auto, bagr, nakladač, jeřáb… Děti si budou užívat kopání a odhazování hlíny celý den, a to v pohodlí domova.

Děti okolo 2 let začínají objevovat okolní svět a snaží se mu porozumět. Prostřednictvím hry může dítě rozvíjet sociální a kognitivní schopnosti, získávat nové zkušenosti a objevovat fantastická a dosud nepoznaná prostředí. Stavebnice LEGO® DUPLO® jsou neomezeným zdrojem zábavy a velkolepé inspirace.

Užijte si legraci s oboustranným nakládáním

Už se váš malý stavitel nebo stavitelka nemůže dočkat, až vyrobí základy novému městu? LEGO® DUPLO® Nakladač je pro to naprosto dokonalým pomocníkem. Velká flexibilní rypadla v přední i zadní části nakladače zaměstnají ruce i těch nejmenších dětí. Díky jejich snadnému ovládání je vytahování kostek s červíky nebo motivem lebky hračka. A stavba města může začít!

Zvládneme i ten nejnáročnější terén

Se setem LEGO® DUPLO® Pásový bagr a náklaďák pronikne vaše dítě hluboko do světa stavění. A to doslova. Do terénu se děti vydají vybavené pásovým bagrem s rypadlem a náklaďákem se sklápěcí funkcí. Hlínu tedy nejdříve vyhrabou a pak odvezou pryč. Pomozte jim naložit co nejvíce kostek. Jednoduchá konstrukce je ideální pro ty nejmenší. Ti hrou s velkými kostkami rozvíjejí jemnou motoriku i logické uvažování. K ruce jim budou i dva pracovníci stavby, kteří jsou součástí balení stavebnice.

Na velkém staveništi stále vznikají nové příběhy

Dětská fantazie a nekonečné plány potřebují velký prostor. Sáhněte tedy po stavebnici LEGO® DUPLO® Velké staveniště. Děti budou nadšeny velikostí stavebnice – obsahuje buldozer, sklápěčku a pohyblivý jeřáb. Nejdřív musí pásovým buldozerem vyčistit místo, na které se chystá z náklaďáku vyklopit nový materiál určený na stavbu. Pak drapákem a upravitelným ramenem zdvihne do výšky cihly, bez kterých by mrakodrap nepostavilo. LEGO® DUPLO® Velké staveniště taky představuje skvělou příležitost poučit děti o bezpečnosti. Nasaďte společně třem pomocníkům helmy ještě předtím, než začnou pracovat.

Kostky LEGO® DUPLO® jsou dvakrát tak velké oproti klasickým LEGO kostičkám. Právě proto dobře padnou do malých dětských ruček. A protože za jediný možný způsob hry pokládáme bezpečné hraní, splňují všechny stavebnice LEGO DUPLO nejpřísnější normy kvality a bezpečnosti.

Chcete vidět celé portfolio LEGO® DUPLO®? Navštivte www.DUPLOsvet.cz.

lego-duplo-10811 lego-duplo-10812 lego-duplo-10813 ]]>
http://www.mojebrisko.cz/vydejte-se-s-lego-duplo-za-dobrodruzstvim-na-staveniste/10174/feed 0 10174
Vlastnosti dětského těla a pozdní příprava http://www.mojebrisko.cz/vlastnosti-detskeho-tela-a-pozdni-priprava/1273 http://www.mojebrisko.cz/vlastnosti-detskeho-tela-a-pozdni-priprava/1273#respond Thu, 22 Sep 2016 06:05:04 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=1273 Prokrvení kůže dítěte je větší než u dospělého člověka, ale spíše to vede k tomu, že dítě mnoho tepla neudrží nebo ho ztrácí. V příliš teplém prostředí, když je dítě zabalené do neprodyšné peřinky, se přehřívá a zase ve studeném prostředí, například při svlékání se rychle ochladí. Takovéhle změny novorozeněti vůbec nesvědčí a může to vést k nachlazení či nemocem. Musíte mít to nejnutnější, aby se dítě nenastudilo-košilky, kabátky, čepičky, vlněné kabátky s vlněnými čepičkami, dupačky, povlaky na zavinovačku, flanelovou kojeneckou přikrývku. To je asi těch pár nejdůležitějších věcí. Předtím než dítě budete do těchto věcí dítě oblékat, tak byste měli všechno vyprat. V žádném případě nepereme v pračce, ale v ruce. Voda má mít maximálně 90-100 °C. Nejméně pětkrát vymácháme a vyžehlíme. Tam, kam budete prádlo dávat, tak poličky nebo zásuvky vydrhneme a pokryjeme omyvatelným papírem nebo něčím jiným. Pozdní příprava spočívá v tom, že je to vlastně zabalení tašky do porodnice. Většinou si budoucí maminky berou rady od svých maminek či babiček.

