diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Těhotenská cukrovka

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Zhruba dvacet procent nastávajících maminek postihne těhotenská cukrovka. Málokterá žena ovšem tuší, co ve skutečnosti znamená, proč přichází a jaké jsou její příznaky. Co vás čeká, když lékař vynese ortel – maminko, máte těhotenskou cukrovku…. V těhotenství potřebuje vaše tělo dvakrát více inzulinu než normálně. A inzulin je ve skutečnosti hormon, který kontroluje hladinu krevního cukru. Pokud vaše tělo není schopné vytvářet inzulin navíc, pak se u vás vyvine diabetes.

Těhotenská cukrovka je stav, který se může vyvinout v jakémkoli stadiu těhotenství, ačkoli je pravděpodobnější po 24. týdnu těhotenství. V tomto období placenta produkuje hormony, které zvyšují inzulinovou odolnost (tzv. antiinzulinový účinek — má jej např. růstový hormon) po zbytek těhotenství. Tento stav postihuje zhruba desetinu těhotných žen. Pokud se včas diagnostikuje a léčí, je plod pouze v lehce zvýšeném riziku v porovnání se zdravou populací.
Pokud jsou hladiny cukru v krvi příliš vysoké, hlavním rizikem pro nenarozené dítě je jeho nadměrná hmotnost. Dítě vstřebává glukózu, kterou vaše tělo nemůže využít a roste rychleji než normálně. Když dítě extrémně naroste, má větší riziko dystokie ramínek. Jedná se o situaci, kdy ramínka novorozence uvíznou během druhé doby porodní (během tlačení) v pánvi a může se tak vážně zkomplikovat porod.
Rovněž matka velkého plodu není zcela bez rizika. Matce hrozí zvýšené riziko velké krevní ztráty po porodu a vyšší pravděpodobnost císařského řezu pro nepoměr mezi hlavičkou plodu a pánví.

Jestliže test jednoznačně prokázal těhotenskou cukrovku, je třeba si promluvit s porodníkem, specializovaným na vysoce riziková těhotenství a s diabetologem. Důležité je dodržování přísné diety, vedení záznamů o tom, co a kdy jíte a měření hladiny krevního cukru s jednoduše obslužným přístrojem — glukometrem. Testovací proužek s odebranou kapkou krve vložíte do přístroje. Po dvaceti sekundách se vám na displeji objeví aktuální hladina glukózy.

Odhalení cukrovky

Mezi běžné příznaky patří větší žízeň a hlad než obvykle, potřeba častého močení velkého objemu moče a pocity neustálé slabosti, i když tyto příznaky jsou i jinak běžné v těhotenství. Rovněž rutinně prováděné kontroly přítomnosti cukru v moči můžou odhalit cukrovku. Odebírá se také vzorek krve na hladinu glukózy nalačno, pak jste vyzvána vypít roztok glukózy během asi 5 minut. Odběr krve se provádí ještě  za 2 hodiny po vypití roztoku glukózy. Pokud je hladina vyšší než stanovuje norma, znamená to, že vaše tělo neprodukuje dostatek inzulinu. Hraniční hladina značí porušenou toleranci glukózy, což znamená, že regulace hladiny vašeho krevního cukru není ideální.

Přirozené způsoby léčby

Ve většině případů lze gestační diabetes kontrolovat pouze dietou. Jak na to?
Předně musíte snížit příjem cukrů a tuku v potravě, nasycené tuky (obsažené ve smetaně, sýru aj.), které snižují účinnost inzulinu. Dieta musí být založena na karbohydrátech (cukrech) s pomalým odbouráváním, které stabilizují hladiny krevního cukru. Karbohydráty najdeme v chlebu, těstovinách z tvrdozrnné pšenice (semolina), luštěninách, zelenině, celozrnných cereáliích nebo bramborách.

K udržení vyrovnaných hladin krevního cukru pomáhá jíst pravidelně v malých množstvích (každé 3Jtodiny i častěji). Ovoce je vhodné jako přesnídávka, ale vzhledem k vysokému obsahu sacharózy je lepší nejíst více než 3 kusy denně. Věnujte pozornost příjmu soli, protože diabetes zvyšuje riziko rozvoje vysokého krevního tlaku (hypertenze).

Mírná fyzická aktivita, jako je chůze nebo plavání, také snižuje hladinu krevního cukru. Měla byste se vyvarovat namáhavého cvičení, protože toto může snížit hladinu cukru příliš a vést k hypoglykemii. Pokud vaše glykemie stoupají navzdory striktní dietě a pravidelné fyzické aktivitě, na úpravu hladin glukózy budete potřebovat inzulin. Inzulin je tělu vlastní hormon, nikoli lék, a tudíž je jeho injekční podávání v graviditě bezpečné.

Přečtěte si také:

  • Diabetická fetopatieDiabetická fetopatie Jsou označovány odchylky od normálního vývoje plodu, které vznikají v důsledku hyperglykémie (zvýšené hladiny cukru v krvi) během těhotenství, konkrétně během druhého a třetího trimestru, […]
  • OčkováníOčkování Provádí se v určených lhůtách, které přesně dodržíme. Co je očkování? Povzbuzení těla k tvorbě protilátek, při očkování vpravíme do těla mrtvé nebo oslabené zárodky přenosné nemoci a ty […]
  • Císařský řezCísařský řez Císařský řez je v současnosti nejčastěji prováděnou porodnickou operací a pravděpodobně je i nejčastější břišní operací vůbec. První císařský řez byl v Evropě na živé ženě proveden v […]
  • ŠestinedělíŠestinedělí Šestinedělí je období přibližně 6 týdnů po porodu. Jeho průběh a ukončení je pro každou ženu individuální záležitostí. Nikdy sebe (a své miminko) s nikým nesrovnávejte. Je to doba, během […]
  • TěhotenstvíTěhotenství Těhotenství je proces, kterým žena vynosí živé potomky od početí (koncepce) do doby, kdy je potomstvo schopno života mimo dělohy. Začíná početím, což je proces oplodnění a formování zygoty […]
  • Hamiltonův hmatHamiltonův hmat Hammiltonův hmat je lékařský úkon prováděný v konečném stádiu těhotenství pro vyvolání porodních kontrakcí. Často dokáže nahradit různé tabletky a jim podobné prostředky pro umělé vyvolání […]

Napsat komentář

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.