Posted on

Chtěla bych se s Vámi podělit o článek, který jsem napsala. Myslím si, že bude pro řadu maminek přínosný. Týká se totiž nemoci zvaná roztroušená skleróza. Je to nemoc, o které se příliš nemluví. Mnohdy ani nevíte, že známá, či kamarádka touto nemocí trpí, a čím vším si musela projít. Některé ženy se třeba tuto diagnózu dozvěděly z úst lékařů a neví, jak s tím sami naložit. Možná jim tento článek ukáže cestu, jak dál s touto nemocí bojovat.

Touto problematikou jsem se již zabývala na vysoké škole. Nakonec jsem si jí zvolila jako téma pro svou bakalářskou práci.

Je to onemocnění centrálního nervového systému, které postihuje mozek a míchu. Nejčastěji postihuje mladé lidi ve věku 20 až 40 let, častěji ženy. Postižení trpí poruchou zraku, rovnováhy, řeči, pohyblivosti aj. 

Nejčastější příznaky jsou:

  • velká únava
  • problémy se zrakem- dvojité vidění, bolesti oka, poruchy barevného vidění
  • závratě, potíže s koordinací pohybu
  • slabosti končetin, poruchy hybnosti, ztuhlost svalstva
  • poruchy citlivosti, poruchy řeči
  • urologické a sexuální problémy
  • deprese, poruchy vyprazdňování stolice

Průběh onemocnění:

Často se objevuje v nárazových atakách ( relapsech), po kterých se zdravotní stav většinou zhoršuje a nebo má pomalý průběh s ustavičně zhoršujícím stavem. Po nasazení léčby následuje stabilizace. Na léčbu má vliv včasná diagnostika nemoci.

Není tomu tak dávno, co se pacientky s RS mohly setkat s názorem, že těhotenství je pro ně zcela nevhodné, protože může výrazně chorobu zhoršit. Dnes toho víme o RS daleko více, a jsme schopni rizika, která těhotenství i období porodu přináší, významně snížit. Základem je dodržení několika aspektů. A to:

Je nutné těhotenství opravdu pečlivě naplánovat. Žena by měla být ve stabilizované fázi nemoci, tedy ne tehdy, když se objeví dvě či více atak za rok. V tom případě by měla žena absolvovat roční intezivní léčbu, a pak začít znovu o těhotenství uvažovat.

Dále by měla mít dokonalé rodinné zázemí. Tedy by měla mít jistotu, že bude- li si potřebovat odpočinout, vždy bude mít někoho po ruce, kdo jí pomůže. ( manžel, babička, sestra, kamarádka ).

Pokud se objeví sebemenší neurologické příznaky, je třeba, aby žena byla adekvátně léčena.

Důležité je také vyřešit, jaké léky může žena užívat, co nesmí atd.

V průběhu vlastního těhotenství většinou žádné zhoršení choroby nenastává. Naopak imunitní systém matky musí tolerovat antigeny( znaky na buňkách ), které si plod nese od otce. Proto je její imunitní systém přirozeně utlumen. Graviditu je lépe vést jako rizikovou, s častějšími ultrazvukovými kontrolami plodu.

Co se týče vlastního porodu – průběh i jiné komplikace jsou stejné, jako u zdravých rodiček. RS sama není důvodem k císařskému řezu. Toto se rozhoduje, až na základě porodnické situace.

Nejvíce rizikové z hlediska RS je především období šestinedělí a prvního roku po porodu. Imunitní systém matky se vrací do původního stavu a ještě je aktivován hormonem prolaktinem. Prolaktin je hormon nezbytný pro tvorbu mateřského mléka. Působí na imunitní systém a může vyvolat aktivaci onemocnění. Proto se většinou ženám doporučuje kojit do 3měsíců po porodu a poté pokračovat v původní léčbě.

V současné době probíhají studie, kdy se matkám bezprostředně po porodu a následujích 6 měsíců podávaly do žíly 1x za měsíc imunoglobuliny. Tato léčba se může podávat kojícím maminkám, tudiž se prodlouží doba kojení na 6 měsíců po porodu.

Důležité je u ženy s roztroušenou sklerózou vyřešit i otázku antikoncepce. Pokud nemá žena významný sklon k vyšší srážlivosti krve, není důvod se hormonální antikoncepci vyhýbat. Při léčbě kortikoidy se často vyskytují problémy s pravidelností menstruačního cyklu, tudiž hormonální antikoncepce je může úspěšně odstranit .

Naopak nechtěná gravidita nebo nutnost umělého přerušení těhotenství zanechávají u ženy změny v imunitním systému, a to jí může spíše uškodit.

Co říci závěrem?

Roztroušená skleróza je onemocnění, při kterém se při dodržení režimových opatření dá žít plnohodnotný a kvalitní život.

Leave a Reply