Posted on

Zkušenost doteku v kojeneckém období vytváří důležitý základ pro důvěru a sebevědomí  a schopnost cítit se dobře v sobě samém a ve světě. Už v prvních týdnech a měsících života se spolurozhoduje o tom, zda děťátko dostane základ zdravého vývoje, na kterém bude v pozdějších letech stavět. Citlivost kůže je vedle sluchu jednou z nejdříve vyvinutých tělesných schopností a v tomto období je, stejně jako sluch, mimořádně citlivá. I když jsou malé děti vyspané, syté a spokojené, bez kožního kontaktu, doteků a zvuku matčina nebo otcova hlasu pociťují určité strádání.

Malé děti, které nebyly pravidelně vystavovány dotekům a mazlení vykazují psychické a fyzické deficity. Nedostatečně vyvinutý tělesný cit nebo náchylnost ke stresu  pravděpodobně velmi těsně souvisejí s nedostatečným tělesným kontaktem v kojeneckém věku.

Tak vzniká začarovaný kruh. Samozřejmě lze předpokládat, že tyto děti, kterým rodiče neposkytují dostatek lásky a útěchy, mají častěji tendenci k poruchám držení těla a ke strnulosti než děti, které mají dostatek útěchy, hlazení a mazlení. Co tedy může člověk udělat lepšího, než podporovat startovní podmínky rostoucích svalů, kloubů a vyvíjejícího se vnitřního života pomocí láskyplných, vědomých doteků a projevů náklonnosti?

 

Leave a Reply