Posted on

Nevolnost, nadměrné slinění ani zácpa nejsou jedinými problémy, s nimiž se budoucí matky mohou v průběhu těhotenství setkat.

Další obtíž představují hemeroidy. Ty se mohou objevit právě v souvislosti se zácpou. Hemeroidy vznikají v poslední části střeva v oblasti konečníku, jedná se o rozšíření cév. Jejich projevy jsou vskutku nepříjemné, projevují se jako svědění, pálení, v některých případech je provází i slabé krvácení. Vedle stravovacích návyků mohou být hemeroidy způsobeny rozmanitými psychologickými pochody. V těhotenství je ovšem oním „spouštěcím“ mechanismem tlak, jímž na cévy tlačí zvětšující se děloha. Problémy s nimi spojené nemusí zmizet ani po porodu, kdy je na ně vyvíjen velký tlak. Z toho důvodu není vhodné hemeroidy přecházet bez povšimnutí, ale snažit se proti nim bojovat co nejdříve, a to nejenom správnou životosprávou bohatou na vlákniny, ale také dostatečnou hygienou.

Snad každá těhotná žena nejenom v počátcích gravidity pocítila únavu. Ta je způsobena zejména hormonálními změnami, jimiž tělo prochází, v menší míře také s novým druhem výdeje kalorií. Přítomnost těchto obtíží souvisí také s emočními problémy, kdy se budoucí matka připravuje na příchod nového života. Zatímco některé ženy mohou pociťovat zvýšenou míru únavu, některé naproti tomu mají se spánkem, a to zvláště na konci těhotenství, obtíže. Důvodem je pohybující se plod, jehož aktivita stoupá ve chvílích, kdy matka odpočívá. Kromě toho je s rostoucí se dělohou pro ženu stále obtížnější najít si pro spánek vhodnou a pohodlnou polohu.

Pokles krevního tlaku v průběhu těhotenství způsobuje, že žena je v rovině oběhové soustavy mnohem zranitelnější. I mírné změny polohy mohou mít za následek omezení průtoku krve do mozku, důsledkem čehož jsou mdloby. Vedle toho zvláštní hormonální rovnováha zapříčiňuje ochabnutí cévních stěn, ty se ztenčují a mohou se tak snáze objevit křečové žíly. K nim jsou náchylnější především ty z žen, které se před otěhotněním potýkaly s nadváhou. Jako prevence se doporučuje vyvarovat se botám na vysokém podpatku či působení nadměrného tepla. Výhodné je naopak odpočívat s nohama ve zvýšené poloze, spát s nohama podloženýma polštářem, hodně chodit.

Nutkání k močení představuje rovněž jednu z obtíží, jíž těhotné ženy čelí. Zatímco na počátku gravidity je nutkání k močení způsobeno hormonálními změnami, v závěru těhotenství pak tlakem, jímž působí děloha na močový měchýř. Třebaže neustálý pocit potřeby může být pro ženu obtěžující, určitě není vhodné omezit pitný režim. Tuto nepříjemnost je třeba trpělivě snášet.

SARTI, Paolo – SPARNACCI, Giuseppe. Těhotenství a péče o dítě (kompletní průvodce od početí do věku šesti let). Praha: Nakladatelství SUN, 2007. ISBN 978-80-7371-143-6.

Leave a Reply