Posted on

Během 24 hodin močí dítě z počátku asi 8-9x denně, tento počet stoupá, až se ustálí asi na počtu třikrát tak velkém, kolikrát dostává dítě pít. Kojíte-li tedy sedmkrát denně, močí dítě asi 21x. K tomu přistupuje také jedna, dvě i tři stoličky za den – to značí, že je potřeba dostatečný počet plen. (V prvním týdnu bývá i více stolic.)

Stolice se dostavuje po prvé za několik hodin po porodu. Je tmavá, jako dehtová, říká se jí smolka. Z této stolice usuzujeme, že už dítě v děložním životě polykalo (plodovou vodu) a že jeho zažívací šťávy vylučovaly, zejména žluč.

Druhý den, a jakmile dítě začne přijímat mateřské mléko, mění se stolice do žluta. Přirovnání s barvou míchaných vajíček je nasnadě. Tuto barvu má stolice dítěte po celou dobu kojení, pokud k výživě ovšem nic nepřidáváme.

Barva a hustota i pach stoličky mají velký význam při posuzování stavu dítěte. Proto noste do poradny stoličku ukázat. Někdy vypadá stolice spíše jako sekané vejce, kdy bílek a žloutek se dají v drobných částech od sebe rozeznat. Je-li dítě jinak zdrávo, pěkně přibývá, nezvrací a počet stolic je obvyklý, nepokládáme tento vzhled stolice za známku nemoci.

Pravidelný rytmus při kojení a zacházení s dítětem se odrazí také v pravidelnosti stoličky. Dítě si navykne mít stolici v určitou dobu, kterou zachovává s pravidelností hodin. Někdy dokonce matky mohou i pleny uchránit, podstrčí-li dítěti včas papír! Po každé stolici omyjeme a osušíme dítěti zadeček a buď jej lehce napudrujeme zásypem, nebo potřeme olejíčkem podle pokynu lékaře v poradně.

Leave a Reply