]]>
http://www.mojebrisko.cz/vlastnosti-detskeho-tela-a-pozdni-priprava/1273/feed 0 1273
Těhotenství a muž (otec) http://www.mojebrisko.cz/tehotenstvi-a-muz-otec/1280 http://www.mojebrisko.cz/tehotenstvi-a-muz-otec/1280#respond Tue, 20 Sep 2016 06:27:15 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=1280 Stále více mužů chce být svým dětem láskyplným průvodcem a současně partnerem v rozhovoru. Od začátku se snaží budovat k dítěti intenzivní vztah a ten pak aktivně utvářet. Není to vždy lehké, ale je to úžasně obohacující.

Otcům nebyla dlouhou dobu ve výzkumu rodiny a ve vývojové psychologii věnována dostatečná pozornost. Otec byl prostě živitel rodiny a dost. Zdálo se, že vztah otec – dítě nestojí za řeč, natož za cíl výzkumu. Jak jsou otcové pro rodinu důležití i mimo její materiální zajištění, je objektem studií teprve asi 25 let. Výsledky jsou více než překvapivé. Souhrnem je možno říci: děti otce potřebují ke svému optimálnímu rozvoji – otce, kteří s nimi navážou úzký citový vztah co nejdříve.

Když se o dítě starají oba rodiče, je nuceno od počátku žít se dvěma různými lidmi – a rovněž procházet dvěma odlišnými modely péče i stanovování hranic. (G,KpT)

]]>
http://www.mojebrisko.cz/tehotenstvi-a-muz-otec/1280/feed 0 1280
Výživa novorozenců http://www.mojebrisko.cz/vyziva-novorozencu/1309 http://www.mojebrisko.cz/vyziva-novorozencu/1309#respond Thu, 15 Sep 2016 14:53:37 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=1309 Mléčná strava
Nejlepší způsob výživy novorozenců je kojení. Novorozenecká mléka slouží jako náhrada mateřského mléka v případě, že matka nemůže či nechce kojit. Doporučujeme podávat tato mléka jen na radu lékaře, porodní asistentky, zdravotní sestry či lékárníka. Máte-li v úmyslu zanechat kojení, poraďte se s porodní asistentkou, lékařem či poradcem v oblasti kojení – případný přechod zpět ke kojení v případě změny plánu je velmi obtížný. Dokrmujete-li dítě z lahve, můžete tím snížit vlastní produkci mateřského mléka. Při rozhodování o způsobu výživy je zapotřebí vzít v úvahu i náklady a sociální důsledky Vašeho rozhodnutí. Vyberete-li si krmení z lahve, rozhodně doporučujeme během prvního roku využívat novorozenecké mléko – jiné mléko může dítě pít od 6 měsíců věku. Kravské mléko se jako hlavní součást výživy nedoporučuje pro děti mladší jednoho roku. Při krmení jiným než mateřským mlékem je zapotřebí pečlivě dodržovat instrukce uvedené na obalu výrobku.

