MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě http://www.mojebrisko.cz Magazín o těhotenství, mateřství Wed, 31 Oct 2018 11:54:55 +0000 cs-CZ hourly 1 24742408 Poprvé Vánoce ve třech http://www.mojebrisko.cz/poprve-vanoce-ve-trech/2881 http://www.mojebrisko.cz/poprve-vanoce-ve-trech/2881#respond Wed, 31 Oct 2018 11:54:55 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=2881 Vánoční svátky, které rodičovský pár se svým dítětem tráví poprvé, nabízejí jedinečnou atmosféru a svým způsobem také zavazují. Nastavují totiž směr budoucímu prožívání jednoho z největších možných rodinných rituálů. Pro mnoho lidí znamenají naopak obrovské vypětí. Pozveme prarodiče, nebo zůstaneme sami? Koupíme živého kapra do vany, nebo jen připravené řízky? Přikloníme se ve věci dárků k symbolickým maličkostem, nebo Vánoc využijeme k doplnění toho, co by dříve či později tak jako tak bylo zapotřebí koupit? A jak se vyrovnáme s dalšími obvyklými vánočnímu stresy jako je úklid, cukroví, nazdobení bytu, návštěvy u příbuzných?

V obecném povědomí se vytvořil jakýsi velmi dlouhý seznam toho, co by o Vánocích „nemělo chybět“. Mnozí snaží tomuto seznamu učinit zadost, aniž si uvědomují, že tím možná likvidují svou vlastní představu o trávení posledních dní roku. V mladých manželstvích se navíc často bojuje o to, které zvyky ze dvou původních budou v nově vzniklé rodině přijaty a které nikoliv.

Neopakovatelnost prvních rodinných Vánoc

Přítomnost dítěte mladšího jednoho roku nabízí pro případnou proměnu i sladění báječnou inspiraci. Proč? Protože miminko ještě nevnímá vnější okolnosti, o to víc však vstřebává vnitřní atmosféru. Uštvaní a rozhádaní rodiče jsou tím nejméně vhodným předpokladem žádoucí spokojenosti a spočinutí. Spíš než důraz na náročné přípravy o průběhu a prožitku Vánoc nakonec rozhoduje nálada a rozpoložení zúčastněných. Tímto směrem je proto třeba koncentrovat mysl a vyvinout úsilí.

Využijte prvních Vánoc s miminkem k přemýšlení o právě té vaší nově se rodící tradici. Právě ji zakládáte. Podpořte šanci, abyste to byli opravdu vy sami, kdo vaše první Vánoce a jejich rituály určí. První Vánoce s miminkem jsou jedinečnou příležitostí, jak vaše okolí požádat o respektování vašeho soukromí. Odvaha postavit se zaběhaným pořádkům s sebou samozřejmě nese svá rizika. Na druhou stranu šance vymanit se z něčeho, co nám nevyhovuje nebo co chceme změnit, nikdy nebude větší než právě teď. Mimořádnost prvních rodinných Vánoc dovoluje vztah k těmto svátkům přezkoumat a přehodnotit a z plánu předvánočních příprav předem vyškrtnout vše samoúčelné, co nakonec k dobrému průběhu vůbec nepřispívá.

Kudy ke klidné mysli? Pobyt venku napoví

I když počasí nebývá zrovna vlídné, dobrou náladu obvykle podpoří výlet či aspoň procházka. Zdravé miminko, není-li mráz pod 10 stupňů Celsia, pobyt venku dobře zvládá, přičemž šátek na nošení bývá vhodnější než kočárek. Dítě tak přirozeně hřejeme svým tělem a chráníme svým kabátek či bundou a kromě toho se nutně nemusíme držet jen silnic a cest, ale můžeme se vydat napříč zimním lesem, který se na Štědrý den také zdobí do své jedinečné atmosféry a dokáže nám potichu a nenásilně připomenout, o co jde o Vánocích především. Nejhlubší radost nepramení z věcných darů ani z dokonale nazdobeného bytu, nýbrž z vnitřního pocitu, že žijeme smysluplně. Takový pocit ovšem předpokládá především sdílení a rozvíjení hodnot nehmotných. Navštíví-li nás toto poznání o Vánocích, není důvod, proč by se nás nepřidrželo i v dnech následujících.

