Posted on

Kojení a antikoncepce

Sekrece mateřského mléka je spuštěna účinkem hormonu zvaného prolaktin, který má v lidském těle několik dalších zajímavých účinků. Kromě toho, že blokuje činnost vaječníků, takže nedochází k ovulaci a žena nemůže otěhotnět, je tento hormon znamenitým tlumičem sexuálních vášní. Snad v tom můžeme spatřit jakési účelné přírodní opatření, jehož účinkem není kojící žena zatěžována sexuálním chtíčem a může se věnovat péči o novorozence.

Dnešní trend dlouhodobého kojení zabezpečuje také dlouhodobé vylučování prolaktinu a taková nadmíru protahovaná sexuální abstinence by už opravdu mohla znamenat partnerské sexuální odcizení.

Krmení miminka z prsu má antikoncepční účinky, ale není 100% efektivní. Zejména když vaše dítě začíná mít delší přestávky mezi jídlem. Hormon prolaktin zabraňuje uvolňování vajíčka z vaječníku. Žena nemá menstruaci, nemá chuť na sex, ale také nemůže otěhotnět. Ani jedna z těchto funkcí však neplatí absolutně.

Záleží na intervalech přikládání dítěte k prsu. Pokud přestávky mezi kojením nejsou delší než čtyři hodiny (v noci šest hodin), je výška hladiny hormonu prolaktinu v krvi dostatečně vysoká na to, aby ovulaci zablokovala. Pokud intervaly mezi kojením přesáhnou uvedené časové limity nebo když se objeví byť jen náznak menstruačního krvácení, není možno s antikoncepčním účinkem kojení nadále počítat.

Klasické hormonální antikoncepční tablety nejsou pro kojící ženy vhodné, protože mohou negativně ovlivňovat množství tvořícího se mléka. Také přestup ženských hormonů do mateřského mléka není zcela vyloučen, i když takové množství v žádném případě nemůže kojence nijak ovlivnit.

Sex po porodu 3

Leave a Reply