Posted on

Ne každá žena má to štěstí, že otěhotní hned, jakmile si to přeje. Co nejvíce brání ženám v tom, aby se již staly maminkami? Nejčastější příčinou je porucha ovulace a postižení vejcovodů. Zbytek se jedná o idiopatickou sterilitu (asi u 10-15% vyšetřovaných párů nelze zjistit žádnou zjevnou příčinu neplodnosti).

Je to jen naše věc? Patříme k sobě? I taková otázka někdy běží hlavou. Touha po miminku je přirozená. A silná. Ženy, kterým se nedaří otěhotnět, by mohly vyprávět, jak se každý den vleče, když dítě nepřichází. “Tak, kolik máš dětí?” Pokud jste byly na nějakém školním srazu, určitě jste takovou otázku také dostaly. Některé ženy už na srazy i přestaly kvůli této otázce jezdit. A nejen to, přestávají se stýkat s kamarádkami z dětství, protože neustále vedou řeči o dětech. Zatímco neplodné ženě je přisuzována psychická labilita, přílišné upnutí se na touhu po dítěti nebo podvědomé odmítání mateřské role, k mužské neplodnosti se jako rovnítko dává buď nedostatek sexuality, nebo impotence. Tak tomu samozřejmě není. Přesto se za to muži stydí. Ale na umělé oplodnění by šli.

Třicet není dvacet

Před dvaceti lety mladé ženy rodily ve dvaceti, v dnešní době kolem třicítky. Kdy je pro ženu opravdu optimální mít dítě? U prvního dítěte mezi 20 až 25 lety, po třicítce šance na početí začíná klesat. Po 35 letech stoupá riziko chromozomálních nepravidelností, které se mohou u dětí objevit. A tento stav se prohlubuje. „Po třicítce nemusí vaječníky ženy pracovat tak, jako v pětadvaceti…“

A co mužské ego

Mužské ego je daleko citlivější a muži si ne vždy uvědomují, že schopnost intimního styku není totožná se schopností plodit děti. V posledních letech vidíme, že u dvou třetin neplodných párů je vždy zastoupen také mužský faktor. Dokonce lze říci, že nedostatečná kvalita spermií je nejčastější příčinou neplodnosti. Teprve pak následují funkční poruchy vaječníků, nedostatečná kvalita vajíček, imunologické problémy atd. Neprůchodné vejcovody, tzv. tubární faktor, jsou v tomto porovnání zastoupeny méně.“

Honem, ať si to nerozmyslí

Když muži zaklepe na dveře třicítka, řekne si, že je čas mít dítě. Natěšená partnerka má pro něj v tu ránu “rozpis”, který je třeba dodržovat (to aby si to náhodou nerozmyslel). To platí i pro umělé oplodnění. Obavy, že to nevyjde, nejsou zanedbatelné. Psychika hraje velkou roli a léčba mnohdy vyžaduje velkou trpělivost. A to není záležitost jednoho dne. Přicházejí o čas, který by tolik potřebovaly. A jsou vlastně pořád na začátku.

Jde to i ve čtyřiceti

Šance na početí je při první In vitro fertilizaci (IVF) kolem 30 až 35 procent. S dalšími stimulacemi stoupá – samozřejmě to záleží na věku ženy. Je-li vám 38, máte určitě menší naději, než kdyby vám bylo 30. Přesto nikdy nic není ztraceno a vždycky stojí za to to zkusit. Když se partneři rozhodnou, že dítě opravdu chtějí, musí pro to něco udělat a něco vydržet. Nakonec to jistě vyjde.

Peníze, peníze, peníze

I na ně musí páry, které se snaží za pomoci umělého oplodnění o miminko, hodně myslet. Vzdávají to kvůli financím? Když má pár takovou motivaci a rozhodnou se, že do toho půjdou, peníze už většinou zásadní roli nehrají. Záleží na tom, jestli ještě nemají vyčerpané cykly IVF, co všechno jim zaplatí pojišťovna.

Nečekejte…

Vajíčko, jak má být, spermie čilé a plné života. Optimální předpoklady pro početí miminka. Vaše záměry však může nabourat třeba imunitní nesoulad či rozložená psychika a stres. Ani v takovém případě nemusíte lámat hůl. Nestyďte se za svůj “problém”, ať už je jakýkoli, skutečný či zdánlivý. Nečekejte, až bude pozdě a raději vyhledejte odbornou pomoc včas.

Nejčastější příčiny neplodnosti u žen

Poškozené nebo neprůchodné vejcovody, chromozomální problémy, hormonální problémy, endometrióza, protilátky proti spermatu, tvorba hustého hlenu.

Nejčastější příčiny neplodnosti u mužů

Nekvalitní sperma, chromozomální problémy, autoimunitní reakce vůči vlastním spermiím, impotence.

Jaké jsou možnosti umělého početí?

Inseminace (IUI) – spermie jsou speciálně upraveny a zavedeny do dělohy. Žena by měla mít průchodný aspoň jeden vejcovod a prokazatelně ovulovat. Muž musí mít normální spermie.

In vitro fertilizace (IVF) – jde o tzv. mimotělní oplodnění (ve zkumavce). Vaječníky musí být hormonálně nastimulovány, aby dozrálo co nejvíce vajíček. Ve zkumavce se smísí se spermiemi. A pak jsou zavedeny do dělohy.

Intracytoplasmatická injekce spermie (ICSI) – jedna, vybraná spermie normálního vzhledu a pohyblivosti, se zavede do zralého vajíčka pomocí jehly. Dojde-li k oplodnění, je embryo přeneseno do dělohy.

Zdroj –

Časopis Betynka, srpen 2009

Časopis Maminka, srpen 2011

www.stopneplodnosti.cz

 

Leave a Reply