Zdroj

Časopis – Miminko (12/2009)

 

]]>
http://www.mojebrisko.cz/poprve-vanoce-ve-trech/2881/feed 0 2881
Časté močení http://www.mojebrisko.cz/caste-moceni/335 http://www.mojebrisko.cz/caste-moceni/335#respond Thu, 25 Oct 2018 09:03:54 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=335 V prvních třech měsících má žena pocit častějšího nutkání na moč. Je to způsobeno tím, že dolní část břišní dutiny se překrvuje, více zásobuje rostoucí dělohu i celá rodidla a překrvené části tlačí na močový měchýř. Tato známka po třetím měsíci přestává. Dostavuje se však ke konci těhotenství. Tentokrát je to způsobeno tím, že zvětšená děloha tlačí na měchýř, který nemá místo, aby se dostatečně roztáhl. Z těchto příznaků nemusíte tady mít obavy.

]]>
http://www.mojebrisko.cz/caste-moceni/335/feed 0 335
Jak lze zjistit datum narození vašeho děťátka? http://www.mojebrisko.cz/jak-lze-zjistit-datum-narozeni-vaseho-detatka/6783 http://www.mojebrisko.cz/jak-lze-zjistit-datum-narozeni-vaseho-detatka/6783#respond Mon, 22 Oct 2018 06:13:16 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=6783 Datum očekávaného porodu lze vypočítat několik způsoby. Přesné nalezení dne porodu však není možné, protože nevíme, kdy spermie vnikla do zárodečného ženského vajíčka, a také nelze předpovědět, jaké zevní vlivy budou koncem těhotenství na ženu působit. Lze tedy vypočítat pouze pravděpodobný den porodu. Lékař používá k výpočtu pravděpodobného dne porodu data posledních měsíčků. Počítá tak, že od prvního dne poslední menstruace odečte tři měsíce, k získanému datu přičte sedm dnů. Jsou ještě další možnosti vypočtení. Zná-li žena přesný den oplodnění, připočte k tomuto dni ještě 280 dnů. Ve druhé polovině těhotenství lze vypočítat pravděpodobného datum porodu ještě dalším způsobem, a to podle doby, kdy žena ucítila první pohyby plodu. Bývá to přibližně v polovině těhotenství. U ženy, která bude rodit poprvé, připočteme ke dni, kdy poprvé ucítila pohyby plodu ještě 20 týdnů.

Zdroj: Trča S.: Budeme mít děťátko, Grada, Praha 2009

foto: www.freepik.com

 

]]>
http://www.mojebrisko.cz/jak-lze-zjistit-datum-narozeni-vaseho-detatka/6783/feed 0 6783
Pohybová hra Užovka http://www.mojebrisko.cz/pohybova-hra-uzovka/6811 http://www.mojebrisko.cz/pohybova-hra-uzovka/6811#respond Sat, 20 Oct 2018 06:35:41 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=6811 Hrací doba – neomezená

Počet hráčů – libovolný

Pomůcky – podložka pro miminka, odměna pro nejrychlejší užovku

Zaměření – koordinace pohybu, spolupráce, soutěžení, rychlost, výdrž

 

Popis a pravidla hry

Děti si rády hrají na zemi. Již malá miminka dáváme na zem, na podložku, snažíme se je stimulovat, podněcovat k tomu, aby zvedaly hlavičku, otáčely se, postupně se plazily a lezly.

Tato hra je určena všem věkovým kategoriím.

Kojence položíme na podložku na bříško. Batolátko vyzveme, aby si lehlo na bříško. Vysvětlíme jim, jak dělá užovka, že se plazí a přitom můžeme syčet. Lehneme si proti dítěti také na břicho a říkáme krátkou říkanku:

 

Užovka se plazí,

(plazíme se směrem k dítěti)

(řekneme jméno dítěte)

Ondrášek se mazlí.“

(dáme dítěti pusinku a pohladíme po tvářičkách a nosíku)

 

U kojenců zvolíme kratší vzdálenost, řekneme říkanku a dáme jim pusinku, případně pohladíme po nosíku.

U batolátek zvolíme delší vzdálenost, vyzveme jej, aby se plazilo, případně lezlo, vzájemně si dáte pusinku a pohladíte.

Děťátko, které se začíná plazit nebo lézt vás bude vnímat jako příjemný cíl a bude se více snažit.

