Posted on

Každou z nás potká porod maximálně párkrát za život, proto pro nás přestavuje velkou neznámou. Zároveň je porod jistě v životě ženy jedním z největších zážitků. Ženy, které rodí poprvé, se snaží získat co nejvíce informací, ale ty je většinou vyděsí. Pravdou je, že se strachem rodiček se v poslední době setkáváme méně, než před několika lety. Odhadem má strach z porodu asi 60% rodiček.

Nadměrný strach při porodu

Organismus ženy je na určitou dávku strachu přizpůsobený, je-li strach příliš velký, může negativně ovlivnit průběh porodu. Pokud ho rodička nedokáže ovládnout, může se tím porodní proces velmi zkomplikovat. Při stresové situaci může vysoká hladina kortizolu způsobit poruchu děložní činnosti a snížení průtoku krví placentou. Plod pak není dostatečně zásoben kyslíkem.

 

Čeho se ženy vlastně bojí?

Strach z bolesti

Ano, porod bolí. Je to způsobeno svalovými stahy dělohy a roztahováním děložního hrdla. K tomu všemu musí dojít, aby mohlo miminko projít porodními cestami. Příroda nás však obdařila možností tyto bolesti snášet. V okamžiku silné bolesti produkuje endorfiny, které ji tlumí. Mají podobný účinek jako opiáty. Stres, strach a úzkost však účinku endorfinů zabraňují. Čím více tedy budete klidnější, tím více vám vaše tělo pomůže překonat bolest. V dnešní době lze bolest velmi účinně tlumit také použitím léků. Asi 70% rodiček v Čechách při porodu těchto léků využívá. Počítejte ale s tím, že i s epidurální anestezií porod bolí.

Strach ze vstupu do neznáma

Nejen prvorodičky se bojí této situace. Některé ženy řeší svůj strach tím, že se informacím o porodu systematicky vyhýbají, aby si nepřidělávaly starosti, jiné ženy se o ně zajímají až přehnaně moc. Svůj strach z kroku do neznáma zmenšíte hlavně tím, když budete vědět, co se s vámi při porodu děje.

Strach z velké role

I z této role mají mnohé prvorodičky strach. Mohou se například obávat, zda novou změnu zvládne ona i její partner nebo zda bude dobrou matkou. A právě tento aspekt může být u mnoha žen v pozadí nadměrného strachu z porodu.

 

Jak pracovat se svým strachem?

Se strachem se dá pracovat tak, aby byl váš strach z porodu zdravý.

Opatřete si dostatek informací o průběhu porodu, ale nepřehánějte to

Navštěvujte přípravné porodní kurzy, přečtěte si publikaci věnovanou porodu, vyhledejte si informace na internetu. Když budete vědět, co můžete během porodu očekávat, budete pak méně překvapena a vystrašena. Historky o 30ti hodinovém porodu ale raději neposlouchejte. Nic vám to nepřinese, jen to, že budete celé těhotenství svůj strach jen posilovat.

Sdílejte své pocity s partnerem a známými

Budete-li mluvit o svých pocitech a obavách, uvolníte tím vnitřní napětí. Podporu hledejte u známých a kamarádek, které mají s porodem zkušenosti a vědí, o čem je řeč.

Myslete na to, co bude následovat po porodu

Nemyslete jen na dlouhý a bolestivý porod. Představte si sebe s miminkem na vašem bříšku a vedle pyšného partnera či jinou blízkou osobu. Po porodu budete na sebe pyšná jako nikdy předtím.

Vezměte si k porodu partnera či dulu

Přítomnost blízké osoby při porodu Vám pomůže necítit se tak osamoceně. Kromě blízké osoby si na sál můžete vzít i odborníka – vlastní porodní asistentku či dulu. Duly jsou pro vás jako stvořené – budou vás opečovávat po celou dobu porodu.

Nezapomeňte ani na to, že většina žen úspěšně porodila před vámi.

Leave a Reply