Posted on

Plané neštovice patří mezi typicky dětské onemocnění. Většina dětí si neštovice prodělá ještě ve školce nebo na prvním stupni základní školy. V dospělosti má většinou těžší průběh. Jedná se o virové onemocnění, které člověk prožije jen jednou, protože si vytváří doživotní imunitu. Je zapříčiněno herpetickým virem (Varicella zoster), který také způsobuje pásový opar.

Příznaky:

Onemocnění se šíří vzduchem a přímým kontaktem. Možný je rovněž přenos na plod. Zdrojem onemocnění je člověk, a to již 1–2 dny před vznikem vyrážky do zaschnutí všech eflorescencí v krusty. Inkubační doba je 9 až 23 dnů.

Mezi hlavní příznaky patří zvýšená teplota, malátnost, výsev puchýřků po těle, zpočátku je obsah čirý, postupně se mění na mléčný a zakalený. Tato tekutina je infekční. Výsev puchýřků probíhá v několika vlnách. Vyrážka začíná ve vlasaté části hlavy, na obličeji, trupu a šíří se na končetiny. Vynechává dlaně a plosky nohou. V sliznicích v ústech, na genitálu, okolo ústí močové trubice se vyrážka objevuje v podobě aftů. Dalšími příznaky, které mohou onemocnění doprovázet je průjem, bolesti břicha.

Průběh může být lehký, bez teplot jen s malým výsevem vyrážky nebo naopak u dospělých se může jednat o závažný stav.

Léčba a režimová opatření:

Jedná se o virové onemocnění, léčí se tedy příznaky, které nemocný má – léky proti horečce, vyrážku ošetřujeme tekutým pudrem, podáváme léky proti svědění. Oblékáme pohodlné oblečení, aby nedráždilo ještě k většímu škrábání. Dbáme na čistotu a krátké nehty, abychom zabránily zanesení infekce.

Nemoc je infekční od prvního dne, kdy se objeví první puchýřek, až do zaschnutí posledního.

Inkubační doba je 17–21 dní.

U dospělých má onemocnění těžší průběh než v dětském věku, bývá provázeno zánětem plic, mozku, jater nebo úbytkem krevních destiček.

Dítě udržovat v klidu, absolutně nechodit na slunce. Je nutné dbát na pitný režim. Dítě by mělo být izolováno z dětského kolektivu přibližně 7 dní.

Na ošetření neštovic se používá přípravek Tanno – Hermal Lotio. Blahodárně působí na mokvající plochy kůže. Může se používat v těhotenství, v období kojení, u dětí i dospělých. Lahvičku protřepejte, několikrát denně nanášejte tenkou vrstvu na postižená místa na kůži. Nesmí se aplikovat do očí. 100 ml lahvička stojí přibližně okolo 170 kč.

Komplikace:

Nejčastějí komplikací planých neštovic je bakteriální infekce vyrážky, která může vzácně vyvolat sepsi. Dále zánět mozečku – poruchy rovnováhy, zápal plic, poruchy srážlivosti, záněty ledvin, kloubů, jater.

Neštovice a těhotenství

Neštovice jsou u těhotných žen velmi nebezpečné. V prvním trimestru těhotenství může virus způsobit poškození zraku, sluchu a mozku plodu, přesto je malá pravděpodobnost tohoto  poškození plodu. Onemocnění nehrozí ženám, které neštovice již prodělaly. U těch, které je ještě neměly, se doporučuje očkování. Onemocní-li žena v prvním trimestru neštovicemi, může být plod postižen tzv. kongenitálním varicellovým syndromem, který je charakterizován jizevnatými změnami na kůži, vrozené malformace orgánů, končetin, lebky apod.. Nakazí-li se žena od začátku 2. trimestru do 5 dnů před porodem, získá dítě od matky protilátky a infekce se u něj projeví jen velmi mírně nebo vůbec.Vysoké riziko hrozí, pokud se matka nakazí v období od 5 dnů před porodem do 2 dnů po porodu, kdy si nestihne vytvořit protilátky, které by mohla předat dítěti. Novorozenec se rodí s aktivovanou infekcí a vzhledem k tomu, že jeho imunitní systém je nezralý, bez adekvátního léčebného zásahu může skončit smrtí. V 17% případů přichází dítě na svět už infikováno, bez jakékoliv ochrany. Až u 30 % z infikovaných novorozenců má onemocnění smrtelný průběh.

