Posted on

Abychom jako matky mohly dát svým dětem to nejlepší, tedy mateřské mléko, musíme pro to něco udělat. Většina z nás je připravena přinášet různé oběti, jen aby svoji kojicí kariéru úspěšně rozjela. Je nutné se vrátit ještě o několik týdnů zpět, tedy zhruba do šestého měsíce těhotenství, kdy by vám měl váš gynekolog zkontrolovat prsa, zda nemáte vpáčené bradavky. Neučiní-li tak, vyšetření si u něj vyžádejte. V průběhu celých devíti měsíců vám roste bříško a zvětšují se prsa. Pomozte jim nést vyšší váhu kvalitní podprsenkou. Před porodem si opatřete kojicí podprsenku, která má odepínací košíčky pro snadné přiložení dítěte. Počítejte s tím, že se vám po porodu prsa nalijí, takže budou cca o číslo větší. Rovněž se vybavte vložkami do podprsenky. V prvních dnech je sice nebudete tak nutně potřebovat, ale jakmile se začne tvořit mlíčko, s povděkem po nich sáhnete a pravidelně měnit je budete několik následujících měsíců.

Po porodu. Již krátce po narození vašeho miminka budete mít možnost přiložit je k prsu. Poté tak budete činit pravidelně v intervalech 2 – 3 hodin. První dva až tři dny dítko sice saje, ale mléko ještě není vytvořeno. Některé maminky mají mlezivo. Využijte tyto dny k nacvičení správné techniky přiložení a sání. Kontrolujte si správnou polohu děťátka a najděte si tu ideální i pro vás.

S mlékem. Jakmile se vám začne tvořit mléko, budete pociťovat nalévání prsou, někdy mohou až ztvrdnout a být horká. Jestliže budou tyto pocity nepříjemné, můžete si ulevit opakovaným chlazením pomocí namočené plínky. Namočte ji ve studené vodě, položte na prsa tak, aby je plínka obepínala ze všech stran, napočítejte do desíti a sundejte. Toto opakujte cca desetkrát ihned po sobě. Jinou možností je nahřívání ve sprše teplou vodou, masírování zatvrdlých míst a odstříkání do úlevy. Opravdu mléka odstříkejte jen tolik, aby nepříjemný tlak v prsou povolil. Jestliže se vám vytvoří bolestivé ragády, můžete používat na kojení tzv. chrániče bradavek. Až se prsa zahojí, budete kojit zase normálně.

Leave a Reply