Posted on

V případě, že jste objevila dvě čárky na těhotenském testu, čtěte následující řádky. Určitě Vás budou zajímat. První trimestr je období rychlého růstu a změny a vy tento růst musíte podpořit správnou stravou. Zároveň je ale první trimestr obdobím, kdy žena může mít potíže cokoliv pozřít v důsledku nevolností a zvracení. Naštěstí je ale většina potravin pro první trimestr jak výživná, tak i lehce stravitelná. Snažte se i přes nevolnost něco sníst, po troškách, to stejné i s příjmem tekutin. Např. mandle, jablečné pyré, či ovesná kaše jsou jídla, která jsou zdravá a zároveň vám nedráždí žaludek.

Základním prvkem, který je důležitý pro toto období je kyselina listová. Zmíněné potraviny jsou bohaté na tento prvek a obsahují řadu živin, které podporují růst a vývoj plodu. Nejsou zároveň dráždivé a žaludek je dobře snáší.

Řeč bude dnes o mandlích. Mandle jsou výborných zdrojem folátů, jedné z nejdůležitějších výživných látek pro první trimestr. Folát je přírodní forma kyseliny listové a je prevencí rozštěpových vad páteře plodu.

Určitě jste slyšela řadu pověr a mýtů, co se výživy týče. Mandle prý způsobují tloustnutí. Odborné studie v zahraničí ukázaly, že 20 – 25 jader denně vás příjemně zasytí a zároveň vám pomohou udržet si zdravou váhu.

Z výzkumů vyplývá, že je vhodné v těhotenství jíst potraviny s tzv. nízkým gykemickým indexem. Glykemický index je termín, který popisuje dopad, jenž mají jednotlivé potraviny na hladinu cukru v krvi. Jsou to např. ořechy, zelenina, ovoce. Potraviny s vysokým glykemickým indexem, k nimž patří cukr, bílý chléb, bramborová kaše, se rychle štěpí na cukry. Organismus se musí vyrovnat s velkým přílivem cukru. Potraviny s nízkým glykemickým indexem potravin mohou snížit v těhotenství riziko těhotenské cukrovky a omezit tak procento dětí, které jsou při porodu příliš velké.

Období těhotenství není o tom, abyste omezovala potraviny, ale vybírala spíše ty, které jsou zdravější a stravitelnější. Výrobky bohaté na vlákninu, ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky.

Ale abych se vrátila k mandlím. Jsou zdrojem antioxidantů, které nám pomáhají bojovat s volými radikály a zajišťují tak dobrý zdravotní stav maminky a miminka. Mandle zvyšují hladinu HDL – tzv. hodného cholesterolu a snižují hladinu LDL – špatného cholesterolu. Zlepšují krevní oběh a prokrvení, tím se k miminku dostane více kyslíku.

Mandle si můžete vzít sebou kamkoliv do kabelky a v případě, že vás přepadne hlad nebo slabost, můžete si dát pár mandlí. Můžete si je zamíchat i do vaši oblíbené směsi musli s ovocem a jogurtem. Při nákupu si všímejte, jak mandle vypadají, dávejte si pozor na mandle, které jsou seschlé či měkké. Zkontrolujte, zda nejsou solené nebo neobsahují příliš konzervačních látek, také si raději dejte neloupané mandle.

Při skladování mandlí nezapoměňte, že jim škodí vlhko a teplo. Mandle s ostrou nebo nahořklou vůní bývají žluklé.

Zdroj: J. Bowden, A. Tannisová, 100 nejzdravějších jídel pro nastávající maminky, Fortuna Libri, 2010

 

 

Leave a Reply