Posted on

Orientační neurologické vyšetření se obvykle provádí u ležícího dítěte. Při vyšetření lékař posuzuje svalové napětí a výbavnost reflexu úchopového, hledacího a sacího. Také lze vybavit reflex úlekový (Moroův). Z vývojových reflexů je nutné zdůraznit:

Hledací reflex – objevuje se od 28. gestačního týdne. Taktilní stimulace v dolní polovině obličeje vyvolá otočení hlavy za podnětem. Vyhasíná po 6. měsíci. 

Sací reflex – je složitý hybný stereotyp. Lze jej vybavit rukou dítěte, které intenzivně saje pěstičky. Sací reflex shodně vyhasíná po 6. měsíci života jako reflex hledací.

Reflexní úchop ruky – lze vyvolat taktilní stimulací dlaně, která vyvolá flexi 2. – 5. prstu. Mizí během 3. – 6. měsíce s nástupem aktivního úchopu.

Moroův objímací reflex – je reakce novorozence na úlek. Reflex nastupuje od 28. týdne gestačního věku a fyziologicky vymizí do konce I. trimenonu. Pro vybavení reflexu se položí dítě na záda na podložku. V okamžiku, kdy dítě klidně leží, se pod ním podložka podtrhne. Fyziologickou reakcí dítěte je rozhození horních končetin a otevření pěstiček s následným návratem končetin do původního postavení.

Leave a Reply