Posted on

Období prenatální zahrnuje celou dobu těhotenství – tedy očekávání narození dítěte. Matka, otec i starší sourozenec dosud nenarozeného dítěte je každý prožívají jinak.

Prožívání matky v období těhotenství můžeme rozdělit na tři úseky:

  • od chvíle, kdy matka ví, že je těhotná, až po pocit prvního pohybu dítěte;

  • od prvních pohybu dítěte po 34. týden těhotenství;

  • od 34. týdne těhotenství po narození dítěte.

Co v těchto obdobích matka prožívá, jaké může mít pocity?

V prvním období může matka prožívat radost, štěstí, překvapení, ohromení, vděčnost, smutek, rozladěnost, bezradnost, vyčerpanost. Těchto pocitů je mnoho. Záleží, zda bylo těhotenství plánované nebo ženu prostě zaskočilo. Žena která dítě opravdu moc chtěla může najednou trpět pocity, že to nezvládne. Sama je tím překvapená.

Tyto a ještě mnohé další pocity jsou spojené s úplně novou situací, ve které se matka ocitla. Musí si – pokud se rozhodla si dítě ponechat – na tuto novou skutečnost zvyknout, přijmout ji. Někomu to jde snadno, někomu dělá tento fakt velké problémy. Může se stát, že u některé matky trvá přijetí těhotenství – neboli přijetí dítěte – celou dobu devíti měsíců. Takovýchto matek je však jen malé procento.

Toto období končí tehdy, kdy matka cítí pohyby dítěte, tato událost definitivně potvrzuje, že matka již není a v budoucnu nikdy nebude sama. Hlavním úkolem je tedy přijmout tuto životní etapu a přizpůsobit se fyzickým i psychickým změnám, které u budoucí matky probíhají.

Druhé období začíná pocitem prvního pohybu dítěte a končí asi měsíc před porodem. Je to většinou nejklidnější doba, kdy se již matka rozhodla, že si dítě ponechá, donosí je. Také pohyby dítěte ji ujišťují o tom, že je miminko v pořádku. Rodiče využívají toto období k tomu, aby si dořešili bytovou otázku, aby matka ukončila nebo předala nějaký úkol na pracovišti. Rodiče si shání výbavičku pro dítě a připravují se tak na rodinný život.

Třetí období zahrnuje dobu asi jednoho měsíce před narozením dítěte. Matka se pohybuje mezi dvěma protichůdnými, ale pochopitelnými pocity. Na jedné straně se už moc těší, až se dítě narodí. Chce mít také porod za sebou, je zvědavá, jak bude dítě vypadat, komu bude podobné…

Na druhé straně má nebo může mít určité obavy z blížícího se porodu, může mít pochybnosti, jak to zvládne, jaký bude personál u porodu, zda bude dítě zdravé, jak se bude umět o ně starat. Často ji také napadne otázka, jestli dobře pozná, že už má jet do porodnice, jestli v ten daný okamžik sežene manžela, bude mít vše připravené a porod ji nepřekvapí. To ji muže někdy zneklidňovat a zvyšovat tak její strach nebo úzkost.

Samozřejmě že jsou také matky, které prožívají celé těhotenství v klidu a pohodě, některé se svěřují, že se mají tak krásně jako nikdy předtím.

Zdroj:

Špaňhelová Ilona – Dítě – vývoj a výchova od početí do tří let (2003)

Leave a Reply