diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

8. týden těhotenství

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Plod v 8. týdnu těhotenství měří asi 2,5 cm, čímž je 10.000 krát větší než při početí. Všechny hlavní orgány jsou již vytvořeny, ale stále se vyvíjí. Vytvořily se už uši i oči, pokožka pokrývající oči se rozdělí a vytvoří oční víčka. Tvoří se střední ucho, které ovládá rovnováhu a sluch. Srdce již pracuje v pravidelném rytmu a můžeme vidět cévy.

Plod se začíná pohybovat, nohy a ruce se stále prodlužují a plod začíná kopat, ale je ještě natolik malý, že toto kopání zatím necítíte.

Změny na vašem těle začínají být patrnější, prsa a bradavky jsou citlivější, zvýší se výtok z pochvy, jejíž barva se mění ze světle na tmavě červenou.

Nyní již nastal ten pravý čas, kdy je třeba váš stav pravidelně kontrolovat. Přehled všech budoucích testů a vyšetření, které budete postupně absolvovat, najdete v našem těhotenském kalendáři.

Je tu chvíle na registraci u gynekologa. Vašiprvní prohlídku a registraci na gynekologickém oddělení byste měla absolvovat v období 8.-12. týdne těhotenství. Váš gynekolog od vás potřebuje mimo jiné zjistit vaši rodinou zdravotní anamnézu, podmínky vašeho zaměstnání Máte-li nějaké pochybnosti či otázky, nemějte obavy se s nimi svému lékaři svěřit.

Z důvodu sledování správného vývoje dítěte, jsou prováděny u těhotné ženy během těhotenství různé testy a vyšetření, aby se mimo jiné i včas rozpoznala preeklampsie. Tímto termínem je označováno společné zvýšení tlaku, bílkovina v moči a otoky. Pokud by se tento stav včas neléčil, mohl by přerůst do eklampsie, což je už životu nebezpečný stav.

Nejčastější těhotenská vyšetření a testy:

 • Gynekologické vyšetření vám provede gynekolog hned při první návštěvě, aby zjistil případné anomálie pochvy, hrdla a dělohy. Pokud jste během posledního roku neprodělala cytologický rozbor, tak bude vzorek odebrán nyní.
 • Měření krevního tlaku se provádí při každé návštěvě v poradně pro těhotné, zvýšený tlak by mohl ohrozit nejen vás, ale i vaše dítě. Jako výchozí hodnota se bere hodnota naměřená v první poradně. Během prvních měsíců se pak krevní tlak lehce snižuje, motá se vám hlava, některé ženy i omdlévají, ale okolo 7. měsíce začíná stoupat. Pokud se krevní tlak zvýší nad 140/90, jde o lehké zvýšení, u tlaku nad 160/110 mluvíme o závažné situaci. Rozhodně se před měřením nenervujte, nemyslete na to, jak vysoký tentokrát tlak bude, neboť i takové myšlenky mohou tlak zvýšit.
 • Moč se testuje při každé návštěvě, nejlepší je tzv. ranní moč, a to na přítomnost cukru, bílkovin, infekcí a chemických látek. Cukr může totiž signalizovat cukrovku, bílkoviny větší propustnost cév v ledvinách, je to i jeden z příznaků preeklampsie.
 • Otoky jsou dalším příznakem preeklampsie. Otoky kotníků a zápěstí ke konci těhotenství jsou celkem normální, pokud se však otok objeví v obličejové části, dále na rukou a kolenách, zavolejte raději svému gynekologovi.
 • Krevní testy se provádějí na určení krevní skupiny a Rh faktoru, dále pomohou odhalit jste-li anemická a imunní vůči spalničkám. Z krevního vzorku jsou prováděny ještě další testy, které by mohly ovlivnit vaše dítě.
 • Váha je pravidelně kontrolována, zjišťuje se, zda nedochází k náhlému výraznému váhovému přírůstku, i když se nijak nepřejídáte, což by mohlo být příznakem určitých zdravotních problémů. Váhový přírůstek se během těhotenství pohybuje mezi 6-19 kg. Během 4. až 8. měsíce se váha zvýší zhruba o 1 až 1 kg za týden, největší nárůst bývá po 20. týdnu, zvětšuje se děloha, placenta i prsa, přibývá plodová voda a vaše dítě roste.

Objeví-li se během těhotenství jiné závažné příznaky, které mohou takésignalizovat preeklampsii (silné bolesti hlavy, poruchy vidění, bolesti břicha a zvracení) nečekejte na další termín návštěvy poradny, ale zavolejte a domluvte se s lékařem hned. Nepodceňujte ani nepřeceňujte nebezpečí, může jít o závažný stav, tedy řiďte se vždy radami svého gynekologa, choďte pravidelně do poradny a nezapomeňte donést moč! Na druhou stranu se nenervujte a nemyslete na to, že právě vy budete patřit do problémové skupiny, ve většině případů vše dopadne dobře.

zdroj www.naseporodnice.cz

9. týden těhotenství

Přečtěte si také:

 • Časopis Děti a my 5/2012 Časopis Děti a my 5/2012 Autor: Hana Zahradníčková Každé dítě má v rodině svou jedinečnou roli, která je zásadně jiná než role jeho sourozenců. Největší zlom nastává pro jedináčka, když do rodiny přijde […]
 • NorgestimatNorgestimat Norgestimat (NGM) vděčí za biologický účinek vlastní mateřské látce, z větší části však jeho hormonálně aktivním metabolitům. Biologický poločas norgestimatu je velmi krátký, pohybuje se […]
 • Psychika v těhotenstvíPsychika v těhotenství U každé ženy se v době těhotenství změní její psychika, u každé se tato změna projeví jinak. Všeobecně lze říci, že začátek těhotenství, to jsou asi  první tři měsíce,  jsou obvykle […]
 • Lego – nestárnoucí stavebnice pro všechny dětiLego – nestárnoucí stavebnice pro všechny děti Tato nestárnoucí stavebnice by měla být součastí všech dnešních domácností. Rozvíjí kreativitu dítěte, je barevná, plná dobrodružství, které s ní děti zažijí. V dnešním přetechnizovaném […]
 • Matčino zdraví má vliv na zdraví dítěteMatčino zdraví má vliv na zdraví dítěte Dítě dostává z matčiny krve výživu. Matka musí dbát o to, aby dítě bylo zásobeno dobrou výživou a měla dostatek čerstvého vzduchu. Nepravidelná a nesprávná výživa může uškodit vývoji […]
 • SandraSandra Svátek: 23.srpen Domácí podoby: Sandřička, Sandruška, Sandy, Sanda Původ: italský Význam: ochránkyně mužů Líbí se Vám toto jméno?

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.