Pro předškolní děti vyznačte start, odkud se mají začít plazit i cíl a říkejte jména dítek, které se plazí. Pro nejrychlejší užovku, která se plazila až do cíle nachystejte odměnu ve formě pamlsku, ovoce nebo hračky.

 

 

]]>
http://www.mojebrisko.cz/pohybova-hra-uzovka/6811/feed 0 6811
Jak se vyznat v rybách? Čerstvé jsou nejlepší, nebojte se ale ani konzerv http://www.mojebrisko.cz/jak-se-vyznat-v-rybach-cerstve-jsou-nejlepsi-nebojte-se-ale-ani-konzerv/9612 http://www.mojebrisko.cz/jak-se-vyznat-v-rybach-cerstve-jsou-nejlepsi-nebojte-se-ale-ani-konzerv/9612#respond Wed, 10 Oct 2018 15:18:17 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=9612 Ryby působí blahodárně na mozek i na srdce.

Ryby působí blahodárně na mozek i na srdce.

Ryby jsou nejen velice chutné, ale také zdravé. Mohou být stejně málo kalorické jako třeba kuřecí maso, ale i když mají třeba více tuku, je to spíše ku prospěchu. Rybí tuk totiž svědčí srdci i mozku a nervům. Navíc obsahují mnoho důležitých živin včetně kvalitních bílkovin a také vitaminy, D, A, B12 a jód.
Z hlediska původu se obecně ryby dělí na mořské a sladkovodní. Obecně se dá říci, že pro lidský organismus jsou prospěšnější ty mořské. „Mořské ryby, a to i ty v konzervách, obsahují významné množství omega-3 mastných kyselin, které zlepšují elasticitu cév a snižují viskozitu krve. Tím se výrazně podílejí na snížení rizika vzniku kardiovaskulárních chorob,“ upozorňuje Tamara Starnovská, vedoucí nutriční terapeutka Thomayerovy nemocnice v Praze.
Důležité je ale i jejich dělení podle způsobu zpracování a dodání. Rozlišit můžeme tři hlavní kategorie: ryby čerstvé, chlazené a mražené a dále zpracované, kam řadíme ryby uzené, marinované i konzervované.

Ryby čerstvé

Čerstvé ryby, tedy pokud se jedná o ryby skutečně čerstvé a ne dodané mražené a následně rozmražené, jsou jednoznačně nejlepší. Čerstvé ryby však podléhají velmi rychle zkáze, takže jsou vhodné k okamžité přípravě jídla nebo domácímu zmražení.
Dostupnost čerstvých ryb není v Česku ještě zcela ideální, ale díky rozšiřování nabídek supermarketů a otvírání drobných specializovaných obchodů se stále zlepšuje. Při jejich koupi však musíte počítat s vyšší cenou, na které se podepisuje, zejména u mořských ryb, jejich poměrně nákladná doprava.

Ryby chlazené a mražené

Zdánlivě se jedná o nejlepší variantu, jak se dostat ke kvalitním, většinou mořským, rybám. Nicméně právě v tom tkví největší rizika tohoto způsobu dodání. Nikdy nelze zcela jistě říci, že zachlazení proběhlo, jak má, a že v průběhu transportu nedošlo k výkyvům teplot.
U mražených ryb je toto riziko kolísání teplot pro konečného spotřebitele zvýšeno ještě možností, že před zmražením je ryba „napuštěna“ vodou, což zvyšuje závěrečnou hmotnost a tedy i cenu. Ryba nám pak při domácím zpracování podstatně změní konzistenci. Pokud však nejsou k dispozici čerstvé ryby, jde při důkladném výběru o vhodnou alternativu.

Ryby dále zpracované

Z této kategorie jsou v Česku populární hlavně uzené a konzervované ryby. U uzených vedou makrely a losos. Při jejich koupi je však potřeba počítat s tím, že uzené ryby mají více tuku (jsou „koncentrovanější“, ztratily větší část vody). Proto je třeba velikost snězené porce přizpůsobit našim potřebám, například snižujeme hmotnost, nebo si chceme nepřibrat.
Stále větší zájem je pak také o různé rybí konzervy. „Díky tepelné úpravě jsou bez konzervantů. Uchovávání v konzervách navíc umožňuje dostat se k různým a často i exotických druhům ryb. Obecně se tak dá říci, že jde o nejjednodušší způsob, jak se u nás ke kvalitním mořským rybám rychle dostat,“ vysvětluje odborník na kvalitu potravin společnosti Hamé Jiří Mikyska.
Co se obliby konzerv týká, tak v Česku vede tuňák, který se stal jednoznačně nejpopulárnější konzervovanou rybou na trhu, následují sardinky a stále oblíbenější jsou třeba i tresčí játra.

