Posted on

Po porodu placenty dochází ke zmenšování dělohy, která v době porodu váží asi 1 kg a dosahuje ještě k pupku. Po té klesá denně o 1 cm a pomalu se vrací do své původní velikosti. Desátý den by jste ji už neměli nahmatat. Na konci šestinedělí váží už 80 gramů a už by měla vypadat jako normálně. Při stahování se odbourávají svaloviny bílkovin, které jsou použity na tvorbu mléka. Ze sliznice dělohy se odlučují očistky, budete tedy celou dobu šestinedělí trochu krvácet. Na začátku silněji, pak už by krvácení mělo slábnout. Zavinování dělohy můžete pociťovat jako slabší kontrakce a to zejména při kojení. I za to můžou očistky. Zavinování je někdy je zpomaleno u vícerodiček, dvojčat nebo dlouhém porodu. Pomalé zavinování dělohy se nazývá Subinvoluce. Děloha dosahuje výše, je měkká, děložní hrdlo se neuzavírá. 

Aby se vám děloha správně a bezbolestně zavinula, dodržujte následující opatření:

  • Od prvního dne po porodu ležte co nejčastěji na břiše. Pod břicho si můžete položit polštář. Tlačíte tak na dělohu a krev lépe odtéká.
  • Miminko co nejčastěji přikládejte ke kojení. Do vaší krve se vyplavuje hormon oxytocin, který snižuje poporodní krevní ztrátu.
  • Močový měchýř se snažte vždy a často dokonale vyprázdnit. Plný močový měchýř může zavinutí děloze bránit.
  • Masírujte bříško ve směru hodinových ručiček a následně mírným tlakem od místa pod hrudní kostí směrem ke stydké sponě.
  • Můžete použít různé oleje určené pro zavinování dělohy.
  • Pijte kontryhelový čaj. Kontryhel je ideální, vynikající bylinka po porodu. Stahuje dělohu, podporuje tvorbu mléka a zastavuje krvácení.

Po skončení šestinedělí by měl váš obvodní gynekolog velikost a polohu dělohy zkontrolovat.

Leave a Reply