Posted on

Delší období kojení snižuje riziko respiračních infekcí a zvyšuje inteligenci v dospělosti. Dle zveřejněných dvou studií doporučuje Americká lékařská asociace plné alespoň šestiměsíční kojení. Jedna práce byla přednesena na výročním zasedání Pediatric Academic Societies a American Academy of Pediatrics v Baltimoru, druhá publikovaná v The Journal of the American Medical Association.

Podle Dr. Caroline J. Chantry z University of California – Davis School of Medicine děti plně krmené mateřským mlékem 6 měsíců měly nižší riziko respirační infekce během prvních dvou let života než dětí takto krmené po dobu 4 měsíců. “Riziko pneumonie bylo pětkrát nižší, riziko infekce středního ucha bylo sníženo dvakrát.” Dr. Chantry srovnávala záznamy 2 277 dětí ve věku mezi 6 a 24 měsíci. Po porovnání ostatních faktorů, jako porodní hmotnost, věk, pohlaví a socioekonomické podmínky a dalších, signifikantní redukce vzniku pneumonie bylo zaznamenána u déle kojených dětí. Tyto závěry spolu s prokázaným přínosem kojení proti gastrointestiální infekci se přidávají v důkazům o nesmírné užitečnosti a potřebě kojení, a čím déle matka kojí, čím z toho má dítě větší prospěch.

Ve studii zveřejněné v JAMA byla analyzována data skupiny 973 mužů a žen a oddělená skupina 2 280 mužů z dánské Kodaně v letech 1959 a 1961. Déle kojení lidé vykazovali vyšší verbální i úplné IQ na Wechslerově inteligenční škále pro dospělé (Wechsler Adult Intelligence Scale). Vědci uvádějí: “Uvedené výsledky prokazují, že delší kojení má dlouhodobý pozitivní vliv na kognitivní i intelektuální vývoj dítěte. Dr. Erik L. Mortensen, PhD, z Copenhagen University Hospital udává, že látky v mateřském mléce, typ chování a rovněž typ kojící metody a další okolní faktory z okolí dítěte přispívají ke vzniku pozitivních asociací, které mají dlouhodobě výrazně pozitivní vliv na psychiku člověka.

Leave a Reply