]]>
http://www.mojebrisko.cz/jak-se-vyznat-v-rybach-cerstve-jsou-nejlepsi-nebojte-se-ale-ani-konzerv/9612/feed 0 9612
Podzimní říkanka pro děti http://www.mojebrisko.cz/podzimni-rikanka-pro-deti/6817 http://www.mojebrisko.cz/podzimni-rikanka-pro-deti/6817#respond Tue, 02 Oct 2018 08:20:09 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=6817 Každý den je překvapení,

jak se barva listů mění.

Jednoho dne zjistíš rázem,

že ty listy spadly na zem.

 

Zdroj: Dolejškovi L. a J.: Papírové hrátky, Podzim, Lika Klub, Praha 2011

]]>
http://www.mojebrisko.cz/podzimni-rikanka-pro-deti/6817/feed 0 6817
4 věci, které jste nevěděli o kyselině listové http://www.mojebrisko.cz/4-veci-ktere-jste-nevedeli-o-kyseline-listove/9604 http://www.mojebrisko.cz/4-veci-ktere-jste-nevedeli-o-kyseline-listove/9604#respond Tue, 11 Sep 2018 10:25:29 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=9604 listova-zelenina-femibionKyselina listová je pro zdraví důležitá a zcela výsadní postavení má pak v období, kdy se snažíte otěhotnět a donosit zdravé miminko. V těhotenství může nedostatek kyseliny listové, respektive její přeměněné formy tzv. folátů, znamenat komplikace v podobě zvýšeného rizika vrozených vývojových vad miminka, předčasného porodu či potratu. Věděli jste o ní tyto 4 věci?

Citlivý vitamín

Vitamin B, pod který kyselina listová spadá, je velmi choulostivý. Špatně snáší vysoké teploty při kuchyňské úpravě jídel. Vařením, pečením nebo dušením můžete zničit až 90 % vitaminu. Zeleninu bohatou na kyselinu listovou, jako špenát, brokolice, růžičková kapusta nebo chřest není vhodné skladovat a nechávat na vzduchu a světle. Pokud ji chcete porcovat, raději ji namísto krájení nožem trhejte, protože je citlivá v kontaktu s některými kovy.

Účinná je až přeměněná

Kyselina listová je jako taková bezvýznamná. Teprve až přeměněná forma (tzv. foláty) je pro organismus biologicky využitelná a nezbytná. Spouštěcím mechanismem látkové přeměny kyseliny listové je enzym MTHFR. Celý proces probíhá v játrech. Hlavním místem působení folátů jsou pak tkáně, kde probíhá buněčné dělení. Optimálně by měla žena zajistit denní příjem kyseliny listové v množství 0,2 mg. V době snažení o miminko a v těhotenství by ženy měly příjem kyseliny listové zdvoj- až ztrojnásobit.

Každá druhá žena jí neumí zpracovat

Každá druhá žena je postižena genetickou vadou a neumí kyselinu listovou zpracovat. Tento zdravotní problém se nazývá MTHFR mutace. V čem je problém? Vzniká postižený, teplotně nestabilní enzym MTHFR, jehož činnost je značně omezená. Často tedy není schopný z přijímané kyseliny listové vytvořit dostatečné množství folátů, a to ani nadměrnou konzumací potravin bohatých na kyselinu listovou. Existuje však látka zvaná Metafolin (5-methyl-tetrahydrofolát), ve formě doplňků stravy, která dysfunkční enzym obejde a organismu dodá potřebné aktivní foláty.

