Posted on

Každá těhotná maminka stráví při výběru jména pro své nenarozené dítě spoustu času a s tatínkem si lámou hlavu, které jméno bude to nejlepší pro jejich děťátko.

Vybrat to správné je to nejhorší, co vás může v těhotenství potkat,hlavně když se sejde co nejvíce rádců.Maminka má jedinou podmínku,že se nebude jmenovat jako někdo z rodičů a tak tatínek začne vybírat jména. Zcela zřetelně výběr směřuje opačnou cestou – bude to Zdeněk nebo Zdenička. Zdeněk to jsou dědeček a Zdenička to je babička. Se slovy ty jsi se zbláznil, zhotovila maminka seznam vhodných jmen. Kluk mohl být: Daniel, David, Marek, Martin nebo Ondřej a holka : Adéla, Michaela, Tereza, Veronika. Tak tatínku a teď si vyber. Jenže tatínek je paličák a trvá si neustále na svém. Naštěstí se ohradila babička, která nechtěla, aby se vnučka jmenovala po ní a vnuk po dědečkovi. Takže kompromis – kluk nebude Zdeněk a holka nebude Zdenička. Načež táta našel jméno Eva a ohlas byl – nepřipadá v úvahu, chudák dítě by mělo svátek na Vánoce. Když zjistil, že ani jedno z jmen neprošlo, rezignoval a prohlásil – tak si to jméno vyber sama.

Při výběru jména bychom měli hlavně pamatovat na :

  • Délce spojení jména a příjmení. Příliš dlouhé jméno (např. Miroslav Pavel Nademlejnský) může být jistou nevýhodou při představování a vyplňování úředních dokumentů.
  • Vyslovování. Nejvíce potíží při vyslovování jména a příjmení vzniká tehdy, když je koncová hláska jména shodná s první hláskou příjmení (Dagmar Rubínová). Dívka může tento problém vyřešit provdáním, ale samozřejmě si ho stejně tak může i přivodit (Karin Noháčová). Určité problémy s výslovností mohou mít lidé i u jmen, která obsahují problematické skupiny hlásek jako r a ř (Barbora Rorejsková), š a t (Arnošt Štěpán), r a l (Jarmil Ulrich). Není vhodné ani volit takové jméno, které se bude (komicky) rýmovat s příjmením (Matouš Palouš) nebo bude umožňovat různé dělení (Světla Nahodilová nebo Světlana Hodilová). Nepřehlédnutelné jsou jistě případy shodného jména a příjmení (Petr Petr, Jindřich Jindřich), kde k záměně nemůže z principu dojít. Za nevhodná spojení se ale považují spojení jména a příjmení jako Pavel Karel, u nichž nemusí být jasné, co je co.

Proto závěrem zvažte zda je lepší, že např. holčička bude mít svátek na Vánoce i když si to babička nepřeje a nebude mít jiné problémy, např. s výslovností.

Leave a Reply