Posted on

Prvním důležitým rozhodnutím po narození Vašeho miminka je to, čím ho budete krmit. Buď mateřským mlékem nebo umělou výživou. Odborníci v oblasti výživy doporučují kojení jako nejvhodnější způsob výživy pro novorozence a kojence. Doporučuje se výlučně kojit dítě až do jeho 6 měsíců. Každá matka má ale svobodnou volbu se rozhodnout, zda bude své dítě kojit či nikoliv. Je mnoho případů, kdy matka kojit chce, ale prostě to nevyjde. Je důležité si uvědomit, že v tomto případě rozhodně nejde o žádné selhání. Na tom, zda dítěti nabízíte prs nebo láhev, přece nestojí bezmezná láska k Vašemu drobečkovi. Já osobně nesouhlasím s názorem, že kojením se utužuje vztah matky a dítěte. Stejně dobře se přece může vyvinout silné citové pouto mezi matkou a dítětem, krmí-li ho matka umělou výživou.

Kojení má ale své nesporné výhody. Mezi tu hlavní patří jeho složení. Mateřské mléko nezatěžuje dosud nezralý trávicí trakt novorozence, je dobře stravitelné, obsahuje spoustu prospěšných látek, jako např. vitamíny a minerály, dobře stravitelný mléčný cukr, bílkoviny, tuky a další látky, které jsou v ideálním poměru. Výrobci umělých mlék se snaží co nejvíce přiblížit právě složení mateřského mléka, ale asi není možné vyrobit mléko s přesným složením jako má mléko mateřské.

Mateřské mléko obsahuje také spoustu prospěšných protilátek, které potřebuje malý novorozenec k tomu, aby se uchránil před nemocemi. Kojené děti prý také netrpí tolik kolikami jako děti živené uměle. Další výhodou je to, že mateřské mléko nás nestojí ani korunu, není nutný žádný čas na jeho přípravu, prs je vždy „po ruce”.
Jako nevýhodu mohou ale kojící maminky vidět to, že během kojení je nutné se vyvarovat některých nadýmavých nebo dráždivých jídel, alkoholu apod.

Ovšem i krmení umělou výživou má své výhody. Například vždy můžeme přesně vidět, kolik mléka dítě vypije. Matky, které nekojí, mají větší „svobodu”, nakrmit miminko může také kdokoliv jiný, třeba tatínek, který se tak může cítit více zapojen do otcovských povinností. Některým maminkám se může jevit jako výhoda i to, že dítě mohou bez obav nakrmit kdekoliv na veřejnosti. Dítě krmené umělou výživou také obvykle lépe a delší dobu v kuse spí, a to hlavně v průběhu noci.

Co říci na závěr? Maminky, které jste chtěly kojit, ale z nejrůznějších důvodů to nevyšlo, nevěšte hlavu. Opravdu je úplně jedno, zda je Vaše miminko krmeno z prsu či láhve, důležité je přece hlavně to, zda je celkově spokojené a dobře prospívá. „Dobře míněných rad” okolí si nevšímejte, Vaše dítě je jen Vaše a záleží jen na Vás, pro jaké krmení se nakonec rozhodnete.

Leave a Reply