Snižuje předčasný porod až o 70 %

Své unikátní postavení mají foláty v období snažení o miminko a těhotenství. Je prokázáno, že užívá-li žena kyselinu listovou více jak rok před otěhotněním a pokračuje v něm i během těhotenství, znatelně snižuje pravděpodobnost předčasného porodu, a to až o 70 %. Foláty mají na svědomí i zdravý vývoj a růst miminka během celého těhotenství, a to tím, že ovlivňují prokrvení placenty. Jejich dostatečnou hladinou snížíte výskyt vývojových vad, jako jsou rozštěpy páteře či patra, nebo vývojové vady močových a pohlavních orgánů.

]]>
http://www.mojebrisko.cz/4-veci-ktere-jste-nevedeli-o-kyseline-listove/9604/feed 0 9604
Přání k narození miminka – „neutrální“ – 5. část http://www.mojebrisko.cz/prani-k-narozeni-miminka-neutralni-5-cast/5997 http://www.mojebrisko.cz/prani-k-narozeni-miminka-neutralni-5-cast/5997#respond Sat, 25 Aug 2018 06:20:56 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=5997 Tatínku a maminko, pro Vaše krásné miminko, jak sudička tři přání přináším zdraví, radost a štěstí mu věštím. Ať celá Vaše rodina na tento vzácný den vzpomíná. Přišel na svět človíček maličký, rozžehnul ve Vás lásky jiskřičky.

Tatínku, maminko, přejeme Vám vřele, ať se Vaše miminko na celý svět směje.

Upřímný polibek, začíná pohádka a končí úsměvem malého děťátka. To není pohádka, to je život sám, ať jednou štěstí přinese Vám.

Už se to rozkřiklo, už se slaví, dej Pán Bůh děťátku štěstí, zdraví. Dej, ať se miminku pěkně spinká, opatruj maminku i tatínka! Všechno nejlepší k narození človíčka přeje…

Vítáme Tě na světě! Ať všechny Tvé kroky provází hřejivé sluníčko, a když by přeci jen na nebi mráček objevil se, ať maminky a tatínka náruč rychle zažene ho! Šťastnou a radostnou cestu životem přeje…

Vítám Tě na svět drobečku náš malý, sudičky ať pro Tebe mají život krásný jako malovaný džbánek a v něm plno radovánek. Všechno nejlepší k narození miminka přeje…

Vraz, vráno k nám, já ráda kolíbám, máme plínku i peřinku, zlatý povijan. Milý úsměv na tvářičce, rodičům mnoho lásky a všem touhu žít pro druhého. Vše nejlepší k narození …

Všechno nejlepší k narození človíčka přeje…

Všichni mají své malé radosti – teď už opravdu VŠICHNI! Gratulujeme, maminko a tatínku!

Život kolem nás je plný zázraků… Někdy bere, někdy dává, stále se mění. Váš život už nikdy nebude stejný jako předtím. Bude bohatší a radostnější a drobečka, který ho svým smíchem, pláčem a štěbetáním zaplnilo. Blahopřejeme!

Foto: Andrea Bátovská

 

]]>
http://www.mojebrisko.cz/prani-k-narozeni-miminka-neutralni-5-cast/5997/feed 0 5997
Těhotná na dovolenou? Samozřejmě, ale… http://www.mojebrisko.cz/tehotna-na-dovolenou-samozrejme-ale/10526 http://www.mojebrisko.cz/tehotna-na-dovolenou-samozrejme-ale/10526#respond Sat, 18 Aug 2018 15:47:59 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=10526 Léto je tady! Ve městě je dusno, prach a horko k nevydržení a chce se vám jet někam do zeleně nebo k moři. Partner také nechce trávit dovolenou doma, možná už dokonce stahuje mapy andských států nebo shání víza do Vietnamu. Jenže letos bude pár věcí jinak. Čekáte miminko.

I když těhotenství není nemoc a cítíte se dobře, přesto asi tušíte, že nebudete moci jet kamkoli a provozovat bez omezení jakékoliv aktivity. Jste-li ale zdravá, nemusíte trávit dovolenou doma na balkoně. Přečtěte si jednoduchá doporučení čeho se na cestách vyvarovat a nebojte se, i po vyloučení všech rizikových aktivit zbývá ještě obrovská spousta možností jak a kam cestovat, abyste si s partnerem tu poslední dovolenou ve dvou užili.

