Posted on

O tomhle mi pověděla a pomohla sepsat moje kamarádka, která po porodu musela vyřídit nezkutečné množství věcí. Člověk by řekl, pořídíme si miminko to nic není a ejhle je toho víc než dost. I Ivča se zděsila kolik se toho zařizuje sotva v nemocnici jí řekli půlku.

1. Návštěva dětského lékaře dítěte u vás doma

Telefonicky ihned po návratu z porodnice informujte o narození dítěte dětského lékaře miminka (kterého jste si vybrali a kontaktovali již před porodem), který vás osobně doma navštíví a provede prohlídku dítěte.

2. Úřední záležitosti

  • vystavení rodného listu dítěte: v prvních dnech po narození dítěte matrikářka přímo v porodnici přidělí dítěti rodné číslo, příp. vystaví rodný list – nebývá běžné, většinou se pro rodný list rodiče po návratu z porodnice zastaví na matrice městské části, do které spadá porodnice, kde se vaše dítě narodilo; nezapomeňte si do porodnice vzít oddací list, nejlépe kopii, kterou ponecháte matrikářce + občanský průkaz
  • registrace dítěte u zdravotní pojišťovny: dítě je dnem narození automaticky pojištěno u stejné zdravotní pojišťovny jako matka dítěte, do 8 dnů je však nutno na pracovišti okresní pobočky této pojišťovny provést registraci dítěte, k tomu je nutno přinést i rodný list dítěte
  • žádost o porodné: o porodné je nutno požádat u Odboru státní sociální podpory při Úřadu práce v místě trvalého bydliště
  • platba odpadu: nového občánka je nutno rovněž nahlásit k platbě za odvoz komunálního odpadu

3. Výše porodného a jeho výplata

O porodné žádáte na stejném místě jako o rodičovský příspěvek, tedy na Odboru státní sociální podpory místně příslušného Úřadu práce dle trvalého bydliště matky.

Na Porodné mají nárok pouze prvorodičky, a to pouze v případě, že příjmy členů společné domácnosti nepřesahují 2,4násobek životního minima.

Výše porodného v případě jednoho dítěte činí 13.000 Kč, v případě současného narození dvou a více dětí 19.500 Kč.

Porodné se vyplácí v jedné splátce, kterou obdržíte nejpozději do konce následujícího kalendářního měsíce ode dne rozhodnutí o přiznání dávky.

4. Nesezdaní rodiče

Pokud nejste sezdaní, do porodnice si kromě občanského průkazu maminka musí vzít i svůj rodný list a prohlášení o určení otcovství a jména dítěte, který s otcem dítěte vyřídí na matrice v místě trvalého bydliště. Nebude-li prohlášení v porodnici mít, nebude otec dítěte v RL uveden a příjmení dítěte bude automaticky po matce.

Leave a Reply