Posted on

Fyzická aktivita je v těhotenství velice důležitá. Pokud zjistíte, že jste těhotná a provozujete určitý sport, je důležité zamyslet se, zda tato aktivita nezvyšuje nitrobřišní tlak, zda nemůže dojít k úrazu, vyhnout se též skákavým pohybům a kontaktním sportům, kde může dojít ke srážce se spoluhráčem. První týdny těhotenství se snažte spíše o pohyb chůzí, je zde velké riziko samovolného potratu, krvácení a jiných potíží. Druhý trimestr je období pohody, klidu, žena se cítí většinou dobře. Může tedy provozovat lehký sport, na který byla třeba zvyklá, opatrně, s rozumem. Vždy si dávat pozor, pokud začne pociťovat příznaky nevolnosti, vyčerpání, raději si odpočinout. Necvičit do větší únavy.

Na začátku těhotenství nezačínejte s novým sportem. Pokud nějaký provozujete je možné pokračovat střední intenzitou. Nezapomínejte na pitný režim, předcházejte dehydrataci. Pijte po malých doušcích. Větší množství vypité tekutiny vám může způsobovat nevolnosti. Předcházejte přehřátí, tělesná teplota při zátěži by neměla být větší, než 38°C. Sportovní výkon též nesmí provázet pocity nevolnosti, tzv. „černo před očima“.

Vhodné je cvičení, kde zapojujete velké svalové skupiny. Vyvarujte se pohybů do krajních poloh (svaly, vazy a šlachy jsou více uvolněné a je zde vyšší pravděpodobnost zranění). Protahování nohy do špičky může způsobit křeč v lýtku.

Nesmí se provozovat cvičení, při kterých dochází k dlouhodobému zvýšení nitrobřišního tlaku (dítěti se zhoršuje zásobení krve kyslíkem, kvůli omezení průtoku krve dolní polovinou těla. Též se vyvarovat cvikům se zadržováním dechu (opět z důvodu sníženého přísunu kyslíku k miminku a rizika závratí. Neprovozujte cvičení, která by delší dobu stlačovala lýtka (např.dřep).

Nezapomínejte také na správné oblečení a obuv. Předcházíte tím prochlazení a provlhnutí. Používejte funkční prádlo, které odvádí od těla pot a zároveň nemáte pocit vlhka.

Nevydávejte se na horské tůry, jelikož vzduch v nadmořských výškách nad 2500 m.n.m má nižší podíl kyslíku.

Pokud máte pocit, že na vás, jak se říká „něco leze“, máte horečku nebo pociťujete extrémní únavu, nikdy nezačínejte sportovat.

Rizikové sporty, které není možné doporučit: jízda na koni, tenis, terénní běh, squash, aerobik aj.

Rizikové sporty, které jsou úplně vyloučeny: seskoky padákem, potápění, míčové hry, horolezectví, sjezd na horském kole, silové sporty, vzpírání, vrhy, kanoistika, vytrvalostní výkony jako je běh na lyžích, na kole.

Vhodné sportovní aktivity: speciální tělocvik pro těhotné, plavání, chůze, jogging, aerobik o nízké intezitě, jízda na rotopedu, na kole, tanec, gravijóga.

Při provozování těchto aktivit je důležitý individuální přístup každé ženy a jejího lékaře a posouzení, zda klady tělesné aktivity opravdu stojí za možná rizika spojená s tímto sportem.

Zdroj: Cvičení a sport v těhotenství, Jitka Bejdáková, Grada, 2006.

 

 

Leave a Reply