Posted on

Stále více žen se může ve svém fotoalbu pochlubit snímkem, na němž jsou zachyceny v těhotenství se sluchátky na břiše. Příznivé účinky hudby na nenarozené děti byly dokázány na základě vědeckých výzkumů a nemálo maminek badatelům přitakává. Některé vzpomínají, že jejich dítě se v těhotenství při určité hudbě vždy zklidnilo, a stejně pak daná hudba působila i po jeho narození. Odborníci obvykle doporučují klasickou či relaxační hudbu, při jejímž poslechu se i sama budoucí matka bude cítit uvolněně a pohodově.

V Japonsku vznikla na základě těchto pozorování takzvaná Suzukiho metoda. Její zakladatel, houslista Shin’ichi Suzuki, se snažil přiblížit hudbu dětem už od raného věku. Domníval se, že “pokud dítě od narození slyší krásnou hudbu a naučí se ji později samo hrát, rozvíjí to v něm citlivost, disciplínu i vytrvalost”. V rámci tohoto hnutí se mimo jiné začaly organizovat speciální koncerty, na nichž je obecenstvo tvořeno pouze těhotnými ženami a dětmi v jejich břiše. I když vás třeba průzkumy zcela nepřesvědčí, jedná se každopádně o metodu, která jistě neuškodí.

Pokud cestu k vážné hudbě hledáte marně a při prvních tónech houslí pocítíte touhu prchnout ze sálu, nemá ovšem cenu se k poslechu nutit. V takovém případě je prý rozhodně lepší následovat svůj vkus a poslouchat takovou hudbu, která je vám blízká. Platí totiž jednoduchá rovnice: kde je spokojená matka, tam se daří dobře i dítěti.

Leave a Reply