Posted on

V průběhu celého těhotenství prochází nastávající maminka, její partner i ostatní členové rodiny velkými změnami. Prožívají společně spousty nových pocitů i obav. Naštěstí jsou již pryč doby dávno minulé, kdy si těhotenství prožívaly ženy téměř samy a rodily v porodnicích bez přístupu partnerů a blízkých. V posledních letech se muži stávají průvodci svých těhotných žen. Chodí s nimi do poraden, na kurzy pro těhotné a jsou jim oporou při porodech. To jsou životní zkoušky, při nichž by se měli partneři dělit o své emoce a prožitky, pomůže jim to k prohloubení a posílení vztahu.

Jsou i maminky, které si přítomnost partnera u porodu vyloženě nepřejí a ti to respektují. Nebo naopak rodičky nemohou manžela dostat na porodní sál. Vždy by si o tom partneři měli dostatečně dopředu promluvit a ujasnit si tyto zkutečnosti. A je třeba mít na tuto věc jednotný názor. Nemá smysl partnera dlouhavě přemlouvat či nutit.

Partner u porodu je výborným pomocníkem hlavně při otevírací fází. V této chvíli se ženy rády nechají masírovat. Rodičkám ulevuje masáž zad, kříží a břicha. V těchto opravdu působí pro ženy velmi uklidňujícím dojmem jemná ruka masírujícího. Výborným přípravkem pro porod je například 100% éterický olej z levandule, verbeny či ylang-ylangu. Je dobré si jej namíchat dopředu následujícím způsobem: do 4 lžic mandlového oleje nakapeme 5 kapek příslušného éterického oleje (musí být 100% přírodní!), smícháme a nalijeme do skleněné lahvičky, kterou dobře uzavřeme. Můžeme ho pužívat po celý porod. K uvolnění napětí u porodu může pomoci i aromalampa, do níž nakapeme 3 kapky éterického oleje na 2 lžíce vody, zapálíme čajovou svíčku. Vhodné jsou 100% přírodní éterické oleje z levandule, ylang-ylangu, jasmínu, hřebíčku, růže, skořice. Muž by měl dále své ženy zajišťovat čerstvý vzduch, společně s ní procházet po chodbě, nabízet pití a zaujímat s ní úlevné polohy, které jí uklidňují.
Partner by měl se svou rodící ženou mluvit klidným hlasem a naladit se na její požadavky. Některé ženy jsou podrážděné až agresivní, je to způsobeno velkými bolestmi a určitým druhem napětí. V těchto chvílích není vhodné odporovat a hádat se, opravdu chce to zachovat chladnou hlavu a neustále uklidňovat nebo jen tiše provázet. Muž by měl kontrolovat jestli má žena během této doby teplé tělo a hlavně nohy, protože teplo pomáhá uvolňovat. V některých případech je ženám zahřívání nohou příjemnější než jakékoliv jiné dotyky. I tak by se muž neměl cítit jako outsider, ale zůstat součástí celé porodní situace.

Při posledních stazích v přechodné otvírací fázi může ženě pomoci, když jí partner obejme a prodýchává se s ní. Každou ženu povzbudí chvála od svého muže, jako porod skvěle zvládá a je statečná. Pokud se žena dostává do stresu a prohlašuje, že to sama nezvládne a už nemůže – připomeňte jí, co všechno již dokázala a co jste spolu zvládli. A že společně dotáhnete i porod dokonce a budete mít krásné miminko – vaše miminko. Chvilkovou úlevu mohou přinést studené obklady zátylku a zvlhčování obličeje a čela.

Při tlačení je úloha partnera také důležitá. Může ženě podepírat záda nebo jí alespoň držet za ruku a povzbuzovat. V této fází je podpora muže asi nejdůležitější. Může se pokusit být překladatelem lékaře či porodní asistentky a jejich požadavky ženě zopakovat. V této chvíli muž obvykle zjistí, jak hodně je zapojen do tohoto děje a že je svědkem celého narození jeho potomka. I ten největší „drsňák“ v okamžiku narození dítěte zjistí, že je dojat k slzám a také naprosto vyčerpán.

Nenechejte si tuto nádhernou životní událost svou neúčastí proplout mezi prsty, už se nikdy nemusí zopakovat. Partneři by si měli pomáhat ve všech situacích a ne se některým vyhýbat. Věřte, že společný zážitek z porodu vás oba obohatí. Na tento okamžik se vzpomíná jako na něco neuvěřitelného.

Leave a Reply