Posted on

Hudba pozitivně působí na těhotné ženy i na plod. I miminko v bříšku vnímá hudbu. Poznáte to podle toho, že ucítíte jeho pohyby. Pokud se mu hudba líbí, ucítíte jemné kopání. Silné kopání ucítíte, když se mu nelíbí. Zpěv v těhotenství dokonce podporuje přirozený vývoj Vašeho miminka a Vaše zdraví. Při zpěvu se Vám uvolňují hlasivky, tzn. dochází k uvolňování emocionálních bloků a k stimulaci vývoje miminka. Když budete ještě nenarozenému miminku zpívat, máte větší šanci, že bude po porodu lépe spinkat, nebude tolik plakat a v pozdějším věku bude lépe zvládat stres. Hudbu, kterou jste poslouchala nebo zpívala miminku v těhotenství , používejte i po porodu. Vaše děťátko si totiž hudbu pamatuje a bude mu připomínat známé prostředí dělohy a dodá mu to pocit jistoty a bezpečí. Na každý typ hudby reaguje miminko jinak. Vážná hudba (např. od Mozarta) miminko uklidňuje a naopak rocková hudba nutí miminko ke kopání.

Jakmile miminko přijde na svět, nejprve rozezná hlas matky a dalších nejbližších osob, které mohlo slýchávat už v bříšku matky. Do deseti dnů je sluch miminka podobný tomu, jak slyšelo v děloze u matky, je to proto, protože má ve středním uchu ještě zbytek plodové vody. I přesto ale je schopno rozpoznat kladné a negativní zvuky. Na nepříjemné (kladné) zvuky obvykle reaguje pláčem a křikem. Co je pro novorozence zcela nové, je jeho vlastní křik, který slyší, když pláče. Miminko dokáže rozeznat hudbu, kterou v břiše matky slýchávalo i pohádky nebo říkanky, které mu byly čteny.

Hudba také dobře působí na stres, který není v těhotenství zdravý ani pro Vás a ani pro Vaše miminko. Následkem stresu může dojít k předčasnému porodu, děti mají nižší porodní váhu a menší obvod hlavičky, což naznačuje ne zcela vyvinutý mozek. Stresující se události jako je: ztráta práce, rozvod, smrt v rodině, celkové cítění stresu, každodenní starosti, nedostatek sociální podpory apod., mají za následek tyto vady plodu.

Leave a Reply