Jak dovolenou načasovat

Ideální je, máte-li možnost dovolenou plánovat. Rovnou si řekněme, že je pro ni nejvhodnější období druhý trimestr. Začátek těhotenství bývá spojený s nevolnostmi, které by vám pravděpodobně nedovolily prožít volné dny v dostatečné pohodě. K tomu přičtěme, že do tohoto období spadá statisticky nejvyšší počet nutných návštěv lékaře.

Konec těhotenství je zase spojen s nepohodlím plynoucím z rostoucího bříška a také je třeba mít na paměti, že kdykoli po 36. týdnu může zcela přirozeně nastat porod. Navíc cestování v pokročilém stádiu těhotenství moc nepřejí ani pojišťovny a aerolinky, jak se dočtete dále.

 

Do svých plánů zasvěťte i lékaře

Váš gynekolog se zřejmě při kontrole před létem zeptá sám, kam máte o prázdninách namířeno. Přiznejte po pravdě, co byste ráda absolvovala a ptejte se, zda vaše plány schvaluje. Velmi záleží na tom, zda vaše těhotenství probíhá normálně, či zda je rizikové a i v případě zdravých žen hraje roli, na které období těhotenství dovolená zrovna připadne. Nechte si od lékaře poradit, jaké aktivity pro vás jsou vhodné a jaké nikoliv a jeho názor v každém případě respektujte. Je-li vaše těhotenství rizikové, pravděpodobně vám bude cestování rozmlouvat. Není důvod být z toho příliš smutná. Za pár týdnů se ve vašem životě všechno změní a už teď přece zakládáte na to, aby to byla změna šťastná a k lepšímu.

 

Důležité je pojištění

Před jakoukoliv cestou do zahraničí uzavřete cestovní pojištění pro těhotné. Běžně se vztahuje na ženy v nerizikovém těhotenství do 24. ev. 26. týdne, u Kooperativy dokonce do 30. týdne těhotenství, resp. do 10 týdnů před předpokládaným termínem porodu. Znamená to, že vám budou hrazeny případné náklady na lékařské ošetření při nečekaných komplikacích, při nichž budete v ohrožení vy, nebo nenarozené miminko.

 

Cestování autem nebo vlakem

A teď už vlastní cesta. Během ní bude velmi důležité vaše pohodlí. Cesta autem má tu výhodu, že je možné kdykoli zastavit a krátce se protáhnout na čerstvém vzduchu, případně odskočit na toaletu. Není totiž žádoucí zanedbat pitný režim, mohlo by to způsobit zpomalení placentárního oběhu. Je vhodné rozšířit výbavu o speciální těhotenský pás do auta, jehož funkcí je udržet spodní popruh pod bříškem za každých okolností. Z crashtestů totiž plyne, že spodní popruh se při nárazu vždy posune směrem nahoru a to pro vás není bezpečné.

Krátké procházky a protažení nejsou problém ani ve vlaku, kde jsou širší uličky a jízda je hladká a plynulá.

 

A co letadlo? Je to bezpečné?

Letadlem na dovolenou pochopitelně také můžete. Pro zdravou ženu je to zcela bezpečné, i když je létání spojené s řadou pověr. Přečtěte si, jak se věci doopravdy mají. Pro hladký průběh letu stačí dodržet pár jednoduchých zásad.

Sami letečtí přepravci mají definovaná pravidla pro cestování nastávajících maminek. Nebývá problém s létáním do cca 35. týdne těhotenství (u vícečetného těhotenství do 28. týdne), přičemž letecká společnost může požadovat písemné svolení lékaře s letem, nebo těhotenský průkaz. Každá letecká společnost má toto ošetřeno ve svých přepravních podmínkách a ty se mohou vzájemně lišit, určitě se s nimi seznamte s předstihem.

 

Už při odbavení procházíme magnetometrickou kontrolou, které se některé maminky obávají. To je ale zbytečné, kontrola matku ani plod neovlivní.

Při dlouhém sezení bez pohybu může hrozit žilní trombóza. V kabině letadla je totiž udržován nižší tlak vzduchu, než je na zemi, s tím je spojeno menší množství kyslíku ve vzduchu a vzduch je také sušší. Vlivem těchto okolností dochází k rozšíření žilních průsvitů a zpomalení krevního oběhu v řečišti. Nemusíte se bát, všechny parametry jsou pro matku i plod bezpečné, jen je potřeba se z preventivních důvodů co 20 minut krátce projít a protáhnout. Vyberte si proto sedadlo do uličky, máte-li tu možnost.

