Posted on

Porod je vlastně děj, při němž dochází k vypuzení plodového vejce (plod, placenta, pupečník, plodová voda, plodové obaly) z těla matky. Porod vyvolávají hormonální změny v těle matky i dítěte. Jestliže dojde k porodu před ukončeným 38. týdne těhotenství – jedná se o porod předčasný, porod v termínu je v průběhu 39.-42. týdne těhotenství, porod po ukončení 42. týdne je potermínový.

Děťátko putuje při porodu z dutiny děložní do zevního prostředí porodními cestami. Ty jsou měkké a tvrdé. Měkké porodní cesty jsou tvořeny dolní třetinou dělohy, děložním hrdlem, pochvou, zevními rodidly a pánevním dnem. Tvrdé porodní cesty zase kostěnou pánví.

Průběh porodu lze rozdělit na 4 etapy:

  • doba porodní – fáze otevírací. Tato fáze začíná pravidelnými děložními stahy (asi po 5 minutách) a končí úplným otevřením porodních cest
  • doba porodní – fáze vypuzovací.Tato fáze začíná zánikem branky a končí porodem dítěte.
  • doba porodní – odchod placenty, pupečníku a plodových obalů.
  • doba poporodní

První doba porodní – bolesti během otevírání:

Je to doba, kdy začínají děložní stahy, aby se děložní hrdlo, které je úplně minimálně otevřené, otevřelo na 7 – 8 centimetrů. Tato fáze však netrvá u všech stejně dlouho a kromě toho závisí i na průběhu porodu. Při přirozeném prvním porodu tato doba může trvat i 24 hodin. Ale jsou i případy, kdy se hrdlo otevřelo za 4 hodiny. Průběhy porodu jsou velmi individuální a liší se od sebe.

K první době porodní patří i tvz. přechodné bolesti:
Přechodné bolesti představují nejsilnější porodní stahy. Při nich se děléžní hrdlo úplně otevře až na 10 centimetrů. Každé miminko má jinak velkou hlavičku. Některá projde již při 8 – 9 centimetrech. Větší děti potřebují i 12 centimetrů. Stahy pak působí obrovskou silou, aby děťátko opustilo dělohu.

Druhá doba porodní – cesta dítěte ven:

V této fázi se miminko přesunuje z dělohy do pánve. Je to těžká cesta, protože musí v úzké maminčině pánvi, která je obestlána svaly otočit hlavičku o čtvrtku a ohnout se, aby se dostalo ven. V této fází zažívá miminko úzkost a nevědomost, ale cítí tlak jak ho děloha sesunuje a tlačí směrem dolů. K druhé době porodní patří k přechodná fáze, při níž se musí žena překonat, překročit své hranice a zcela se uvolnit a otevřít pro dítě. V této fází je dobré mít u sebe partnera, který rodičku podrží a bude povzbuzovat. Poslední fází druhé doby porodní je vypuzovací fáze. Vypuzovací fáze je vlastně tlačení, při níž je už děložní hrdlo kompletně otevřeno. Při této fázi rodička cítí obrovský silný tlak na konečník a nucení tlačit. Pro představu, tento pocit je mnohokrát silnější než když máme potřebu jit na záchod na velkou stranu. Je to tím, že dětská hlavička tlačí na střeva. Při tlačení děťátko narovná svoji hlavičku, šíjí se opírá o stydkou kost a překonává porodní zatáčku směrem k východu vagíny. Poté se porodí hlavička, ramínko jedno a pak druhé a pak se miminko položí mamince na hrudník a břicho. Pro tu nastane nejkrásnější okamžik v životě, na který nikdy nezapomene. Všechna bolest je naráz pryč. Přestřihne se pupečník a podváže. Naprosto ideální je přiložení novorozence k prsu, protože nyní má největší chuť sát mléko.

Třetí doba porodní:

Po uplynutí nějaké doby se znovu objevují děložní kontrakce, ale již docela slabé, rodičky je již téměř nepociťují. Ty pomáhají k vypuzení placenty a blány. Dále následuje kontrola porodních cest a popřípadné šití.

Čtvrtá doba porodní:

Tato doba porodní je zhruba 2 hodinový interval po porodu placenty, kdy dochází k zavinování dělohy. Rodička leží na porodním sále a porodní asistentka kontroluje krvácení, krevní tlak, puls a teplotu. Většina maminek tuto dobu prospí, aby zmírnily vyčerpanost po náročném porodu.

Leave a Reply