Posted on

Miminko v tomto týdnu těhotenství váží zhruba kilogram a půl, přičemž jeho délka se již do porodu nebude nijak zásadně měnit. Zato váš život prochází změnami více než závratnými.

Mnohým budoucím maminkám se stává, že na prsou objeví kapky husté nažloutlé tekutiny. Jedná se o tzv. mlezivo, které bude v prvních dnech po narození miminko pít. Pokud patříte k ženám, jež nemají rády tajemství a nechtějí být při porodu překvapeny či zaskočeny, přihlaste se nyní do některého ze seminářů pro budoucí rodiče. Kontakty se dozvíte buď na stránkách příslušných porodnic, popř. vám je poskytne váš ošetřující lékař.

V této fázi těhotenství se připravte na poslední z ultrazvukových vyšetření, při němž se kontroluje růst plodu (někteří lékaři nyní stanovují termín porodu, ale v této fázi těhotenství se již jedná o určení značně nepřesné – s tolerancí až tři týdny), jeho uložení (tedy kde se nachází hlavička – pokud má vaše dítě stále hlavičku nahoře, nezoufejte, ještě je na změnu čas), dále poloha placenty (nacházela-li by se v porodních cestách, bylo by zapotřebí těhotenství ukončit císařským řezem), množství plodové vody (její malé množství zvyšuje riziko strádání plodu, naproti tomu velké množství podněcuje vznik vývojových vad) a rovněž celkovou funkci vnitřních orgánů.

Průvodce těhotenstvím – týden po týdnu: 32. týden

Leave a Reply