Posted on

Co je to těhotenství? Není to nemoc, je to opravdu pouze jiný stav, ve kterém se žena nachází. Najednou se nestará jen o sebe, ale musí začít myslet i na potřeby svého, dosud nenarozeného miminka.

Těhotenství se začíná projevovat tzv. těhotenskými signály. Nejdříve se může projevit jakási intuice předpokládaného těhotenství, je způsobena brzkým výronem ženských hormonů, které s sebou nesou tento podivný, blíže nespecifikovaný pocit. Zvýšená hladina hormonu progesteronu má za následek i ostatní projevy. Ranní nevolnosti, mdloby, pálení žáhy, zvýšená slinivost, časté močení, citlivost na pachy a vůně, spavost, unavenost, ale také přecitlivělost, plačtivost a náladovost. Jen málokterá budoucí mamina může říci, že ji žádný z těchto „vedlejších“ příznaků těhotenství nepostihl. Tyto projevy poněkud poleví po 12. týdnu těhotenství, kdy se tělo matky jakoby vyrovná se svou změnou a přizpůsobí se mu.

Samozřejmě nejjasnější známkou těhotenství je vynechání měsíčků. Právě toto vynechání menstruace vás donutí zajít do lékárny pro těhotenský test, či rovnou vás zavede k ženskému lékaři. Ten vás pravděpodobně odešle na ultrazvukové vyšetření, které potvrdí i jeho domněnku ve vaše těhotenství. Že se jedná o těhotenství lze na ultrazvuku prokázat již v 5. – 6. týdnu těhotenství. V této době je lidský zárodek – embryo – velké asi 5 mm , tedy asi jako jadérko z jablíčka.

Těhotenství neboli gravidita trvá asi 273 dnů, tedy 9 kalendářních či 10 lunárních měsíců.
Termín porodu si může každá mamina jednoduše vypočítat, i když nezná přesné datum početí. Od prvního dne posledních měsíčků si odečte 3 měsíce a připočte 7 dní. Dostane tím předpokládaný den porodu. Opravdu předpokládaný, protože každá žena je jedinečná, každé těhotenství je jedinečné a každé miminko si samo určí dobu, kdy chce přijít na svět. Proto období v rozmezí týdne před i po termínu porodu považujeme za normální fyziologické období termínu porodu.

Těhotenství rozdělujeme na 3 období, tzv. 3 trimestry. 1 trimestr = 3 kalendářní měsíce.

1.trimestr, tedy první 3 měsíce těhotenství, je označován také jako ranné období. Je doprovázeno velkými změnami na těle ženy. Zvětšuje se děloha, sílí svalová vlákna dělohy. Toto sílení bývá často pociťováno ženami jako bolest v podbřišku nebo v inqinách, zvláště u žen, které ještě nerodily. Zvětšují se a napínají prsy, mohutní mléčné žlázy a zásoby tuku na prsou. Zvětšuje se tepová frekvence a dech. Zpomaluje se peristaltika střevní, takže mnohé ženy trpí zácpou.

2.trimestr, tedy 4. – 6. měsíc těhotenství. Ke změnám dochází hlavně na kůži. Prsní bradavky i dvorce tmavnou. Středem břicha se někdy táhne tmavý pigmentový pruh (linea fusca), který po porodu mizí. Protože již většinou pominou první příznaky těhotenství, začínáte mít chuť k jídlu, některé chutě jsou zvláště intenzivní, začínáte také nabírat na váze. Oblečení, které jste dosud nosily, budete muset brzy vyměnit za těhotenské.

3.trimestr, tedy 7. – 9. měsíc těhotenství. Prsy mohou produkovat mlezivo (kolostrum), které se vám projeví poměrně nepříjemnou vlhkou skvrnkou na podprsence. Někdy se mohou projevit další, bohužel běžné potíže v podobě krvácení z dásní a zvýšené vaginální sekrece – výtoku. Klouby a vazy jsou uvolněné, proto vás může bolet v zádech či v kyčlích. Ke konci těhotenství se často také objeví mírné otoky na rukou a nohou, někdy i v podbřišku.Velikost břicha vytlačuje pupík, takže je poněkud vystouplý. Častá je únava, dušnost z důvodu růstu dělohy a tím vytlačování bránice.Těhotenství už nelze skrýt, váhový přírůstek je patrný i běžným okem.

Těhotenství však nepřináší jen negativní tělesné změny, ale často i pozitivní. Obvykle těhulky vypadají krásně a zdravě. Mají lesklé vlasy, kvalita vlasů se obvykle zlepší. Také pleť se stane hladkou a zdravou, zmizí nejrůznější vady pleti.

Vše záleží také samozřejmě na psychice. Mamina, která se těší na děťátko a je „opečovávána“ svým partnerem a okolím, vyzařuje pohodu a krásu.

Zdroj: ordinace.cz

Leave a Reply