]]>
http://www.mojebrisko.cz/vyziva-novorozencu/1309/feed 0 1309
O pokožku dětí se postarají zcela přírodní plenky značky MonPeri s vílou ve znaku http://www.mojebrisko.cz/o-pokozku-deti-se-postaraji-zcela-prirodni-plenky-znacky-monperi-s-vilou-ve-znaku/10151 http://www.mojebrisko.cz/o-pokozku-deti-se-postaraji-zcela-prirodni-plenky-znacky-monperi-s-vilou-ve-znaku/10151#respond Thu, 08 Sep 2016 19:48:05 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=10151 Víla MonPeri nově v dětském sortimentu společnosti Babypoint
O pokožku dětí se postarají zcela přírodní plenky značky MonPeri s vílou ve znaku

01-jednorazove-detske-pleny-monperi-image

Představujeme vám jednorázové dětské pleny, vlhčené ubrousky a absorpční podložky značky MonPeri. Ve volném překladu název značky znamená „Moje Víla“. Kouzelná značka MonPeri s vílou ve znaku klade důraz na ekologické složení svých produktů. Dětské plenky MonPeri jsou vyráběny pouze z přírodních materiálů, bez příměsí PVC, chloru, antioxidantů, latexu a ftalátů. Neparfemované plenky nedráždí dětskou pokožku, nezpůsobují alergie ani astma. Další výhodou je jejich vysoce absorpční jádro, které dokonale uzavírá zápach a plenky tak nejsou cítit. Nadstandardně kvalitní zboží za příznivou cenu nově najdete u českého dovozce a prodejce dětského zboží společnosti Babypoint, která značku MonPeri nabízí prostřednictvím svých obchodních partnerů. Všechny produkty mají certifikaci Státního zdravotního ústavu.

02-jednorazove-detske-pleny-monperi-velikost-xs-prodava-babypointJednorázové plenky s vílou

Ekologicky šetrné jednorázové dětské plenky značky MonPeri jsou vyráběny ve velikostech od XS pro novorozená miminka až po XXL, vhodné pro děti do 25 kg. Prodyšné neparfemované plenky z přírodních materiálů bez PVC, chloru, antioxidantů, latexu a ftalátů nezpůsobují podráždění ani u citlivé pokožky. Obsahují regenerační složku z aloe vera. Manipulace s příjemně měkkou plenkou je díky 3D tvarujícímu designu jednoduchá. Jemné elastické manžety a pevné široké lepicí pásky se suchým zipem se perfektně přizpůsobí a nebrání pohybu. Elastický pas pevně přilne k zádům dítěte, což zpříjemňuje nošení. Speciální boční lemy s trojitou gumičkou včetně vnitřního pásku s dvojitou gumičkou neškrtí a spolehlivě zabraňují úniku obsahu kolem nožiček. Vyrobeny jsou z netkané textilie, buničiny a vysoce absorpčního polymeru, tzv. super absorbentu (SAP). Kvalitní savé jádro má schopnost pevně uzavírat tekutiny a udržet pokožku dítěte v suchu, zároveň nepropouštět zápach. Perforovaná vrstva rovnoměrně rozvádí moč a snižuje možnost jejího zpětného průtoku. Plenky MonPeri se rozkládají jako papír, buničina a netkaná textilie, proto nezatěžují životní prostředí.

Doporučená prodejní cena: od 130,- Kč za balení

03-detske-vlhcene-ubrousky-monperi-prodava-babypointVlhčené ubrousky

Vlhčené ubrousky jsou dnes běžnou a nepostradatelnou součástí péče o dítě. Ty od značky MonPeri jsou jemné, neparfemované, s regeneračním výtažkem aloe vera a zklidňujícím panthenolem, určené pro citlivou dětskou pokožku. Složení bez alkoholu nevysušuje. Pevná a jemná struktura s přirozeným PH 5,5 garantuje šetrnou a důkladnou hygienu tvářiček i ručiček.

Doporučená prodejní cena: 40,- Kč za balení

04-absorpcni-podlozky-monperi-velikost-m-prodava-babypointAbsorpční podložky

Absorpční podložky MonPeri jsou víceúčelové, praktické využití najdou v rodinách s malými miminky. Extra savé vrstvené jádro z hedvábného papíru, buničiny a super absorbentu odvádí vlhkost rovnoměrně po celém povrchu. Díky tomu jsou jednorázové podložky MonPeri vysoce absorpční, hygienické a zaručují komfortní pocit sucha po celý den. Spodní vrstva z polyetylenové folie slouží k ochraně matrace a zabraňuje prosakování.

