Posted on

Rozhodování, zda bude veden porod spontánně nebo císařským řezem je mnohdy i pro zkušeného porodníka složité. Jednou z indikací pro císařský řez je podle zvážení lékaře poloha plodu koncem pánevním.Označuje se jako poloha fyziologická, při porodu se ale komplikace vyskytují v hojnější míře. Lékař musí zohlednit několik aspektů – velikost plodu, prostornost pánve, předčasný odtok plodové vody, věk rodičky, zda rodí poprvé, či po několikáté. Těhotenství, kdy je uloženo dítě koncem pánevním, je velmi často ukončováno císařským řezem.

Císařský řez je dnes u nás nejčastějším operačním porodem. Jeho frekvence činí v České republice asi 19 % všech porodů. Císařský řez je až 6x rizikovější než samovolný porod. Důvodem provedení je především ohrožení zdraví matky nebo plodu nebo obou současně. Provádí se pouze v první době porodní, kdy je ještě dítě volné nad pánví a není sestouplé do pánve rodičky. V případě, že žena rodí císařským řezem nemusí být pravidlo, že bude rodit i podruhé císařským řezem. Pokud by ale bylo více porodů ukončeným operativně, je zde riziko prasknutí dělohy při spontánním porodu, provádí se císařský řez.

Císařský řez lze rozdělit na plánovaný, kdy ještě nenastoupily porodní bolesti nebo jako akutní, z důvodu toho, že dítě začíná trpět nedostatkem přívodu kyslíku. Provádí se v celkové nebo epidurální analgezii. Pro epidurální analgezii je nutné mít dostatek času, tedy neměly by být pravidelné porodní bolesti. Břišní stěna se otvírá z dolního příčného řezu, takže jizva je pak kosmeticky na výhodném místě. Trvá většinou kolem 45 minut.

Pacientka je sledována na jednotce intenzivní péče. Průběh hojení po císařském řezu je bolestivější než po samovolném porodu.

Propuštění do domácího léčení je většinou po 6 – 7 dnech, po předchozí prohlídce lékařem.

Zotavení po císařském řezu

Kromě zotavování po břišní operaci, se budete muset zotavit z porodu. Budete mít očistky, nalitá prsa, budete se cítit unavená, možná i skleslá. To vše k tomu patří. Jelikož vaše tělo prochází po porodu řadou hormonálních změn.

Následky anestezie, pooperační sledování

Po císařském řezu budete uložena na pooperační pokoj, jednotku intenzivní péče. Sestry Vás budou bedlivě sledovat, měřit krevní tlak, sledovat vaginální výtok – ztráty krve, obvaz na ráně, zavinování dělohy, příjem a výdej tekutin. Možná máte i zavedenou cévku do močového měchýře. Až budete schopna sama močit, odstraní ji. Vy budete zatím pospávat. V případě, že jste byla operována v celkové narkóze, chvilku to bude trvat, než se vám vrátí jasná hlava a pozornost. Toto je naprosto normální, takže se toho nemusíte obávat. Pokud jste rodila v epidurální anestezii, budete pociťovat postupné odeznívání anestezie od prstů směrem vzhůru. Po anestezii můžete mít pocity na zvracení, cítit se unavená a slabá.

Bolest v okolí rány

Po operaci budete dostávat léky, který tlumí bolesti a jsou pro vaše miminko bezpečné. Každá rána bolí. Jak bude bolest vypadat, závisí na mnoha faktorech. Např. na vašem prahu bolesti. Několik prvních týdnů se vyhýbejte zvedání těžkých břemen. Na cestu domů vám jistě lékaři doporučí, jaká analgetika lze užívat i dál.

Pestrý jídelníček, riziko zápcy

Dříve bylo běžné, že rodička po císařském řezu měla nejprve nitrožilní stravu, pak tekutou, kašovitou a nakonec tuhou. Dnes je trend ženám dávat jídlo již 8 hodin po císařském řezu. Záleží, zda žena netrpí nevolností a jak se celkově cítí. Její návrat k běžnému jídelníčku, který je vhodný pro kojící maminky, první stolice, celková fyzická síla, to vše záleží na mamince. Příjem stravy by měl být postupný, dle chuti a možností novopečené maminky. Vše je dle zvyklostí jednotlivých porodnic. Nárkóza a chirurgický zákrok vám mohou způsobit zácpu. Také můžete mít plynatost a bolestivé větry. Lékař vám předepíše glycerínový čípek. V případě, že máte bolestivé křeče, pomoci vám může poloha na levém boku se skrčenými koleny, klyzma, či rektální rourka zavedená do konečníku.

Cvičení

Ještě než začnete vstávat, můžete si v vleže cvičit – hýbat prsty u nohou, tlačit chodidly proti čelu postele. Tyto cviky mají zlepšit krevní cirkulaci v nohách a zabránit tak vzniku krevních sraženin. Sestřička vám pomůže s posazením, vstáváním a první chůzí po pokoji. Pokud se vám točí hlava, sedněte si zpátky. Tyto pocity jsou normální a naprosto běžné. Chvilku odpočívejte a zkuste to znovu. Vždy si přidržujte operační ránu, jak při vstávání, tak kašli i smíchu. Po císařském řezu by měla rodička vstát mezi 8 až 24 hodinami po chirurgickém zákroku. Poproste sestřičku, aby vám převedla, jak s operační ránou vstávat, jak si sedat, jaké cviky můžete provádět. Dle zvyklostí nemocnice za vámi přijde i rehabilitační pracovnice, která vám se vším poradí a pomůže.

Stehy

Operační rána je sešita pomocí stehů. Ty se odstraňují 7 den operaci, dle zvyklosti porodnice. Mohou být samovstřebatelné. Vhodnější je sprchování, neměla byste se koupat ve vaně, ránu pouze sprchovat.

Péče o miminko

Začátky budou možná těžší. Nemůžete se hýbat, tak jak byste si představovala, každý krok je bolestivý. Své děťátko budete mít zpočátku u sestřiček a budou vám je vozit na kojení. Při kojení ležte na boku. Mazlete se s ním, povídejte mu. Vše se zahojí a vy budete za pár dní pečovat o své miminko stejně jako ženy, které rodily spontánně. Tím, že nebudete moci ihned o své děťátko pečovat tak, jak byste si představovala, budete mít možná špatné pocity, že nejste dobrá matka. Nebojte, s pomocí manžela a rodiny vše zvládnete.

 

Zdroj:

Murkoffová H., Eisenbergová A., Hathawayová S.: Co čekat v radostném očekávání, Slovart 2007

Pařízek A.: Kniha o těhotenství a dítěti, Galén, Praha 2009

 

Leave a Reply