Posted on

siluetadoletaPro naprostou většinu maminek znamená těhotenství a následné narození miminka i nějaké to kilo navíc. Kromě krásného pokladu v kočárku jim proto zůstane i nepříjemná pneumatika na břiše, které se těžko zbavují. Ve hře totiž není jenom těhotenské pojídání, ale také hormony. A ty s námi někdy dokážou pěkně zacvičit. Jak na ně vyzrát?

Nabraných kilogramů se v porodnici nezbavíte

Většinou v průběhu těhotenství budoucí maminka přibere cca deset kilogramů. I když se cca 3-4 kil „zbaví“ v porodnici v podobě miminka, zbylou část si odnáší do dalšího života. Má tedy minimálně šest kilo navíc, a to už se samozřejmě projevuje. Některé maminky dokonce přiberou i 20 kilogramů. Hormony jsou totiž během těhotenství v nejvyšším stupni své aktivity. Mávnout nad poporodními kily nelze, protože pokud to uděláte, jste na cestě směrem k nadváze. Jak se tedy s poporodními kily zdárně poprat?

Dieta těsně po porodu je hazard

Rozhodně nenasazujte nějaké drastické diety těsně po porodu a během kojení. Ošklivě by se to nevyplatilo nejenom vám, ale zejména vašemu miminku. Jestliže totiž začnete hubnout, omezíte živiny pro svého potomka, který je nutně potřebuje. To se pak obrátí proti vám. Váš nedostatečně nasycený potomek bude mít špatnou náladu, často bude plakat, zkrátka mu něco bude chybět. Navíc při odbourávání vašich tukových buněk se škodlivé látky, které se vážou na tuk, budou dostávat do mateřského mléka. Budete jimi proto nechtěně zásobovat i svoje miminko. Ani vy ale nebudete při hubnutí krátce po porodu v pohodě. Snaha zhubnout se na vás podepíše ve formě nervozity. Navíc poporodní kila vám nezůstávají pro nic za nic. Při tvorbě mateřského mléka a kojení spálíte poměrně dost kalorií a tuto energii je třeba někde brát. Proto držet dietu těsně po porodu je nesmysl a hazard se zdravím svým i svého potomka.

Kila odbourávejte postupně

Pokud plně kojíte, měly byste hubnutí ještě odložit, alespoň to doporučují odborníci. Ostatně už samotným kojením shazujete, podle odhadů necelý kilogram měsíčně. Pokud už chcete s hubnutím začít ještě během kojení, neměly byste se do toho pustit dříve, než druhý měsíc po porodu. I pak byste si měly dávat velký pozor a pečlivě si hlídat složení stravy, aby v ní nechyběla žádná z pro tělo nezbytných látek. Důležitý je hlavně obsah minerálů a vápníku. Musíte jíst stravu s dostatečným obsahem kyseliny listové, železa, zinku, mědi a nezapomínat vitamín D. Také pít tři litry tekutin a vyvarovat se nápojů s vysokým obsahem sodíku a vyhnout se kofeinu. Naprostou samozřejmostí je vynechání alkoholu. Také by příjem potravy neměl poklesnout pod hranici 7000 kJ. Hubněte pomalu a postupně, nezkoušejte žádné zázračné prostředky na rychlé hubnutí, které opět nejsou ničím jiným, než hazardem s vaším zdravím.

Ideální je, pokud konzultujete shazování poporodních kil s odborníkem. Máte tak zajištěno, že neublížíte sobě ani svému dítěti. Obrátit se můžete na nutriční specialisty z http://www.siluetadoleta.cz.

Alespoň jedno odpoledne cvičte

Přehánět byste to neměly s fyzickou zátěží. Rozhodně tedy ještě nepřipadá v úvahu, že byste se měly vracet ke sportovním aktivitám, které jste provozovaly před těhotenstvím. Pokud budete unavená, a mateřství samozřejmě přináší spoustu nových povinností, které pro vás budou alespoň zpočátku určitě velmi vyčerpávající, snažte se nezajídat únavu a následný stres jídlem. To by samozřejmě mělo nepříznivý vliv na vaši postavu. Končíte-li s kojením, vyhraďte si ale jedno odpoledne sama pro sebe. Je-li to alespoň trochu možné, sežeňte si hlídání a zkuste cvičit. Můžete se při cvičení setkávat s maminkami, které mají podobné problémy jako vy. Také se snaží více či méně úspěšně zhubnout nabraná poporodní kila. Pocit, že v tom nejste samy, vám může hodně pomoci. Společně sdílená zkušenost je důležitá.

Leave a Reply