Doporučená prodejní cena: od 150,- Kč za balení

Česká značka MonPeri byla inspirována reálnými zkušenostmi maminek, které pro své děti chtěly vymyslet ještě lepší a šetrnější produkty. A tak se v roce 2012 zrodila značka MonPeri, která se zabývá nejen dětskými plenkami. Základ portfolia tvoří ekologicky šetrné dětské plenky a vlhčené ubrousky, ke kterým postupně přibyly absorpční podložky. Ještě letos značka nabídne novinku v podobě natahovacích tréninkových kalhotek pro děti, které jsou praktické při přechodu z plenky na nočník. Cílem je vyrábět nadstandardně kvalitní a bezpečné výrobky s maximálním využitím přírodních materiálů a minimální zátěží pro životní prostředí. Na první prodeje v drobných drogeriích a obchodech navázal vlastní e-shop a postupná distribuce do nemocnic, porodnic a velkoobchodů. Od února 2015 lze navštívit kamennou prodejnu v Plzni. Nově výrobky MonPeri, certifikované Státním zdravotním ústavem, pořídíte také v prodejní síti společnosti Babypoint. Do budoucna firma chystá rozšíření sortimentu například o dětské plenky do vody.

Pro více informací navštivte www.monperi.cz.

05-jednorazove-detske-pleny-monperi-popis

]]>
http://www.mojebrisko.cz/o-pokozku-deti-se-postaraji-zcela-prirodni-plenky-znacky-monperi-s-vilou-ve-znaku/10151/feed 0 10151
„Až budu velká, koupím si ooobr meloun!“…a zřejmě prasknu http://www.mojebrisko.cz/az-budu-velka-koupim-si-ooobr-meloun-a-zrejme-prasknu/10118 http://www.mojebrisko.cz/az-budu-velka-koupim-si-ooobr-meloun-a-zrejme-prasknu/10118#respond Wed, 07 Sep 2016 20:33:08 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=10118 A nejen to..někdy si připadámreceived_10209403053614713 jako krkavčí matka, která si sama debužíruje, zatímco její drobotina chudobí o chlebu a vodě…nebo tak to alespoň často vyzní od mých dcer.

Občas mám totiž pocit, že kdybych si na talíř dala holubí hovínko, našim dcerám vypadnou úžasem oči s důlků a budou nahlas slintat nad dobrotou…

Období ochutnávání už mám snad zdárně za sebou a já už nemusím jíst rohlík nadvakrát a můžu si s ním jako civilizovaná osoba v moderním světě sednout ke stolu a pokousat ho…jsem sobec a nerada se dělím, chápu, že děti ochutnávají, ale nejsem ochotna to převést do praxe..radši se budu dusit jogurtem na záchodě, než z jeho obsahu vidět pouze obal…pravda, s pěti dětmi všechno ubývá jaksi rychleji…

Často slýchávám věty jako „až budu velká koupím si sama velikou čokoládu“ nebo „až vyrostu, koupím si všechny lentilky v krámě a sama je sním!“

Nevím jestli je to komplex sourozenců, že jsou ty moje děti doslova nenasytné a chtějí mít všechno velké, top a hlavně samy pro sebe. Tu poslední část chápu, sama jsem jedináček, takže jsem se celé dětství dělila pouze se svým Alter Egem a zbytek světa mi byl šumák…

Na svoji obhajobu musím říct, že naše děti hlady opravdu netrpí a ani je nenutím do dělení mezi všechny své sourozence…některé věci by se ani k velikosti moc dělit nedaly, kdo by také chtěl jen olizovat obal od čokolády?

Je jich pět, takže je svět někdy nespravedlivý a opravdu jim nekoupím 5x všechno, odůvodňuji to samozřejmě tím, že všechno nemá nikdo a že peníze na stromě nerostou…doufám, že to v nich ulpí, protože zatím si dvě z nich stále myslí, že bankomat je tiskárna a ta úža kreditka co mám je vlastně supr, protože mi na ní vždycky vypadnou nějaký penízky..

ale možná si to beru jen moc osobně a všichni sourozenci spolu soupeří a chtějí mít víc, než bráška nebo sestřička…

„Mami, až vyrostu koupím si jednorožce!“ pronesla s nadšením naše prostřední dcera Terka.

