Posted on

Mnohé ženy, které osudem skončí jako svobodné matky snad ani nevědí, na co všechno mají právo. Oproti minulosti je dnes být svobodnou matkou docela samozřejmost. Děti byly “vyděděnci” společnosti, protože neměly otce. Dneska platí, než mít špatného, který se nestará, raději žádného.
Ale to, co bylo v minulosti potupou, dneska vnímáme jako naprosto přirozené. Na matky ani na jejich děti bez otců už se nikdo nedívá “skrz prsty” a život bez otce nemusí díky společnosti, ve které žijeme, znamenat ani finanční strádání. 

Přestože  rodiče nejsou úředně oddáni, přiznává zákon matce vymezené vyživovací nároky vůči otci dítěte. Alimenty jsou jednou z věcí, o kterých se rodiče soudí nejčastěji. Soud pak vyřkne verdikt a stanoví částku, kterou bude otec dítěte měsíčně platit. Otec dítěte, za kterého matka není provdána, je povinen přispívat patřičnou sumou po dobu dvou let.

Soud přihlíží nejen k potřebám matky, ale také k možnostem a finanční situaci otce. Podstatné je, aby se nezhoršila finanční  situace matky, v jejíž péči dítě většinou zůstává.

Nejsou-li partneři manžely, dohodnou se na jménu a příjmení a tyto osobní údaje nahlásí na matrice. Není-li dohoda možná, určí příjmení soud, dítě však nesmí mít dvě příjmení. Pokud matka otce neuvede, ponese dítě její příjmení.

Svobodné matky se jednou možná budou chtít provdat. Jak je tomu v případě nového partnera a jeho vztahu k dítěti? Nový, tedy nevlastní rodič má právo na jeho výchovu. Co se týká právního hlediska, nemůže dítě zastupovat, nemá k němu vyživovací povinnosti apod.

Leave a Reply