Posted on

tehotenstviV období těhotenství by bylo dobré spát 8 hodin denně a jednu hodinu odpoledne odpočívat. V posledních týdnech před porodem je správné začít vybírat mateřskou dovolenou, a právě tehdy je příležitost i k odpolednímu odpočinku. V předporodním období neprodlužujte dobu stání na více než je nutno. Raději seďte, pokud je to možné.

Umíte správně spát?

Spánek je důležitý a nezbytný pro obnovování tělesných i duševních sil. V těhotenství tělo přibývá na váze, proto musí svaly dolních končetin zdolávat větší zátěž. Také játra a ledviny jsou vystaveny většímu zatížení, protože odstraňují z krve i odpadové látky za vyvíjející se plod. Tím větší význam má obnovování sil spánkem. Spaní na zádech nebo na břiše je nevhodné a nepohodlné. Spěte tedy na boku. Mezi nohy, především mezi kolena si vložte jeden polštář menších rozměrů. V žádném případě neberte léky na spaní, mohly by poškodit plod. Spánek lze navodit jinak, třeba večerní procházkou, koupelí nohou ve vlažné vodě, pravidelná doba usínání. Rozumné je večer také už moc nepít. Dalším prostředkem pro usnadnění navození spánku je samouvolňování. Začneme s uvolňováním dolních končetin. Lehněte si na záda, pod hlavu si položte složenou přikrývku. Druhou přikrývku stočenou do válce si dejte pod kolena. Dolní i horní končetiny oddalte mírně od podélné osy. Dýchejte nosem, klidně a pravidelně. Pak přitiskněte k podložce pravou dolní končetinu, asi po 10 sekundách ji uvolněte tak, aby v ní povolilo veškeré napětí. Nechte ji pak asi po dobu 3 minut zcela uvolněnou. Až budete dokonale ovládat uvolňování pravé dolní končetiny, začněte s nácvikem uvolňování levé dolní končetiny. Poté začněte s nacvičování uvolňování horní pravé a levé končetiny. Jakmile si osvojíte uvolňování končetin, můžete začít s uvolňování dalších části těla. Položte se opět tak jako při uvolňování končetin. Zavřete oči, dýchejte stále pravidelně zhluboka, nenuceně a lehce. Pak uvolněte pravou ruku, po 10 sekundách pravou nohu, po dalších 10 sekundách levou nohu a pak ještě levou ruku. Nakonec uvolněte svaly zad, hlavu a celé tělo. V celkovém uvolnění setrvejte asi 2-3 minuty.

Co potřebujete k vhodnému spánku?

Aby byl spánek vydatný, potřebujete především klid. Další podmínkou je čerstvý vzduch. Optimální teplota pro spánek je 17-19 °C. Matrace by neměla být příliš tvrdá ani moc měkká. K přikrytí je vhodná tenčí přikrývka. Polštář by neměl být příliš naplněný, má vyplňovat mezeru mezi ramenem a hlavou. Hlavu má podpírat jen natolik, aby se nekřivila páteř. Překážkou vydatného spánku bývá naplněný žaludek. Proto se má večeřet více než dvě hodiny před ulehnutím na lůžku a nemají se při večeři jíst těžko stravitelná jídla.

 

Zdroj: Trča S.: Budeme mít děťátko, Grada, Praha 2009

Foto: www.freepik.com

 

 

Leave a Reply