Jo, holka, já bych taky chtěla zlatý prase…

]]>
http://www.mojebrisko.cz/az-budu-velka-koupim-si-ooobr-meloun-a-zrejme-prasknu/10118/feed 0 10118
Mužská neplodnost – Azoospermie/ Aspermie http://www.mojebrisko.cz/muzska-neplodnost-azoospermie-aspermie/1144 http://www.mojebrisko.cz/muzska-neplodnost-azoospermie-aspermie/1144#respond Tue, 06 Sep 2016 15:15:39 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=1144 Neboli „nepřítomnost spermií v ejakulátu“ má mnoho příčin. Obecná příčina je stále neznámá, v určitých případech je ale aspermie způsobena geneticky, zánětem, úrazem, nesoustoupnutými varlatami, léčbou (např. radiací). Zjištění azoospermie není zcela snadné. Vždy jsou nutná opakovaná vyšetření pro zjištění spermií v ejakulátu pro vyloučení kryptozoospermie (extrémně nízká koncentrace spermií). V mnoha případech aspermie znamená dokonce nepřítomnost ejakulátu při orgasmu, v takovém případě hovoříme o tzv. „suchém orgasmu“. V malé míře případů je možné spermie získat punkcí nadvarlat nebo extrakcí přímo z varlat.

V současné době je aspermie léčena operativně, mnohokrát opakovaně a výsledek ani tak nemusí být zcela zaručen, což je právě způsobeno nejasnou příčinou.

Azoospermie a jiné – Mužská neplodnost 2.část

]]>
http://www.mojebrisko.cz/muzska-neplodnost-azoospermie-aspermie/1144/feed 0 1144
Životospráva v těhotenství http://www.mojebrisko.cz/zivotosprava-v-tehotenstvi/1151 http://www.mojebrisko.cz/zivotosprava-v-tehotenstvi/1151#respond Tue, 06 Sep 2016 15:14:58 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=1151 Psychická i životní kondice zásadním způsobem ovlivňuje průběh těhotenství,porodu a zdraví dítěte. Těhotenství by mělo být chtěné a dobře naplánované. Nastávající maminka by měla brát na těhotenství ohled, ale neschovávat se za něj.

Sport – Maminka by se měla vyhnout příliš velké fyzické námaze. Vhodné je plavání, procházky, těhotenský tělocvik. Sportovkyně by měli cvičit jen kondičně. A především vynechat sporty s rizikem pádu.

Odpočinek – odpočívejte kdykoliv je třeba. Důležitý je pravidelný spánek.

Strava – Zapomeňte na výmluvy, že jíte za dva. Nikdy se nepřejídejte. Neredukujte svou hmotnost, na to bude prostor po porodu. Upravte skladbu stravy, tak aby jídlo nedráždilo váš žaludek ani miminko. Užívejte hodně vitamínů a kyselinu listovou.  V potravě by měl být dostatek vápníku, bílkovin  a  železa. Nezapomínejte také na ovoce a zeleninu.

Hygiena – Nepoužívat parfémovaná a dráždivá mýdla a sprchové gely. Doporučují se masáže dolních končetin a jejich elevace tedy polohování. Nekřížit nohy. Užívat přípravky proti striím jsou-li potřeba. Nikdy neprovádět výplachy pochvy.

Oděv – Nenosit těsné kalhoty, podpadky a oděvy z umělých vláken. Podprsenka by měla být nejlépe bavlněná a bezešvá.

Cestování – Není nutné přestat jezdit autem. Vždy však je nutné být připoutaná, a to tak,že spodní pás je pod bříškem.Létání je povoleno jen do III. trimestru.

Kouření – Kouření je samozřejmě pro těhotenství špatné. Pokud se  rozhodněte pro těhotenství měla byste přestat s kouřením minimálně rok dopředu. Pokud je však maminka silná kuřačka není potřeba přestat kouřit úplně, ale snížit dávku na minimum. Nikotin totiž snižuje průtok krve dělohou a placentou a omezuje přísun kyslíku. Může tak hrozit častější potrat či předčasný porod, nebo také hypotrofie plodu.

