diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

40. týden těhotenství

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Zrození člověka je malý zázrak. Za 9 měsíců v děloze matky, vyrostl z jedné jediné buňky člověk s 200 miliony buněk, který váží 6 000 000 000 krát více než v okamžiku svého zplození. Po porodu většina miminek váží kolem 3,5 kg a měří 51 cm.

Když se ženy přiblíží stanovenému termínu porodu, začnou být obvykle netrpělivé a očekávají obvyklé porodní bolesti. Měla by jste ale vědět, že 95% miminek se narodí jindy, než ve stanovený termín, proto nebuďte zklamaná, když se do určeného data nic nestane.

V této fázi těhotenství se cévy rozšiřují vlivem hormonu progesteronu, takže jestliže trpíte na křečové žíly, mohou Vám teď naběhnout.

Není možné, aby jste nepoznala začátek porodu. Existují tři klasické příznaky blížícího se porodu, které se mohou objevit v jakémkoliv pořadí. Objeví-li se některý z nich, dostavte se co nejrychleji do porodnice. Jedná se o krvácení z pochvy, odtok plodové vody a kontrakce.

  • Krvácení z pochvy – Dochází k uvolnění hlenové zátky, která uzavírala hrdlo dělohy. Potom odchází z pochvy ven, a to se projevuje jako výtok zbarvený menším množstvím krve. Ke krvácení dochází před začátkem porodních bolestí, nebo až v první době porodní.
  • Plodová voda – Plodová voda může prasknout i několik hodin před začátkem porodních bolestí, nebo až v jejich průběhu. Vak ve kterém dítě po celou dobu těhotenství plavalo praskne, a z pochvy vyteče čirá tekutina. Jestliže dojde k odtoku plodové vody, zkontrolujte, jestli je čirá. Žlutá, zelenkavá nebo hnědá barvy znamená, že není něco v pořádku. Při odtoku plodové vody, jeďte vždy okamžitě do porodnice, mohlo by dojít k ohrožení dítěte.
  • Kontrakce – Jsou to pravidelné stahy děložní svaloviny. Kontrakce mohou začít jako slabé a nepříliš časté stahy, ke konci jsou však už velmi silné a jdou rychle za sebou. Mohou být doprovázeny silnými bolestmi zad, průjmem a nevolností. Při pravidelných kontrakcích po 4-5 minutách, které trvají asi 2 hodiny jeďte do porodnice.Porod lze rozdělit do tří fází.

První doba porodní je většinou nejdelší. U prvního dítěte trvá obvykle 12 a více hodin. Během této doby se snažte pohybovat co nejdéle to jde, ke tlumení bolesti vám pomohou relaxační pomůcky, teplá sprcha, masáže prováděné personálem porodnice.

Druhá doba porodní – Tato druhá fáze trvá většinou půl až dvě hodiny. Hrdlo je otevřeno a žena začne vytlačovat dítě ven. Kontrakce jsou méně časté, ale silnější. Tlak v konečníku, není způsoben stolicí, ale hlavičkou plodu, proto se nebojte tlačit. Až se dítě narodí, lékař mu podváže a přestřihne pupeční šňůru. Dítě potom převezme porodní asistentka, ošetří jej a připevní mu na ruku cedulku s číslem, nebo mu namaluje číslo nebo jméno na nožičku. Tímto by se mělo zamezit záměně novorozenců. V okamžiku kdy se novorozenec narodil, končí druhá doba porodní a začíná třetí.

Třetí doba porodní – V této fázi dojde k vytlačení placenty, což většinou trvá půl hodiny. Maminka musí naposledy zatlačit. Placenta se rodí a táhne za sebou tzv.plodové obaly. Lékaři musí porozenou placentu pečlivě zkontrolovat, aby se vyloučilo, že v děloze nezůstaly její zbytky nebo velké množství plodových obalů. Žena je na porodním sále sledována ještě další dvě hodiny po porodu, protože v této době může dojít ke krvácení z rodidel. Potom je společně s dítětem převezena na oddělení šestinedělí.

zdroj www.naseporodnice.cz

Přečtěte si také:

  • Ivan Ivan Svátek: 25.červen Domácí podoby: Ivánek, Ivo, Ivouš Původ: ruský Význam: Bůh je milostivý Líbí se Vám toto jméno?
  • LíbáníLíbání Matka je často přemožena pocitem, že musí své dítě zlíbat. Vždyť děťátko je roztomilé, kulaťoučké, tak líbezně spí, rozkošně natahuje ručičky a nožičky! Všechno láká k hýčkání a líbání. […]
  • Není sinice jako sinice. Zkuste unikátní spirulinuNení sinice jako sinice. Zkuste unikátní spirulinu Spirulina je sinice žijící ve sladkých vodách s vysokým pH a vysokou koncentrací uhličitanů. Je považována za jeden z nutričně nejúplnějších potravinových doplňků. Právě proto se řadí mezi […]
  • Je nějaký prostředek pro zvýšení množství mléka?Je nějaký prostředek pro zvýšení množství mléka? Zkouší se mnoho prostředků, dokonale však působí jen vyprazdňování prsů. Mějte pevnou vůli. Někdy hlavně z počátku, tvoří se v prsech málo mléka. Není třeba hned zoufat. Jakmile dítě začne […]
  • Arabela, ArabellaArabela, Arabella Svátek: 7.září Domácí podoby: Arabelka, Ara, Bela, Belička, Anabela Původ: ? Význam: buď latinský původ (věnující se modlitbě) nebo španělský (malá Arabka) Líbí se Vám toto […]
  • Angína na začátku těhotenstvíAngína na začátku těhotenství Dočetka jsem se v jedné knížce, že nedávno zjistili i některé léky můžou být příčinou vzniku vývojových vad. Od té doby začaly pečlivě zkoumat všechny léky, zda nemohou plod poškodit. Lze […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.