Posted on

Určitě se každému alespoň jednou v životě stalo, že mu při čištění zubů nebo při kousnutí do tvrdší potraviny začaly krvácet dásně. Krvácení dásní však rozhodně neberte jako nějakou banalitu. Pokud se vám to stává často, může se jednat o první příznak zánětu dásní, první varovný signál o jejich špatném stavu a hrozbě parodontózy.

Příčinou vzniku zánětu je nahromadění zubního povlaku, který se v ústech hned po vyčištění zubů začne usazovat na zubech, výplních, korunkách i snímatelných náhradách. Zubní povlak je bělavá hmota, která obsahuje velké množství bakterií. Ty produkují toxiny, které dráždí dásně a další tkáně v ústech. Před tímto jejich útokem organismus brání imunitní systém, a proto vzniká zánětlivá reakce.

Zánět dásní přitom může přetrvávat řadu let, a pokud

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek

není včas a úspěšně léčen, proniká stále hlouběji do zubního lůžka, kde ničí jemné vazivo ukotvující zuby v čelisti a nakonec i samotnou kost. Ve svém vrcholném stadiu končí vypadáváním jinak zdravých zubů.

Pokud chcete podobným problémům předejít, je důležitá prevence. Ta spočívá v důsledném odstraňování hlavní příčiny potíží – zubního povlaku. Odstraňujeme ho zubním kartáčkem, nití či mezizubním kartáčkem. Důležitá je také správně zvolená pasta.

“Vyplatí se znát dobrou techniku čištění, používat kvalitní, spíše jemnější zubní kartáčky a účinné zubní pasty, nejlépe s obsahem bylin, které brzdí krvácení,“ RNDr. Eva Holubová, odborná ředitelka ze společnosti Naturprodukt CZ.

Ta doporučuje například zubní pastu Glucadent+, která obsahuje účinnou kombinaci látek, jež zabraňují krvácivosti dásní, začínající paradontóze a vzniku zubního kazu. „Pasta obsahuje kombinaci laktátu hlinitého, beta – glukanu, esenciálních olejů a xylitolu. Laktát hlinitý vykazuje adstringentní – stahující – účinek, beta – glukan chrání sliznici dutiny ústní, šalvějový olej přispívá ke snížení krvácivosti dásní a chrání je před škodlivými bakteriemi,“ vyzdvihuje RNDr. Eva Holubová.

Leave a Reply