Jestliže jste se nakazila neštovicemi, informujte o tom svého lékaře, aby vám mohl podat imunoglobulin varicella zoster. Ten pomáhá zabránit přechodu viru na vyvíjející se miminko a může tak zmírnit průběh infekce. Kdybyste se nakazila v době kolem porodu, lékař by podal tento imunoglobulin i miminku, aby předešel rozvoji onemocnění v novorozeneckém stádiu nemoci.

Protože je onemocnění způsobeno herpetickým virem, i po vyléčení zůstává virus přítomen v těle v tzv. latentní formě. Organismus si vytvoří protilátky, takže reaktivizace viru v podobě nového onemocnění planých neštovic je takřka vyloučena. Virus se však může usadit v nervových uzlících podél páteře a v pozdějším věku (dospělosti či stáří) se na základě oslabení imunity reaktivivovat a projevit se jako pásový opar.

Prevence – očkování proti planým neštovicím

Proti planým neštovicím mohou být očkovány již děti ve věku pouhého jediného roku. Očkování je dobrovolné a v případě zájmu by vakcína měla být podána ještě před nástupem dítěte do školy či školky. Jedná se o nepovinné očkování. Je tedy na zvážení rodičů, zda se pro toto očkování rozhodnou a odvrátí tak asi na dobu deseti let možnost prodělání planých neštovic. Neobnoví-li se totiž po deseti letech znovu očkování, může dojít k propuknutí nemoci na prahu dospívání, či dospělosti.

Forma očkování

K očkování proti planým neštovicím se využívá vakcína Varilrix, přičemž v případě dětí do 12 let stačí jedna dávka, u starších osob jsou potřeby dávky dvě. Očkování vás s 90% pravděpodobností ochrání před nákazou planými neštovicemi a se stoprocentní pravděpodobností před těžší formou této nemoci. Očkování není hrazeno z veřejného zdravotnictví. Cena očkování je přibližně 1600 kč. Může se ale různě lišit.

Priorix tetra je vakcína proti 4 dětským infekčním onemocněním jako jsou spalničky, příušnice, zarděnky a také plané neštovice. Bez dvou vpichů navíc bude vaše dítě chráněno proti nejčastějšímu infekčnímu onemocnění, kterému lze předejít očkováním. Očkování není hrazeno z veřejného zdravotnictví. Většina zdravotních pojišťoven na tuto vakcínu v rámci očkovacích balíčků přispívá. První dávka očkování se podává od 15. měsíců dítěte, druhá dávka od 21. – 25. měsíců dítěte.

Homeopatika a plané neštovice

Lze použít Rhus toxicodendron – základní lék. Podáváme ho po zaschnutí pupínků.

Mezereum – používá se k léčení planých neštovic spolu s lékem Rhus toxicodendron.

Ranunculus bulbosus – při velkých hnisavých a namodralých vředech a vřídkách.

Antimonium crudum – proti riziku jizviček po neštovicích. Škrábe-li se dítě.

Na léčbu planých neštovic používáme v dětství velmi efektivně Rhus toxicodendron a Mezereum, podáváme s odstupem 15 minut, každý lék zvlášť. Hojení trvá po zaschnutí vyrážky jen 4 až 7 dní. Nemoc má vesměs lehký průběh a probíhá bez komplikací.

 

Zdroj:

Černý Z.: Infekční nemoci, Jak pečovat o pacienty s infekčním onemocněním, Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů v Brně, Brno 2008

Karhan T.: Homeopatie u dětí, Grada, Praha 2012

Prestonová P.: Čekáme druhé dítě, Fortuna Libri, Praha 2010

www.ockovani.cz

www.florence.cz

www.ctyrijednouranou.cz

www.mimibazar.cz

 

Leave a Reply