diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

8. týden těhotenství

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Plod v 8. týdnu těhotenství měří asi 2,5 cm, čímž je 10.000 krát větší než při početí. Všechny hlavní orgány jsou již vytvořeny, ale stále se vyvíjí. Vytvořily se už uši i oči, pokožka pokrývající oči se rozdělí a vytvoří oční víčka. Tvoří se střední ucho, které ovládá rovnováhu a sluch. Srdce již pracuje v pravidelném rytmu a můžeme vidět cévy.

Plod se začíná pohybovat, nohy a ruce se stále prodlužují a plod začíná kopat, ale je ještě natolik malý, že toto kopání zatím necítíte.

Změny na vašem těle začínají být patrnější, prsa a bradavky jsou citlivější, zvýší se výtok z pochvy, jejíž barva se mění ze světle na tmavě červenou.

Nyní již nastal ten pravý čas, kdy je třeba váš stav pravidelně kontrolovat. Přehled všech budoucích testů a vyšetření, které budete postupně absolvovat, najdete v našem těhotenském kalendáři.

Je tu chvíle na registraci u gynekologa. Vašiprvní prohlídku a registraci na gynekologickém oddělení byste měla absolvovat v období 8.-12. týdne těhotenství. Váš gynekolog od vás potřebuje mimo jiné zjistit vaši rodinou zdravotní anamnézu, podmínky vašeho zaměstnání Máte-li nějaké pochybnosti či otázky, nemějte obavy se s nimi svému lékaři svěřit.

Z důvodu sledování správného vývoje dítěte, jsou prováděny u těhotné ženy během těhotenství různé testy a vyšetření, aby se mimo jiné i včas rozpoznala preeklampsie. Tímto termínem je označováno společné zvýšení tlaku, bílkovina v moči a otoky. Pokud by se tento stav včas neléčil, mohl by přerůst do eklampsie, což je už životu nebezpečný stav.

Nejčastější těhotenská vyšetření a testy:

 • Gynekologické vyšetření vám provede gynekolog hned při první návštěvě, aby zjistil případné anomálie pochvy, hrdla a dělohy. Pokud jste během posledního roku neprodělala cytologický rozbor, tak bude vzorek odebrán nyní.
 • Měření krevního tlaku se provádí při každé návštěvě v poradně pro těhotné, zvýšený tlak by mohl ohrozit nejen vás, ale i vaše dítě. Jako výchozí hodnota se bere hodnota naměřená v první poradně. Během prvních měsíců se pak krevní tlak lehce snižuje, motá se vám hlava, některé ženy i omdlévají, ale okolo 7. měsíce začíná stoupat. Pokud se krevní tlak zvýší nad 140/90, jde o lehké zvýšení, u tlaku nad 160/110 mluvíme o závažné situaci. Rozhodně se před měřením nenervujte, nemyslete na to, jak vysoký tentokrát tlak bude, neboť i takové myšlenky mohou tlak zvýšit.
 • Moč se testuje při každé návštěvě, nejlepší je tzv. ranní moč, a to na přítomnost cukru, bílkovin, infekcí a chemických látek. Cukr může totiž signalizovat cukrovku, bílkoviny větší propustnost cév v ledvinách, je to i jeden z příznaků preeklampsie.
 • Otoky jsou dalším příznakem preeklampsie. Otoky kotníků a zápěstí ke konci těhotenství jsou celkem normální, pokud se však otok objeví v obličejové části, dále na rukou a kolenách, zavolejte raději svému gynekologovi.
 • Krevní testy se provádějí na určení krevní skupiny a Rh faktoru, dále pomohou odhalit jste-li anemická a imunní vůči spalničkám. Z krevního vzorku jsou prováděny ještě další testy, které by mohly ovlivnit vaše dítě.
 • Váha je pravidelně kontrolována, zjišťuje se, zda nedochází k náhlému výraznému váhovému přírůstku, i když se nijak nepřejídáte, což by mohlo být příznakem určitých zdravotních problémů. Váhový přírůstek se během těhotenství pohybuje mezi 6-19 kg. Během 4. až 8. měsíce se váha zvýší zhruba o 1 až 1 kg za týden, největší nárůst bývá po 20. týdnu, zvětšuje se děloha, placenta i prsa, přibývá plodová voda a vaše dítě roste.

Objeví-li se během těhotenství jiné závažné příznaky, které mohou takésignalizovat preeklampsii (silné bolesti hlavy, poruchy vidění, bolesti břicha a zvracení) nečekejte na další termín návštěvy poradny, ale zavolejte a domluvte se s lékařem hned. Nepodceňujte ani nepřeceňujte nebezpečí, může jít o závažný stav, tedy řiďte se vždy radami svého gynekologa, choďte pravidelně do poradny a nezapomeňte donést moč! Na druhou stranu se nenervujte a nemyslete na to, že právě vy budete patřit do problémové skupiny, ve většině případů vše dopadne dobře.

zdroj www.naseporodnice.cz

9. týden těhotenství

Přečtěte si také:

 • Pravý čas pro návrat do prácePravý čas pro návrat do práce Jak poznat, kdy je ten pravý čas pro návrat do práce? Kdy jde jen o nostalgii po “starém životě” a kdy o opravdovou potřebu realizovat se ještě jinak než jako matka? Když se nám narodí […]
 • GrácieGrácie Svátek: 17.únor Domácí podoby: Gracka, Gracinka, Graciánka Původ: latinský Význam: půvabná, milostiplná, plná Líbí se Vám toto jméno?
 • Vydavatelství Fortuna Libri Vydavatelství Fortuna Libri Velice ráda bych vám představila vydavatelství Fortuna Libri. S knihami z jejich produkce se na našem webu budeme setkávat častěji. Nakladatelství Fortuna Libri bylo založeno v Praze roku […]
 • Těhotenský kalendář 15. týden Těhotenský kalendář 15. týden Vaše miminko Připomeňte si, jak pokračoval vývoj vašeho maličkého minulý týden. Ahoj, vlásky. Do konce tohoto týdne se vašemu miminku vytvoří na pokožce hlavy základ vlasového […]
 • Škádlivka pro děti – Lechty, lechtyŠkádlivka pro děti – Lechty, lechty Pro vaše děťátko je velice důležitý blízký tělesný kontakt. Dotyky a hlazení pomáhají správnému zrání nervové soustavy a jsou podmínkou zdravého psychického vývoje. Ne všechny děti, ale […]
 • Cvičení na břišní lisCvičení na břišní lis Břišní lis cvičíme jen do konce sedmého měsíce, aby se zbytečně neprotahovaly přímé břišní svaly. V lehu na zádech: Zdvihněte jednu nohu skrčenou v koleně, zvednutou napněte. Totéž s […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.