Posted on

Prevence zahrnuje všechna opatření proti nemocem a poškozením. Rozděluje se na primární (vyloučení škodlivých faktorů ještě před jejich účinností), sekundární (léčení nemoci) a terciární (opatření proti zhoršení).

Primární prevence – Primární prevence se zaměřuje na zajištění vhodných podmínek pro vývoj dítěte a zabránění nemocem. Do primární prevence patří prenatální péče a perinatální péče o dítě. Prenatální péče je zaměřena na nutnost preventivních prohlídek v těhotenství, zachycení a časté kontroly rizikové gravidity a opatření směřující k poklesu výskytu nedonošených novorozenců. Perinatální péče zahrnuje péči o rizikové porody v perinatálních centrech, pečlivé sledování novorozenců jako profylaxe hyperbilirubinémie, hypoglykémie, poruch dýchání a očkování dětí proti přenosným onemocněním.

Sekundární prevence – Sekundární prevence zahrnuje časnou diagnostiku onemocnění screeningovým vyšetřením, cílená vyšetření určitých rizikových skupin a časnou diagnostiku, léčení a stimulaci dětí s vývojovou vadou. Musí se jednat o onemocnění, která je možné účinně léčit, časné stádium musí být rozpoznatelné a symptomatika onemocnění musí být diagnosticky jednoznačná. Vyšetření u rizikových skupin se od všeobecného screeningu liší omezeností dané skupiny. Jedná se například o vyšetření otoakustických emisí u nedonošených novorozenců.

Terciární prevence – Terciární prevence je lékařská a psychosociální péče o chronicky nemocné děti, stejně jako rehabilitace postižených a postižením ohrožených dětí.

Leave a Reply