Posted on

Říká se: „Teď kojíš, musíš jíst a pít víc.“ Je to ale pravda?

Kojení je zcela přirozený proces. Ženský organismus se na něj připravuje celý život, zejména pak během těhotenství. Kojení pomáhá tvořit lepší vztah mezi matkou a dítětem. U miminka tak vzniká pocit bezpečí, hojnosti a klidu, který si se svou matkou poté spojuje. Protože organismus se na kojení připravuje dlouho dopředu, není třeba dodržovat nějaké speciální diety, měnit své stravovací návyky nebo jíst více. Je jen potřeba hlídat, aby v potravě byl dostatek vápníku, jódu a aby jídelníček obsahoval obilniny, celá zrna a zeleninu a ovoce. A pokud jste alergická na nějaké potraviny, potom se jim musíte pochopitelně vyhnout.

Vápník a jód

Vápník a jód Vám zajistí dobrou kvalitu mateřského mléka. Miminko díky kojení roste, nabírá na váze, jeho kosti sílí, postupně se objevují vlásky, rostou nehty a zoubky. Na toto vše jsou potřeba vápník a jód.

Z čeho se vápník a jód získává?

Vápník získáte ze všech mléčných výrobků: z mléka, zakysaných mléčných výrobků, ze sýrů nebo jogurtů. Jód je hojně obsažen v mořských rybách, ale i ve sladkovodních rybách. Také můžete používat místo normální soli, mořskou sůl s jódem.

Vhodné potraviny a čemu se naopak vyhnout

Je známo, že žena po porodu trpí často nadýmáním, vyhněte se proto všem potravinám, které nadýmají. Např. luštěniny byste měli zařadit až po druhém nebo třetím měsíci stáří dítěte.

Vhodná je např. konzumace celých zrn, které zásobí organismus vápníkem, hořčíkem, železem a dalšími důležitými prvky. Měli byste tedy jíst rýži natural nebo parboiled, jáhly, pohanku, kukuřici, oves, kuskus, vločky nebo kroupy. Na pečení koláčů, placek popř. chleba, a na přípravu kaší nebo k zahuštění můžete používat celozrnnou mouku.

Určitě také nezapomeňte na zeleninu a ovoce. Vhodné jsou všechny druhy zeleniny. Pokud, ale chcete jíst větší množství naráz, je lepší ji trochu povařit nebo podusit, aby byla měkčí, lépe stravitelná a tolik Vás nenadýmala. Z ovocem už to tak, ale není. Určitě nejezte jahody, miminko by se mohlo osypat.

Pitný režim

Hlídejte si také dodržování pitnému režimu! Každý den byste měli vypít 2,5 – 3 litry tekutin. Vhodná je pramenitá voda, mléko a obilné kávy rozhodně nepíte klasickou kávu. Pokud, ale kávu potřebujete a jste na ní zvyklá, tak si jednu dát můžete, je ale lepší dát si o něco slabší než si normálně děláváte. Zkusit můžete také meltu, špaldovou kávu nebo obilné kávy Caro. Jejich chuť můžete vylepšit mlékem.

Existují také speciální čaje a jiné nápoje pro kojící matky. Jejich složení je vhodné pro Vás tak i pro Vaše miminko. Jsou vyrobeny ze zdravých, chemicky neošetřených surovin, některé jsou určeny hlavně na podporu tvorby mléka. V případě specializovaných výrobků dodržujte pokyny psané na obalu nebo se o jejich užívání poraďte přímo se svým lékařem.

Zdroj: imamka.cz

Leave a Reply