Posted on

První nemléčné příkrmy se doporučují přidávat od 6. měsíce, resp. ne dříve než v 5. měsíci. Nezáleží ani tak na tom, je-li dítě plně kojené, nebo nikoliv, ale spíše na tom, jak prospívá.V jakém věku dítěte maminkám doporučujete začít s prvními příkrmy? Jak se to liší u plně či částečně kojených, resp. nekojených dětí? Jsou děti, které jinou potravinu než mateřské mléko odmítají i po půl roce věku. Některé matky tak plně kojí déle, a dítěti, zdá se, nic nechybí. I děti plně kojené a dobře prospívající by měly dostat první nemléčnou dávku nejpozději v 8. měsíci.

Co doporučujete jako první nemléčné menu? Doporučuji začínat vařenou zeleninou v čase oběda. U dětí, které se v noci častěji budí, se dá zkusit večer kaše.

Jste zastánkyní mletých kaší, nebo měkké, ale pouze nakrájené stravy? Do 8. měsíce by měla být strava mixovaná, protože až v tomto věku dozrává motorika jazyka a děti umí polykat i malé měkké kousky.

Odkdy a jak často zařazovat obilninové kaše? Obilninové kaše se doporučují 1x denně od 5.- 6.měsíce. Je -li v rodině zátěž celiakie – nesnášenlivosti lepku, je lepší dávat kaše bezlepkové až do vyloučení této diagnózy u dítěte.

Jaký je Váš názor na podávání masa a masných výrobků u malých dětí? Kvalitní maso patří do jídelníčku od 6. měsíce, mixované se zeleninou, alespoň 2-3 x týdně. Lze střídat s vařeným žloutkem.

Nakolik dítě nutit, pokud mu některá ze základních potravin nechutná a odmítá ji? Dítě do jídla nikdy nenutíme, pouze nabízíme. Spontánní odmítání může být první známkou nesnášenlivosti. Často se také stává, že děti odmítají přechod z mateřského mléka na mléko náhradní, v tom případě doporučuji zkusit jinou formuli, popř. mléko ochutit, např. banánem. Většinou je to jen přechodný problém. U starších dětí, kolem jednoho roku, lze zkusit také jogurtové mléko, to mívá často úspěch.

Jiná batolata naopak snědí, na co přijdou. Je třeba už v tomto věku hlídat hmotnost a hodně baculaté dítě v jídle omezovat? U obézních batolat doporučuji omezit sladkosti, včetně sladkého pití, a nabízet více zeleniny. Jiné redukční diety v tomto věku ještě vhodné nejsou.

Jaký máte názor na potravinové doplňky v batolecím věku (probiotika, vitaminy)? Pokud je dítě zdravé a má pestrou stravu, tak žádné potravinové doplňky nepotřebuje.

Zdroj:

Časopis – Miminko (05/2010)

Odpovídá dětská lékařka MUDr. Helena Tichá, která má ordinaci v Praze 5


Leave a Reply