Alkohol – Alkohol je naprosto nevhodný pro těhotenství. Zvyšuje riziko preeklampsie a předčasného porodu. Velice záleží na četnosti,druhu alkoholu a délce závislosti ( u závislých alkoholiček). Narozené miminko při závoslosti matky se rodí s Fetálním alkoholovým syndromem, který se projevuje u dítěte růstovou retardací, mikrocefalií, třesy, apnoe, zůženými očními štěrbinami, plačtivostí.

Drogy – Jsou stejné zlo jako alhokol, spadají sem všechny druhy drog včetně léků.  Oproti alkoholovému syndromu trpí narozené děti podobným syndromem NAS novorozenecký abstinenční syndrom, projevující se dráždivostí,pláčem,nespavostí,zvracením,řitší stoličkou,nadměrným sáním, zrychleným nebo naopak vymizelým dýcháním u novorozence.

]]>
http://www.mojebrisko.cz/zivotosprava-v-tehotenstvi/1151/feed 0 1151
Pomůcka BeSafe Pregnant je vhodná k použití od chvíle, kdy žena zjistí, že je těhotná http://www.mojebrisko.cz/pomucka-besafe-pregnant-je-vhodna-k-pouziti-od-chvile-kdy-zena-zjisti-ze-je-tehotna/10138 http://www.mojebrisko.cz/pomucka-besafe-pregnant-je-vhodna-k-pouziti-od-chvile-kdy-zena-zjisti-ze-je-tehotna/10138#respond Tue, 30 Aug 2016 06:40:36 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=10138 01-besafe-pregnant-ilustracni-foto-zdroj-besafe-02

Těhotné ženy by se v autě měly poutat správným způsobem

Pomůcka BeSafe Pregnant je vhodná k použití od chvíle, kdy žena zjistí, že je těhotná

„Chraňte sebe a své dítě, vždy se připoutejte“, tak zní název celostátního projektu gynekologa MUDr. Jiřího Kepáka, CSc. z Úrazové nemocnice v Brně, který upozorňuje na význam bezpečného připoutání těhotných žen v automobilech, jak řidiček, tak spolujezdkyň. Správné použití tříbodového bezpečnostního pásu – nízko přes pánev a ne přes vrchol těhotné dělohy – pomáhá při prudkém brzdění či autonehodě minimalizovat riziko tzv. seat belt syndromu, při kterém dochází ke zvýšenému tlaku na břicho ženy a možnému poranění dělohy i plodu. Ke spolehlivé fixaci spodní části pásu slouží vtipná a efektivní pomůcka BeSafe Pregnant, ta jednoduchým způsobem účinně zamezí vysunutí automobilového pásu vzhůru do oblasti těhotné dělohy, dojde-li k nečekané dopravní kolizi. Výrobce nabízí dvě varianty instalace, buď pomocí popruhu kolem sedadla, nebo lépe pomocí systému ISOfix, který je dnes běžnou součástí předních i zadních sedaček v automobilu.

02-besafe-pregnant-izi-fix-ilustrace-prodava-babypoint-zdroj-besafe

„Velká část těžkých úrazů během těhotenství vzniká při dopravních nehodách. Přesto je u nás stále ještě význam prevence v podobě správného připoutání tříbodovými pásy podceňován. Dle mého názoru by každá těhotná žena měla být poučena o důležitosti a správném způsobu poutání na sedačce řidiče i spolujezdce,“ uvádí MUDr. Jiří Kepák, CSc., gynekolog brněnské Úrazové nemocnice. Celorepublikový projekt „Chraňte sebe a své dítě, vždy se připoutejte“ je tištěnou součástí Průkazu pro těhotné, s krátkým doprovodným textem. Pomocí instruktážního dvojobrázku (těhotná – řidička a těhotná – spolucestující) těhotenský průkaz jednoduchým, nepřehlédnutelným a srozumitelným způsobem vysvětluje a připomíná, jak v těhotenství bezpečně cestovat autem. Bezpečnostní pásy samozřejmě nemohou garantovat úplnou ochranu před zraněním, ale významně toto riziko redukují. Dokonce i zdánlivě malý náraz totiž může způsobit odloučení placenty, při kterém plod odumře a ženě hrozí vykrvácení. Takovéto nehody jsou dle slov MUDr. Kepáka nejčastější příčinou ztráty plodu při dopravních nehodách.