Ze stejných důvodů si na cestu přibalte i stahovací punčochy.

Ženám, které měly žilní potíže už před otěhotněním, nebo berou léky působící proti krevní srážlivosti, může lékař před dlouhým letem (delším než 4 hodiny) preventivně předepsat tzv. nízkomolekulární heparin, ten neprostupuje placentou a je tedy naprosto bezpečný.

 

Jak vybrat destinaci

K tomu nejdůležitějšímu se dostáváme až na konci: kam můžete bez starostí a kam byste jezdit neměla?

I když jste třeba sportovkyně zvyklá zkoumat bílá místa v mapách, teď bude pro vás vhodnější volit místa spíše v civilizaci, na dojezd od lékařského zařízení. I mimo Evropu je takových resortů s dostupnou péčí na vysoké úrovni celá řada, například v Thajsku, Dominikánské republice, nebo v tolik módní Dubaji.

Vždy se předem informujte, jaká je aktuální epidemiologická situace v daném místě. Lékaři důrazně varují před cestami do zemí, kde hrozí onemocnění žloutenkou, malárií a žlutou zimnicí, protože očkování proti těmto nemocem se v těhotenství nedoporučuje. Výjimkou by snad mohlo být jen pokud cestujete často a máte proto imunitu z předchozí doby.

V těhotenství není vhodný ani pobyt ve vysokých nadmořských výškách nad 2500 m.

 

Hraje roli i aktuální počasí. Vyhněte se raději přílišnému horku, přehřátí organismu by mohlo být nebezpečné. Na slunci používejte krémy s vysokým UV faktorem, těhotenská pleť má totiž sklony k tvorbě tzv. chloasma, pigmentových skvrn.

A na okraj: dobrou službu udělá vhodný oděv. Klobouk s širokou krempou chrání před sluncem, dlouhé nohavice a rukávy před komáry.

 

Doporučené aktivity

Nejlépe vám budou dělat dlouhé procházky na čerstvém vzduchu, plavání v čisté vodě spojené eventuelně se šnorchlováním. Co se sportů týče, osvědčené jsou jóga nebo pilates.

A nemějte strach, že byste snad jako sportovkyně vyšla z formy na vždycky. Za pár měsíců vezmete batole do nosítka a žádné překážky už vašemu dobrodružství v cestě stát nebudou. Mimochodem víte, že můžete mít cestovní pojištění pro děti do 6 let zdarma?

]]>
http://www.mojebrisko.cz/tehotna-na-dovolenou-samozrejme-ale/10526/feed 0 10526
Melouny Bouquet – Vyzkoušejte melounové menu http://www.mojebrisko.cz/melouny-bouquet-vyzkousejte-melounove-menu/9524 http://www.mojebrisko.cz/melouny-bouquet-vyzkousejte-melounove-menu/9524#respond Tue, 05 Jun 2018 18:36:07 +0000 http://www.mojebrisko.cz/?p=9524 WOd předkrmu po dezert a drink

Melouny neodmyslitelně patří k létu. Obsahují více než 90 % vody, která je nezbytná při hydratování organismu. Velkou výhodou je jejich nízká energetická hodnota a nulový obsah tuku, proto jsou skvělé také při redukčních dietách. A forem, jak zařadit meloun do svého jídelníčku, je celá řada. Luxusní je samotný – studený, sladký a šťavnatý. Jeho typická chuť se ale hodí k mnoha dalším surovinám. Můžete si tak sestavit celé menu z melounů! A začít můžete hned předkrmem.

recept_meloun_s_parmskou_sunkouNa meloun s parmskou šunkou si nachystejte:

 • 4 plátky parmské šunky
 • čerstvě mletý pepř
 • parmazán na ozdobu
 • čtvrtku bezpeckového melounu BOUQUET

Meloun s parmskou šunkou je klasický předkrm, jehož největší síla je v jeho jednoduchosti a kombinaci kvalitních surovin. Meloun rozkrojte na 4 klínky a z každého opatrně odkrojte slupku. Každý klínek melounu obtočte plátkem šunky a položte na servírovací talíř. Porce před podáváním posypte čerstvě namletým pepřem a ozdobte hoblinkami parmazánu. Chutný předkrm je hotový!

