Posted on

Prenatální péče má svůj harmonogram, který určuje česká gynekologicko porodnická společnost. Žena po dobu těhotenství navštěvuje svého gynekologa až do 36. týdne těhotenství (TT), poté přechází do péče prenatální poradny. Zde lékaři sledují zdravotní stav matky a vývoj plodu.

První návštěva –  diagnostikuje se těhotenství ( těhotenský test, gynekologické vyšetření, ultrazvuk). Určí se termín porodu dle poslední menstruace, pohybu plodu či ultrazvuku. Provede se gynekologické bimanuální vyšetření. Lékař také s maminkou sepíše anamnézu, aby tak mohl včas zjistit případné dědičné poruchy. Rodinná anamnéza (nemoci vyskytující se v rodině), osobní anamnéza (nemoci v dětství, všechna prodělaná onemocnění, operace a úrazy), farmakologická anamnéza( užívané léky), gynekologická anamnéza (první menstruace, pravidelnost menstruačního cyklu, gynekologické nemoci a operace, předchozí porody,potraty). Alergie a závislosti. Těhotenství se poté rozdělí na těhotenství s malým,středním a vysokým rizikem.

Pravidelná vyšetření – Sem spadají vyšetření, která se provádí každý týden při návštěvě poradny. Měření hmotnosti a krevního tlaku. Kontrola biochemie moči na přítomnost bílkoviny, cukru a krve. Vaginální vyšetření, kdy se zjišťuje stav hrdla. Natáčení CTG monitorového záznamu.

Nepravidelné vyšetření – Vyšetření, která se neprovádí každý týden. 11.-13.TT (odběr krve na krevní skupinu a Rh faktor,krevní obraz,serologii HIV a zlatého stafylokoka a syfilis,ultraz screening). 16.TT (Tripple test pro zjištění vrozených vývojových vad). 18.-22.TT (ULTZ). 24.-28.TT (OGTT test – zátěžový glukózový test). 28.TT ( screening u RH negativních matek,krevní odběry). 30.-32.TT  ULTZ. 36.-38.TT (streptokok v pochvě. 38.-40.TT (CTG záznam až do porodu).

 

Leave a Reply