Posted on

I když se Vám to bude zdát zvláštní v době, kdy většina žen v těhotenství přibere hodně kilogramů a po porodu se je snaží shodit. Existuje ale skupina žen, které přiberou v těhotenství kolem 10 – 15 kg a z porodnice jdou v podstatě na své původní váze před otěhotěním. Připadá Vám to perfektní, na co si ta žena vlastně stěžuje? Ale i toto může být problém. Organismus ženy, nyní kojící maminky se musí po porodu dát dohromady, musí se zahojit porodní poranění, do toho obrovský energetický výdej kojením, nedostatek odpočinku, vyčeprávající péče o dítě, do toho třeba i nějaké rodinné problémy, či nedej bože nějaké onemocnění a kila jdou hodně rychle dolů. Jak ale ztracená kila nabrat? Někdy to bývá opravdu problém. Onemocnění štítné žlázy mohou způsobovat rychlejší metabolismus a nárůst váhy je o to problematičtější. I toto je můj problém. Jsem po dvou porodech v rozmezí 2 let, v podstatě stále ještě kojím. Na organismus jsou kladeny velké nároky.
Základem jak tuto situaci řešit je sestavení svého jídelníčku, co jíme, jak vlastně stolování vypadá, zda máme dostatek času, jaké jsou porce, jíme ve spěchu, pravidelně, snídáme? Zda se množství a složení stravy změnilo po porodu atd. V případě, že je toto v pořádku, tak si zajděte ke svému praktickému lékaři, který vám provede krevní odběry- určitě provést odběry na štítnou žlázu, a zjistí, zda je po fyzické stránce vše v pořádku. Pokud máte stále nejasnosti, navštivte nutriční terapeutku, proberte s ní váš jídelníček, vše co jíte, za jakých podmínek. Poradí vám v čem jídelníček změnit, na co si dát pozor atd.
Postupující hubnutí způsobuje celkovou slabost, únavu, ztráta bílkovin má za následek oslabení organismu a vyšší náchylnost k infekcím.

Základem správného jídelníčku je pestrá strava.
– navýšení příjmu energie 10 000-11 000 kJ
– především kvalitní zdroje bílkovin, vápníku a jódu, zinku a  vitamínů skupiny B
– nepříliš vhodné potraviny (kořeněná nebo nadýmavá jídla, nevhodná strava s vyšším obsahem živočišných tuků, alkohol, kofein). Nadýmavé potraviny zkoušet dle citlivosti dítěte. Každé dítě je jiné a reaguje jinak. Některé maminky mají vyzkoušené potraviny jako např. luštěniny, zelí, teplé pečivo, nezpůsobují miminku bolesti bříška. Je to na zvážení.
– strava by se měla skládat ze šesti denních dávek, zařazujeme i druhou večeři, která má být však lehká a jednoduchá (ovoce, pečivo, jogurty…).
– preferujeme zdroje polysacharidů (pečivo především celozrnné, přílohy, jáhly, pohanka,  rýže a další škrobnaté potraviny) nad jednoduchými cukry (cukrovinky, sladkosti)
– naopak tuky zařazujeme v obvyklém běžně doporučovaném nebo mírně zvýšeném množství
– vhodné používání doplňků stravy (nutridrink, fresubin). O tomto se poraďte s vaším lékárníkem nebo nutričním terapeutem.
– vhodný krátký odpočinek po jídle v poloze vleže
při kojení dostatek tekutin 2,5 l s ohledem na potraviny bohaté na vodu (polévky, mléko, ovoce a zelenina)
veškerá výživová doporučení je třeba přizpůsobit konkrétně každé mamince a dítěti. Závisí, jak je dítko staré, zda netrpí alergickým ekzémem atd. V případě nejasností se obraťte na svého praktického lékaře nebo pediatra.

Potravinové zdroje kyseliny listové
listová zelenina, ořechy, luštěniny, obiloviny, játra, žloutek, mléko
Potravinové zdroje vápníku
– mléko a mléčné výrobky, květák, řeřicha, čínské zelí, hlávkový salát, kapusta, tuřín, kedluben, brokolice (ze zeleniny se vápník více vstřebává), mandle, seznam
Potravinové zdroje zinku (zvyšuje chuť k jídlu)
hovězí maso, vepřová játra, vejce, para ořechy, mandle a další skořápkaté plody, dýňová semena

Výživová doporučení
1)Zvýšení energetického obsahu stravy
Toho dosáhnete přidáním malého množství tuku do hotových pokrmů.
Máslo a rostlinné tuky– přidejte do hotových polévek, omáček, kaší, dušené zeleniny.
Kvalitní rostlinné oleje– olivový olej, slunečnicový, řepkový- přidejte do hotových salátů
Smetana- sladká kávová smetana je vhodná k přípravě nebo přidání do nápojů (kávy, čaje, kakaa, čokolády, koktejlů)
Kysaná smetana– lze ji použít k výrobě dresinků n zeleninové saláty, do těst, omáček, polévek, k přípravě moučníků, ovoce.
Šlehačka- je vhodná k ozdobení pudingů, ovocných pohárů, želatiny, palačinek, kaší apod.
Náhražky smetany- v případě, že nesnášíte mléko, je k dostání sušená smetana vyrobená ze sóji.
Sýry- strouhaný sýr lze použít do polévky, na zeleninu, těstoviny, pokrmy z rýže, k zapékání, do brambor. Při nákupu vybíráme sýry smetanové.
Mléko a mléčné výrobky– používejte s vyšším obsahem tuku. K výrobě pomazánek a pokrmů používejte tučný nebo polotučný tvaroh, žervé.
Vejce- do hotových pokrmů přidávejte vejce vařené natvrdo nebo před dokončením vaření rozšlehané vejce.
Med, džem, glukopur – používají se k navýšení energetické hodnoty.
Sušené ovoce je dobrým zdrojem energie, ale i minerálních látek a vlákniny.

2)Zvýšení obsahu bílkovin ve stravě Konzumujte pestrou stravu rostlinného i živočišného původu. Např. Mléko, mléčné výrobky, vejce, maso, ryby, drůběž, ořechy, semena, obilné klíčky, luštěniny.
3)Po ruce mít neustále potraviny, které použijete kdykoliv se dostaví chuť k jídlu- malé přesnídávky
Acidofilní mléko, ovocné a mléčné nápoje, mléko, mražené mléčné výrobky, tvarohové dezerty, jogurty, tvaroh, termixy, smetanové krémy, smetanové sýry, tvarohové, tavené, vejce vařená natvrdo, ovoce, kompoty, džemy, přesnídávky, džusy, celozrnné pečivo, sladké pečivo- loupák, vánočka, koláče.
Omezte příjem sladkostí, které jsou zdrojem prázdných kalorií.

Leave a Reply