03-besafe-pregnant-izi-fix-instalace-04-prodava-babypoint-zdroj-besafe

Připoutaná žena má třikrát vyšší šanci, že při autonehodě přežije ona i její plod

Je důležité poznamenat, že pásy chrání těhotnou pouze tehdy, jsou-li upnuty správně. Spodní pás musí vést co nejníže pod dělohou, ramenní popruh, který by nikdy neměl sklouznout z ramene, směřuje mezi prsy nad vrcholem těhotné dělohy. Upnutí je pohodlné, ani těsné, ani příliš volné.

04-besafe-pregnant-izi-fix-prodava-babypoint-sedadlo-zdroj-besafe

Originální pomůcka z Norska chrání dva životy

Norský výrobce dětských autosedaček firma HTS BeSafe se bezpečnou přepravou v automobilech zabývá více než 50 let. Kromě vývoje zádržných systémů pro děti nabízí skvělou pomůcku pro těhotné ženy. BeSafe Pregnant slouží k uchycení spodního dílu tříbodového pásu co nejníže mimo měkkou tkáň břicha a plod, což ženě zajišťuje pohodlnější cestování bez pocitu tlaku na břicho zejména v pozdním stádiu těhotenství. Zároveň pomůcka jednoduchým způsobem předchází komplikacím, ke kterým by mohlo dojít při autonehodě či prudkém brzdění. Vybírat lze mezi dvěma modely, původní se instaluje pomocí popruhu kolem opěradla sedačky, novější varianta BeSafe Pregnant iZi FIX je uzpůsobena na ISOFIXové úchyty, nebo také pomocí popruhu. V obou případech se pomůcka položí na sedadlo řidiče anebo spolujezdce (vpředu i vzadu) a přichytí jedním z popsaných způsobů. Následně se žena posadí, připoutá a nakonec připne spodní díl automobilového pásu do úchytu na pomůcce BeSafe Pregnant. Výrobce doporučuje pomůcku používat od chvíle, kdy žena zjistí, že je těhotná, případně od druhého měsíce těhotenství.

05-besafe-pregnant-izi-fix-prodava-babypoint-image02-zadni-sedadlo-zdroj-besafe

Připoutaná a s airbagy

Nejen bezpečnostní pásy, ale také airbagy jsou pro těhotné ženy považovány za bezpečné. Při těžkých automobilových haváriích patří airbagy k život zachraňujícím zádržným prostředkům, avšak pouze u správně připoutaných osob. „Síla airbagu je ohromná, exploduje silou větší než 400 kg a rychlostí, která může přesáhnout 300 km/h. Airbagové systémy byly vyvinuty pro muže průměrné výšky 175 cm a váhy 80 kg a byly testovány tak, aby vyhověly jejich potřebám. Pro ženy řidičky airbag vytvoří ochranný efekt pouze tehdy, pokud rychlost vozidla v okamžiku kolize překročí 55 – 60 km/hod. Při nižších rychlostech u nepřipoutané těhotné ženy riziko potenciálního poranění způsobené rozvinutým airbagem převýší jeho výhody. Proto je správné připoutání bezpečnostním pásem ve vozidle přednostním zádržným prostředkem,“ vysvětluje MUDr. Jiří Kepák, CSc. Podle doporučení dopravních expertů mají být hrudní kost a klenoucí se břicho těhotné vzdáleny nejméně 25 cm od palubní desky nebo dolního okraje volantu. Se zvětšujícím břichem je vhodné sedadlo úměrně posouvat dozadu.

Více informací o BeSafe Pregnant najdete na www.babypoint.eu a www.autosedacky-besafe.cz.

]]>
http://www.mojebrisko.cz/pomucka-besafe-pregnant-je-vhodna-k-pouziti-od-chvile-kdy-zena-zjisti-ze-je-tehotna/10138/feed 0 10138