Posted on
Porod dítěte je neopakovatelným zážitkem pro celou rodinu. Dítě je plodem lásky dvou lidí, naplněním jejich touhy spojit svůj život. Již od prvních týdnů těhotenství se mezi ženou a plodem vytváří zvláštní, nový vztah. Mateřská láska, pouto, které dnem porodu získává ještě konkrétnější podobu, pouto silné, pouto na celý život.  

Pupeční šňůra

Porozenému děťátku porodník přeruší pupeční šňůru. Učiní tak obvykle, když v pupečníku přestává tep, a to proto, aby se dítěti dostalo více krve z placenty. Pupečník se přerušuje přestřižením sterilními nůžkami co nejblíže tělíčku (1–2 cm od kůže), takže zbývá jen malý pahýl. Ten se potom pečlivě ošetří a stiskne speciální svorkou nebo tkanicí, aby nekrvácel a aby nemohl být zdrojem infekce. Od porodníka převezme novorozence dětská sestra. Většinou ale porodník ještě předtím položí na chvíli zdravé děťátko matce na nahé břicho. Dotyky dítěte působí blahodárně na matku, zapomíná na bolest a únavu z porodu. Dítě slyší tlukot srdce své matky.

Další fáze

Dětská sestra převezme novorozence v teplé pleně a položí ho na suchou podložku vyhřátého stolu, který je speciálně konstruován pro ošetření dětí bezprostředně po porodu. Novorozenec se ošetřuje tak, aby se nevystavoval nebezpečí snížení tělesné teploty. To je mimo jiné také důvod, proč se po porodu nekoupe. Opatrně se osuší, a pokud je třeba, odsaje se mu tekutina, obvykle zbytky plodové vody, z nosu a z úst. Dětská sestra také v této chvíli ještě kontroluje ošetření pupečního pahýlu. Součástí ošetření po porodu je i ochrana očí dítěte před bakteriální nákazou, kterou mohlo získat z rodidel matky. Do obou očí se kápnou dezinfekční kapky.

Apgar – skóre

Dětská sestra nebo dětský lékař na porodním sále hodnotí zdravotní stav narozeného dítěte prostřednictvím bodovacího Apgar-skóre (nazvaného podle americké anestezioložky Virginie Apgarové). Hodnotí se  počet srdečních tepů, dýchání, napětí svalů, odpověď na podráždění a barva kůže.

Stav dítěte se hodnotí v první, páté a desáté minutě po porodu, body od nuly do dvou (čím lepší stav novorozeněte, tím více bodů):

• 8–10 bodů: jedná se o zdravého novorozence, který je po porodu bez potíží;

• 5–7 bodů: novorozenec má při příchodu na svět určité potíže se začátkem dýchání, s přizpůsobením se novým podmínkám, většinou jsou však přechodného rázu;

• méně než 5 bodů: novorozenec má porušené základní životní funkce, což vyžaduje neodkladnou lékařskou péči.

Někdy již v době ošetření novorozence na porodním sále odchází první stolička. Nazývá se smolka a má tmavou zelenočernou barvu. Obsahuje zbytky buněk ze spolykané plodové vody a střevní sekret nahromaděný v těle dítěte v průběhu těhotenství. Dětská sestra dítě zváží, změří a označí. Zabalené ho odnese k matce a přiloží poprvé k prsu.

První přiložení

Je velice důležité pro budoucí správnou tvorbu mléka a bezproblémové kojení. Zdravého kojence sestra přikládá k prsu v prvních 30 minutách po porodu, nejdéle do 2 hodin.

Zdroj

Kniha – Mudr. M.Gregora, Kniha o těhotenství a dítěti (Galén 2009)

 

 

Leave a Reply