Posted on

Vaše miminko

Minulý týden otevřelo vaše děťátko poprvé po čtyřech měsících oči a začalo vnímat světlo a stíny. Pokud tento týden posvítíte ostrým světlem proti svému bříšku, otevře možná miminko oči a odvrátí se od světla, jakoby říkalo: “Mami, co to děláš, zhasni! Já chci spát.”
Hlasitý a jasný. Zrak vašeho miminka není jediný smysl, který už u něj funguje. Vlnové spektrum jeho mozku ukazuje, že již reaguje na zvuky ve svém okolí. Co již jeho sluch zachytí? Zvuk vašeho hlasu, kručení vašeho žaludku když máte hlad a dokonce i zvuky vně vašeho těla. Vlnové spektrum jeho mozku již také začínají vykazovat rozdíly během spánku. Tyto spánkové cykly budou s blížícím se termínem porodu čím dál jasnější a výraznější.

Snadné dýchání. Jedná se o životně důležitou fázi rozvoje plic vašeho děťátka. V obou plicích se formuje cévní řečiště. Jakmile se novorozené dítě poprvé nadechne vzduchu, absorbují jeho plíce kyslík a poté jej pošlou k těmto cévám, které zajistí oběh okysličené krve po celém těle. Vaše maličké si již také začalo vyrábět látku, která se nazývá surfaktant. Tato látka zajišťuje, aby se vzduchové váčky v plicích vzájemně neslepily. Hned po narození umožní surfaktant dítěti řádný nádech. Průdušky, neboli bronchiální trubice, taktéž dozrávají a rozdělují se na menší a menší větve.

Jak rostu. Vaše miminko nyní nabírá rychle váhu – bude už vážit téměř 1 kg. Od hlavy po zadeček měří asi 25 cm, pokud by je však bylo možné natáhnout, pak by bylo dlouhé asi 40 cm.

Vzhůru nohama
Z tohoto převráceného ultrazvukového snímku vašeho miminka je patrné, že je v jeho tělíčku vše v pořádku. Srdíčko (1) pravidelně tepe. Žaludek (2) zpracovává plodovou vodu. Břišní stěna (4), což je ta bílá oblast ve vrchní části snímku, se spojila a páteř (3) se správně vyvíjí. Miminko je v této chvíli zadečkem dolů (poloha koncem pánevním), a tak je ještě do narození čeká nějaké to přetáčení a obracení.

Vaše těhotenství

Další akce týkající se Rh faktoru. Pokud se při předběžných testech zjistilo, že máte negativní Rh faktor, pak vám možná bude tento týden na základě rozhodnutí vašeho gynekologa aplikována injekce s látkou „anti-D.“ Díky tomu nebude vaše tělo vytvářet protilátky proti žádným krevním buňkám vašeho miminka, které by mohly proniknout do vašeho oběhu. Vaše dítě bude testováno hned po narození, a pokud by bylo skutečně pozitivní, dostanete vy hned další injekci „anti-D,“ díky které budou bezpečná také vaše budoucí těhotenství.

Těhotenská známka. Jak pokračuje vaše těhotenství, mohou se vám objevit na pokožce, zejména na bříšku, objevit pajizévky, neboli strije. Tyto růžové, červené nebo bílé proužky možná naleznete také na bocích, prsou, zadečku a stehnech. Na trhu je k dostání řada krémů a pleťových mlék, které údajně vytváření strijí a jejich rozšiřování zabraňují. Je však otázkou, zda skutečně fungují. Většina odborníků se shoduje, že se proti vzniku strijí nedá moc dělat. Jejich vznik je podmíněn geny – pokud je tedy měla vaše matka, pravděpodobně postihnou také vás. Přesto si na bříško určitě aplikujte krém a snažte se zabránit vysychání pokožky a její svědivosti. Naštěstí strije obvykle po porodu vyblednou.

Dvojnásobné kontroly. Mimo jiných věcí budete procházet kontrolami na příznaky infekce, předčasného porodu nebo pre-eklampsie, což je jedna z těhotenských komplikací.

Doporučení odborníků. Již jste se asi před nějakou dobou zbavila nevolností, mohou vás však nyní trápit jiné dva břišní problémy – pálení žáhy a trávicí potíže. Proč právě teď? „Během těhotenství se celý gastro-intenstinální systém zpomaluje,“ vysvětluje Dr.ka Margaret Comerford Freda. „Díky tomu svaly žaludku a jícnu odpočívají a dovolí, aby trávicí kyseliny vstoupily do hrtanu a úst.“

Leave a Reply