Posted on

Žena která zjistí, že je těhotná, by měla začít řádně o sebe pečovat, protože už nezáleží jen na ní, ale také na nenarozeném miminku. Součástí péče a prevence nemocí určitě patří péče o zuby a dutinu ústní. Proto se tedy nastávajícím maminkám doporučuje během těhotenství navštívit zubního lékaře, nechat si ošetřit zubní kazy a záněty dásní. Také je nutné pečlivě dodržovat ústní hygienu. V případě, že se nevíte rady a potřebujete poradit, nebojte se a zeptejte se svého zubního lékaře. Ten vám poradí, jak o zuby pečovat, jak si je čistit, jak používat zubní nit a mezizubní kartáčky, dále jakou zvolit zubní pastu, či ústní vodu v těhotenství. Tím že pečujete o své zdraví, dáváte do vínku i svému dítěti určité přepodklady proto, jak kvalitní bude mít chrup.

Často se setkáte u těhotných žen, že si stěžují na časté krvácení z dásní. Může se to objevovat a je to běžný jev. V těhotenství často dochází ke zhoršení stavu chrupu. Příčin je několik. Především je to časté zvracení v prvním trimestru, kdy kyselé šťávy narušují povrch zubu. Některé ženy mohou mít pocit na zvrcení, když si čistí zuby vzadu, proto se tomu vyhýbají a může tak dojít v těchto místech ke vzniku zubního kazu. Často se také u nastávajících maminek mění chutě, jí hodně sladké, častost jídla může podnítit vznik zubního kazu.

Prevencí je určitě čistění zubů 2 – 3x denně alespoň 2 až 3 minuty, omezit mlsání, navštívit zubního lékaře 2 x v průběhu těhotenství nebo případně navštívit dentální hygienistku.

Požádejte lékaře o provedení testu na přítomnost baktérií Streptococcus mutans (Dentocult SM) ve slinách. Pokud budete mít vysoké hladiny této baktérie ve slinách, je velké nebezpečí, že Vašemu dítěti po porodu tuto baktérii přenesete do úst a dítě ohrozíte vznikem zubního kazu krátce po prořezání prvních dočasných zubů.

Kdy jindy byste už měla pečovat o své tělo i mysl, když ne v těhotenství.

Zdroj: www.prevencezubnihokazu.cz

Leave a Reply