Ideálně následuje hlavní chod, kde bude meloun zastoupen jako ne úplně typická příloha.

recept_veprovy_steak_s_melounemNa vepřový steak s melounem budete potřebovat:

 • 600 g vepřové krkovice
 • bezpeckový meloun BOUQUET
 • olivový olej
 • sůl, celý zelený pepř

Maso propláchněte pod proudem studené vody a osušte. Nakrájejte na plátky, posolte a obalte v podrceném zeleném pepři. Na pánvi rozehřejte olej a steaky osmažte z obou stran. Hotové steaky podávejte s kousky bezpeckového melounu BOUQUET. Máte jiný oblíbený recept na steak nebo upřednostňujete kuřecí či hovězí? Vyzkoušejte meloun jako přílohu i k dalším masům.

Když sestavujete menu ze sladkého melounu, byla by škoda vynechat dezert. Melounové lívancové sendviče ocení nejen děti, ale i dospělí. Lívance se zmrzlinou a šlehačkou jsou klasika, kterou meloun změní v trendy dezert. Základní recept obsahuje:
recept_livance_s_melounem

 • 8 lívanců
 • šálek smetanové zmrzliny
 • borůvky
 • 6 plátků melounu BOUQUET bez pecek – 1,5-2cm silných, zbavených přebytečné šťávy

Naneseme stejnoměrně smetanovou zmrzlinu na každý lívanec. Položíme 2 z nich zmrzlinou nahoru na servírovací talíř. Plátek melounu dáme na každý zmrzlinový lívanec, takto střídáme, dokud nebudeme mít sendvič složený ze 4 lívanců a tří kusů melounu. Na horní lívanec přidáme lžičkou zmrzlinu a ozdobíme borůvkami. Ihned servírujeme nebo přikryjeme a zchladíme v mrazničce do doby, než budeme servírovat.

Pořádáte-li nějakou letní party, určitě by na ní neměl chybět osvěžující drink. Ledové čaje a citronády jsou klasika. Buďte originální a připravte melounovo-zázvorový fizz! Na výrobu asi osmi porcí si nachystejte:
recept_melounovo-zazvorovy_fizz

 • 1,5 kg bezpeckového melounu BOUQUET, oloupaného
 • 90 g čerstvého zázvoru, oloupaného a jemně nastrouhaného
 • šťávu ze 2–3 citronů
 • šťávu ze 2–3 limetek
 • 100 g krupicového cukru
 • lístky máty a plátky pomeranče i s kůrou k podávání

Přes jemné sítko vymačkejte z nastrouhaného zázvoru co nejvíc šťávy. Spolu se šťávou z obou citrusů a cukrem ji vlijte do kastrůlku s nepřilnavým povrchem. Na mírném ohni tekutinu zahřívejte, dokud se cukr nerozpustí. Zvyšte plamen a přiveďte k varu. Odstavte, nechte zchladnout a přelijte do servírovací mísy.  V kuchyňském robotu rozmixujte melounovou dužninu. To půjde snadno, protože melouny BOUQUET jsou bezpeckové. Rozmixovanou dužinu vlijte do mísy k citrusovo-zázvorovému základu. Přidejte kostky ledu, promíchejte a ozdobte lístky máty a pomerančovou kůrou.

melouny_bouquet_4 Melouny BOUQUET jsou vždy sladké, šťavnaté a bez pecek, proto je jejich příprava snadná. Jsou k dostání v Kauflandu, Globusu a maloprodejnách po celé republice. Cena se pohybuje od 34 Kč/kg na začátku sezony do 12 Kč/kg ke konci sezony.

Melouny Bouquet dováží do České republiky společnost Anecoop, která je španělským lídrem v exportu čerstvého ovoce a zeleniny. Firma spolupracuje s více než 150 000 farmáři, jejichž produkty vyváží do více než 60 zemí světa. Celý systém pěstování a distribuce je chráněn ochrannou známkou Naturane s přísnými předpisy pro integrovanou výrobu a spolupráci s partnerskými zemědělci.

Více informací najdete na www.nejlepsimelouny.cz nebo na facebooku www.facebook.com/BOUQUETovoce.W

]]>
http://www.mojebrisko.cz/melouny-bouquet-vyzkousejte-melounove-menu/9524/feed 0 9524